Skanery laserowe do pojazdów AGV

| Prezentacje firmowe Pomiary

Firma OEM Automatic jest dostawcą niezawodnego i najmniejszego w swojej klasie skanera bezpieczeństwa japońskiej firmy Hokuyo, który świetnie nadaje się właśnie do takich aplikacji.

Skanery laserowe do pojazdów AGV

Postęp techniczny oraz ekonomia wymuszają wzrost mechanizacji i automatyzacji w produkcji przemysłowej. Dziedziną która coraz bardziej wkracza w automatyzację jest logistyka wewnątrz zakładów. Rozwój i automatyzacja tej dziedziny jest możliwy także poprzez zastosowanie pojazdów AGV (Automated Guided Vehicles).

Są to bezzałogowe, samojezdne pojazdy wyposażone w napęd elektryczny i zasilane z akumulatorów. W oparciu o nie tworzy się zautomatyzowane systemy transportowe do przewozu ładunków w obrębie zakładów przemysłowych, magazynów i pomiędzy nimi. Ich ładowność wynosi typowo od kilku kilogramów do pojedynczych ton.

Systemy AGV zostały stworzone w celu zmniejszenia kosztów pracy ludzi, ponieważ badania wykazały, że koszty pracownika mogą stanowić nawet około 72% kosztów stanowiska pracy z tradycyjnym wózkiem widłowym. Jednocześnie, systemy AGV zwiększają bezpieczeństwo oraz zmniejszają liczba pomyłek i uszkodzeń towarów. Pojazdy AGV mogą być nawigowanie w przestrzeni za pomocą:

  • taśm magnetycznych,
  • pętli indukcyjnych,
  • systemu laserowego mapowania terenu.

W ostatniej z metod pojazd AGV jest wyposażony w skanery laserowe oraz system mapowania obiektów w przestrzeni, dzięki czemu jest w pełni autonomiczny i inteligentny. Metoda ta jest szybka i elastyczna we wdrożeniu, nie wymaga modyfikacji istniejącego otoczenia. W tym przypadku, skaner bezpieczeństwa ma podwójne zastosowanie, Może służyć zarówno do mapowania, jak i zapewniać bezpieczeństwo pracy. Dotyczy to zarówno samych wózków jak i również ludzi, którzy mogą bezpiecznie pracować pomiędzy wózkami. Skaner ten odpowiada za wykrycie przeszkód pojawiających się przed pojazdem AGV i odpowiednią reakcję gwarantującą uniknięcie kolizji.

HOKUYO UAM-05LP-301

Firma OEM Automatic jest dostawcą niezawodnego skanera typu UAM-05LP-301 japońskiej firmy Hokuyo, który świetnie nadaje się właśnie do takich aplikacji. Laserowe skanery bezpieczeństwa wykorzystują technologię TOF (Time-of-Flight) polegającą na pomiarze czasu, w którym wiązka światła odbija się od obiektu i powraca do skanera. Dzięki temu skaner może oszacować odległość do danego obiektu w czasie rzeczywistym.

Wiązka światła wysłana ze skanera w jednej płaszczyźnie tworzy obszar detekcji w zakresie kąta skanowania 0-270°. UAM-05LP-T301, o wymiarach zewnętrznych 80×80×95mm jest obecnie najmniejszym skanerem laserowym bezpieczeństwa dostępnym na rynku. Podczas konfiguracji można wybrać rozdzielczość ochronną ręki, nogi lub ciała: 30, 50 lub 70 mm.

Hokuyo UAM-05LP-301 - ochrona w szerokim zakresie

W standardowym trybie działania, w skanerze UAM-05LP-301 można zdefiniować do 32 wzorów stref bezpieczeństwa i automatycznego ich przełączania z zewnętrznego sterownika lub enkodera.

Oznacza to, że skaner świetnie się nadaje np. do aplikacji mobilnych na ruchomych pojazdach AGV w celu dostosowania wymiaru strefy bezpieczeństwa i ostrzegawczej do aktualnej prędkości.

WEJŚCIE ENKODEROWE

Skaner UAM-05LP-301 ma wbudowaną, monitorowaną obsługę przycisku reset, wejście EDM do nadzorowania zewnętrznych styczników. Wyjścia bezpieczne OSSD są zabezpieczone przed zwarciem. Oznacza to, że skaner może działać jako urządzenie samodzielne i nie wymaga specjalnego sterownika. Za pomocą skanera UAM-05LP-T301 można zabezpieczać strefy bezpieczeństwa horyzontalnie lub wertykalnie.

Co jeszcze warto wiedzieć o skanerze Hokuyo UAM-05LP-301

Transmisja danych
Skaner UAM-05LP-301 posiada wbudowane gniazdo Ethernet, z którego można uzyskać strumień danych pomiarowych w protokole SCIP2.2. Dane te wykorzystywane są do mapowania terenu.

Funkcja Master/Slave
W przypadku pracy do 4 skanerów obok siebie, w celu wyeliminowania ich wzajemnego zakłócania, można podłączyć bezpośrednio do 3 skanerów w trybie Slave, do skanera pracującego w trybie Master.

Tryb dwóch niezależnych stref
Skanera można używać w 2 trybach działania: jedna lub dwie strefy bezpieczeństwa zasięgu do 5m, lub jedna strefa bezpieczeństwa z dwoma strefami ostrzegawczymi o zasięgu do 20m.

KONFIGURACJA

Konfigurowanie skanera odbywa się z wykorzystaniem komputera osobistego, który jest podłączany przez typowe gniazdo microUSB. Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie jest dostarczane przez producenta bezpłatnie. Daną konfigurację można zapisać na karcie SD, a następnie zapisać ją do kolejnych skanerów bez udziału komputera PC, korzystając z gniazda kart SD.

Skaner bezpieczeństwa UAM-05LP-T301 ma certyfikat wystawiony przez TÜV, potwierdzający zapewnianie poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 2, typ 3 oraz PL d, kategoria bezpieczeństwa 3 zgodnie z EN ISO 13849-1.

OEM Automatic