Niezawodna kontrola jakości ze skanerami laserowymi z oferty WObit

| Technika

Jakich narzędzi użyć, aby z wysoką precyzją mierzyć wymiary detali o różnorodnej powierzchni? Jak poradzić sobie z kontrolą jakości materiałów organicznych czy półprzezroczystych? Jednym z rozwiązań jest rodzina laserowych skanerów profilu scanCONTROL firmy Micro-Epsilon.

Niezawodna kontrola jakości ze skanerami laserowymi z oferty WObit
 
Fot. 1. Oprogramowanie Configuration Tools do skanerów scanCONTROL

Urządzenia scanCONTROL należą do najbardziej wydajnych czujników laserowych na świecie. Skanery te pracują na podstawie zasady triangulacji laserowej, jednak w przeciwieństwie do czujników punktowych skaner generuje linię na powierzchni badanego obiektu. Wysokiej jakości optyka odtwarza na matrycy CMOS odbite dyfuzyjne światło linii laserowej.

Kontroler wylicza informację o odległości (oś Z) oraz pozycję wzdłuż linii lasera (oś X) i wysyła obie wartości do dwuwymiarowego układu współrzędnych czujnika. W przypadku ruchomych obiektów lub w sytuacji, gdy skaner przemieszcza się w określony sposób, możliwe jest zobrazowanie informacji trójwymiarowo.

W ofercie WObit dostępne są trzy różne klasy skanerów: Smart, Compact i Highspeed. Modele Compact i Highspeed dostarczają surowe dane profilu (chmurę punktów), które można zintegrować na przykład z oprogramowaniem użytkownika. W przypadku pierwszej standardowa szybkość pomiarów wynosi do 300 Hz, natomiast wersja Highspeed zapewnia częstotliwość pomiarową do 10 kHz.

Seria scanCONTROL Smart oferuje rozwiązania typu plug & play dla prostych i skomplikowanych zadań pomiarowych, eliminując potrzebę stosowania zewnętrznego kontrolera. Konfigurowanie parametrów czujnika odbywa się za pomocą oprogramowania dostarczanego z urządzeniem.

Możliwe jest określenie między innymi kroków, kątów, spoin i rowków czy szerokości szczelin. Skaner autonomicznie wykonuje pomiar i ocenę w głowicy czujnika, a następnie wysyła konkretne wartości za pośrednictwem różnych interfejsów i protokołów (Ethernet UDP, Modbus TCP, Modbus RTU lub RS-422).

NOWA SERIA 30XX Z NIEBIESKIM LASEREM

 
Fot. 2. Skaner laserowy z serii scanCONTROL 30xx BL

Od niedawna w ofercie dostępne są nowe skanery scanCONTROL 30xx z niebieską linią lasera, o zakresach pomiarowych 25 i 50 mm (wzdłuż linii lasera / osi X). Zapewniają skalibrowane dane profilu 2D z niemalże 5,5 miliona punktów na sekundę i generują do 2048 punktów pomiarowych na profil. Modele scanCONTROL 3060-25 / BL osiągają rozdzielczość blisko 12 μm w osi X. Dzięki częstotliwości profilu do 10 kHz nowe skanery laserowe profilu są przeznaczone w szczególności do szybkich procesów.

Dzięki innowacyjnemu trybowi High Dynamic Range czujnik generuje precyzyjne wyniki pomiarów nawet na niejednorodnych powierzchniach. Dane wyjściowe ustalonych wartości są przesyłane przez Ethernet lub RS-422. Ponadto opcjonalny scanCONTROL Gateway umożliwia integrację tych inteligentnych czujników w systemach sterowania Profinet, EtherCAT lub Ethernet/IP.

scanCONTROL 30xx / BL to skaner laserowy oparty na technologii niebieskiego lasera, który oferuje decydujące korzyści w różnych zadaniach pomiarowych w porównaniu z czujnikami z czerwoną diodą laserową. W przeciwieństwie do czerwonego lasera o dłuższej fali, niebieskofioletowe światło lasera prawie nie przenika w głąb obiektu pomiarowego.

Szczególnie w przypadku materiałów organicznych, takich jak drewno lub przedmioty półprzezroczyste, warstwa kleju lub profile z tworzyw sztucznych, efekt ten staje się widoczny. Skaner wyraźnie obrazuje niebieską linię lasera nawet na tego typu powierzchniach.

OPROGRAMOWANIE SCANCONTROL CONFIGURATION TOOLS

 
Fot. 3. Laserowe skanery profilu scanCONTROL

Wszystkie czujniki scanCONTROL oferują wiele opcji i zaawansowanych ustawień. Nastawy te wykonywane są przy użyciu oprogramowania scanCONTROL Configuration Tools, które zapewnia bezpośredni dostęp do obrazu matrycy czujnika, aby móc uzyskać optymalne nastawy bazowe.

Jeden profil składa się nawet z 2048 skalibrowanych punktów pomiarowych w zależności od typu czujnika. Profile te przesyłane są przez Ethernet do komputera PC. Oprogramowanie scanCONTROL Configuration Tools daje możliwość wyświetlania oraz zapisywania pomiaru w czasie rzeczywistym. Jest to niezwykle przydatna cecha, szczególnie dla bardzo szybkich procesów, ponieważ umożliwia również późniejsze załadowanie i analizę profili krok po kroku. Zapisane dane można także wyeksportować do formatu kompatybilnego z MS Excel.

Najnowsze oprogramowanie Configuration Tools 6.1 oferuje dodatkowe funkcje skanerów laserowych scanCONTROL i zastępuje dotychczasowe oprogramowanie do konfiguracji czujników gapCONTROL. Ulepszone funkcje umożliwiają teraz także pomiar i ocenę różnych rodzajów szczelin. Najnowsza wersja jest wspólnym rozwiązaniem programowym dla czujników scanCONTROL i gapCONTROL, co ułatwia korzystanie ze skanerów.

Co istotne, wszystkie nastawy wykonujemy w przyjaznym graficznym interfejsie, w związku z tym użytkownik korzysta z rozwiązania plug & play do realizacji poszczególnych zadań, nie potrzebując żadnych umiejętności programistycznych.

Oprogramowanie oferuje niemal 30 podstawowych programów do wyboru oraz kombinacje matematyczne między nimi. Każdy program można szybko i łatwo skonfigurować za pośrednictwem kilku kliknięć myszy. Parametry nastaw oraz wyniki są natychmiast wyświetlane na ekranie komputera. Aby np. zmierzyć kąt, należy po prostu wybrać dwie linie odniesienia, pomiędzy którymi obliczana jest wartość.

Każdy program daje również możliwość wyodrębnienia interesujących nas części profilu. Do dynamicznych zadań, gdzie istnieje obawa o utratę pomiaru podczas ruchu detalu, dostępna jest funkcja Dynamic Tracking, która może zostać łatwo skonfigurowana za pomocą wyznaczenia np. punktu referencyjnego. Czujnik wysyła zmierzone dane bezpośrednio w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że nie ma żadnych ograniczeń w elastyczności obliczania wartości pomiarowych.

Po skonfigurowaniu potrzebnych programów scanCONTROL Configuration Tools daje możliwość podglądu wszystkich zmierzonych wartości. Użytkownik decyduje, w jaki sposób przesłać wyniki z czujnika np. poprzez RS-422, Ethernet UDP, Modbus lub opcjonalnie jako sygnał cyfrowy OK/nOK lub analogowy. Wszelkie ustawienia możemy przechowywać w głowicy czujnika Smart w postaci kompletnego ustawienia parametrów, co oznacza, że po odłączeniu od komputera PC skaner będzie realizować wyznaczone mu zadania.

Dzięki tak zaawansowanemu, a zarazem intuicyjnemu i łatwemu w obsłudze oprogramowaniu możliwa jest skuteczna kontrola procesów na każdym etapie produkcji. Więcej informacji o zastosowaniach laserowych skanerów profilu w przemyśle oraz innych branżach można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.

Zobacz również