Innowacyjne rozwiązania produkcyjne firmy FANUC

FANUC od lat jest niekwestionowanym liderem innowacji, który może pochwalić się imponującą liczbą blisko 25 milionów produktów zainstalowanych w światowym przemyśle. Firma wciąż udoskonala swoje produkty i wyznacza trendy w rozwoju technologii, na czym korzystają zarówno użytkownicy maszyn i robotów przemysłowych, jak i odbiorcy produktów. Przedstawiamy nowości w zakresie robotów współpracujących oraz centrów obróbczych.

Posłuchaj
00:00

FANUC oferuje największy wybór robotów na świecie, obejmujący ponad 130 modeli. Charakteryzują się one łatwą obsługą i pełną elastycznością dzięki różnorodnym opcjom specjalnym przeznaczonym do konkretnych zastosowań przemysłowych. Opcjonalnie dostępne zintegrowane funkcje inteligentne, tj. systemy wizyjne i czujniki siły, gwarantują wysoką wydajność i niedoścignioną precyzję pracy robotów.

Maksymalny udźwig robotów FANUC sięga 2,3 tony, a zasięg 4,7 m. Warto wspomnieć, że producent już dziś oferuje roboty dedykowane do pracy w wymagających środowiskach produkcyjnych tzw. cleanroom, roboty współpracujące CR, a także roboty samouczące, które samodzielnie przygotowują się do realizacji zadań produkcyjnych.

ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE NOWEJ GENERACJI

Podczas tegorocznych targów Hannover Messe firma FANUC po raz pierwszy w Europie zaprezentowała najnowszy model robota współpracującego CR-14iA/L o udźwigu 14 kg. Szósty model zielonego robota w ofercie firmy FANUC stanowi optymalne połączenie cech CR-7iA, tj. drugiego co do wielkości i udźwigu robota w serii oraz nieco większego CR-15iA, który został wprowadzony na rynek niespełna rok temu.

Nowy robot współpracujący CR-14iA/L został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu producentom przemysłowym możliwości robotyzacji tych odcinków linii, gdzie wymagane jest przenoszenie cięższych przedmiotów o masie do 14 kg. W porównaniu do wcześniej wprowadzonego na rynek modelu CR-7iA, dedykowanego do pracy ze średnimi obciążeniami, udźwig nowego robota został zwiększony o 100% przy zachowaniu takiej samej masy i gabarytów korpusu robota. Nowy robot może również pracować w nieco szerszym zasięgu - 820 mm. Maksymalny zasięg ramienia nowego robota wynosi 911 mm, jednak w takim przypadku robot jest zdolny jedynie do obsługi przedmiotów o masie nieprzekraczającej 12 kg.

Robot CR-14iA/L to zasadniczo większa wersja robota CR-7iA o wydłużonym ramieniu. Niewielkie zmiany w mechanice i oprogramowaniu umożliwiły nowemu robotowi obsługę cięższych ładunków w bezpośrednim otoczeniu stanowiska pracy człowieka. Robot wykonuje zadania z powtarzalnością ± 0,01 mm oraz maksymalną prędkością 500 mm/s.

Podobnie jak inne roboty współpracujące marki FANUC nowy CR-14iA/L jest robotem uniwersalnym - przeznaczonym zarówno do pracy w niewielkich przestrzeniach, jak też do obsługi większych ładunków np. w procesach załadunku i rozładunku maszyn. Kinematyka i elastyczność wąskiego profilu CR-14iA /L sprawiają, że ramię robota może pracować blisko jego podstawy. Dzięki temu robot dobrze wykorzystuje dostępną przestrzeń roboczą. Ta cecha czyni go idealnym rozwiązaniem do aplikacji, w których liczy się oszczędność przestrzeni.

Decydującym czynnikiem - tak jak w przypadku wszystkich robotów współpracujących marki FANUC - jest funkcjonalność idąca w parze z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Kluczowym czynnikiem jest tutaj maksymalna siła nacisku, z jaką robot oddziałuje na elementy otoczenia, a w szczególności na ciało współpracującego z nim człowieka. Pod tym względem robot CR-14iA/L spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Robot CR-14iA/L współpracuje z kontrolerem nowej generacji R-30iB Plus w wersji Mate Cabinet i jest przygotowany do współpracy z platformami AGV (Automated Guided Vehicle).

NOWE ROBOTY SPAWAJĄCE

Oferta FANUC poszerza się również o nowoczesne rozwiązania stworzone do obsługi tradycyjnych procesów takich jak spawanie. Producent zachęca polskich przedsiębiorców do zapoznania się z możliwościami robotów spawalniczych nowej generacji. ARC Mate 100iD to nowy model robota do spawania łukowego, o udźwigu 12 kg, następca znanego i wysoko cenionego przez producentów robota ARC Mate 100iC/12.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika nowy robot gwarantuje znacznie większą wydajność pracy wynikającą przede wszystkim z poprawionej sprawności ruchu. Jako jednostka przygotowana do płynnej integracji z osprzętem spawalniczym nowy ARC Mate 100iD przyczynia się do ograniczenia kosztów instalacji. Obsługa robota jest bardzo łatwa z uwagi na możliwość korzystania z nowego, graficznego interfejsu użytkownika.

Sześcioosiowy robot spawalniczy marki FANUC, o nowoczesnym, wyrafinowanym kształcie ramienia, w którym zostały zintegrowane przewody spawalnicze i sieciowe, charakteryzuje się większym przekrojem nadgarstka i przekładni (J1 Hollow Reducer) oraz większym zasięgiem ramienia (1420 mm).

Nowe funkcjonalności zastosowane w tym modelu robota mają na celu zapewnienie producentom możliwie najlepszych rezultatów w zakresie jakości i szybkości spawania, przy jak największym ograniczeniu ryzyka zakłóceń ze strony osprzętu spawalniczego lub peryferiów. W efekcie ma to pozytywny wpływ na produktywność robota przystosowanego do pracy w większym obszarze roboczym i ograniczenie ryzyka nieprzewidzianych przestojów oraz potencjalnych strat.

FANUC iRVISION - UDOSKONALANY OD PONAD 30 LAT

Wszystkie roboty marki FANUC mają procesor systemu wizyjnego FANUC iRVision (integrated Robot Vision) w pełni zintegrowany z systemem sterującym robota. Po podłączeniu kamery każdy robot marki FANUC "widzi" środowisko, w którym pracuje. Oznacza to, że potrafi bardzo dokładnie oszacować miejsce, gdzie znajduje się obiekt, który ma być przez niego chwycony i ocenić, jak bardzo jest on odsunięty od swojego pierwotnego położenia.

Niezależnie, gdzie i w jakiej pozycji znajduje się detal, robot potrafi go odpowiednio uchwycić, skorygować położenie i przenieść do miejsca przeznaczenia. Robot dysponujący zmysłem wzroku potrafi odczytywać kody kreskowe i informacje zamieszczone na etykietach, rozróżniać cechy i kolory poszczególnych produktów czy też dobierać narzędzia optymalne do realizacji poszczególnych zadań. Umożliwia także kompensację niedokładnego chwycenia detalu wynikającego np. z konstrukcji chwytaka. System FANUC iRVision jest produktem w 100% złożonym z komponentów marki FANUC, opartym na stabilnym systemie operacyjnym FANUC.

NOWY WYMIAR OBRÓBKI SKRAWANIEM

Japońska firma FANUC od czterdziestu lat nie ustaje również w tworzeniu robomaszyn zapewniających producentom najwyższą możliwą jakość obróbki, ponadprzeciętną wydajność, a także niskie koszty produkcji. Efektem tych prac jest m.in. nowa seria obrabiarek ROBODRILL α-DiB5, w ramach których znaleźć można sześć kompletnie przeprojektowanych modeli centrów obróbczych w rozmiarach S, M i L, dostępnych w wersji standardowej oraz rozbudowanej (ADV - Advanced).

Z uwagi na to, że obrabiarki ADV są oferowane z szeregiem zaawansowanych opcji specjalnych (niedostępnych w modelach standardowych), stanowią doskonałą alternatywę dla dużych, wyspecjalizowanych maszyn i są optymalnym rozwiązaniem dla wielu sektorów przemysłu. Producenci, którzy zdecydują się na taki wybór, z pewnością docenią fakt, że obróbka jest w takiej maszynie realizowana bardzo szybko m.in. z uwagi na superszybką wymianę narzędzi (0,7 s), a także że można stosować w niej bardziej złożone narzędzia (zdolność przeładunkowa wynosi 4 kg). Obrabiarki tego rodzaju oferują również możliwość obrabiania większych elementów (długość osi Z wynosi tu 400 mm).

INNOWACYJNA OBRÓBKA ELEKTROEROZYJNA

W procesach produkcji specjalizowanych części maszyn, nierzadko wytwarzanych z materiałów trudnoskrawalnych, doskonale sprawdzają się wycinarki drutowe FANUC ROBOCUT. Jest to rozwiązanie wręcz idealne do obróbki detali o skomplikowanych i złożonych kształtach, np. stempli, wykrojników, matryc, trudnych lub wręcz niemożliwych do uzyskania w wyniku obróbki skrawaniem.

W ofercie FANUC są dostępne trzy modele ROBOCUT zróżnicowane pod względem wielkości i wagi przedmiotu obrabianego oraz długości przesuwów w osiach X, Y, Z, U, V. Zastosowany w maszynie sterownik FANUC 31i-WB w połączeniu z nowym typem generatora pozwala na bardzo szybką, wydajną i dokładną obróbkę.

W PEŁNI ELEKTRYCZNA WTRYSKARKA ELEKTRYCZNA

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie praktycznie na całym świecie. W Polsce już od kilku lat daje się zauważyć dużo większy wzrost zużycia tworzyw sztucznych w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Z myślą o potrzebach branży przetwórstwa tworzyw sztucznych FANUC oferuje w pełni elektryczne wtryskarki ROBOSHOT.

Producenci zainteresowani maszynami do procesów formowania wytryskowego mają możliwość porównania 10 modeli, zróżnicowanych pod względem siły zwarcia - od 15 do 450 ton i wyposażonych w funkcjonalne pakiety automatyzacji, a także wyboru produktu optymalnego dla siebie.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, jaki model zostanie wybrany, każdy producent otrzyma gwarancję najwyższej dokładności, wyjątkowo wysokiej precyzji i stabilności procesu, a także niezawodności. Producent zapewnia, że wybór wtryskarki może pomóc klientom zaoszczędzić na energii. ROBOSHOT zużywa jej 50-70% mniej w porównaniu do maszyn hydraulicznych.

TECHNOLOGIA NA MIARĘ POTRZEB PRZEMYSŁU 4.0.

FANUC z roku na rok poszerza ofertę o nowości produktowe wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. Użytkownicy mogą znaleźć w niej innowacyjne rozwiązania umożliwiające łączenie maszyn i robotów (w tym także konkurencyjnych) w zdalnie zarządzaną sieć, stałe monitorowanie stanu parku maszynowego w celu analizowania danych z produkcji i optymalizowania jej parametrów (m.in. oprogramowanie MT-Link i), a także prowadzenie diagnostyki prewencyjnej (m.in. funkcja iRDiagnostic umożliwiająca samodiagnozowanie się urządzeń), zapobiegającej nieprzewidzianym przestojom produkcji.

FANUC

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Gospodarka
DHL uruchamia flotę 138 robotów Exotec – rewolucja automatyzacji magazynowej w logistyce farmaceutycznej
Gospodarka
Wyniki finansowe firmy KUKA
Gospodarka
Sztuczna inteligencja uczy robota pokonywać każdy teren

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów