Innowacyjne rozwiązania produkcyjne firmy FANUC

| Prezentacje firmowe Roboty

FANUC od lat jest niekwestionowanym liderem innowacji, który może pochwalić się imponującą liczbą blisko 25 milionów produktów zainstalowanych w światowym przemyśle. Firma wciąż udoskonala swoje produkty i wyznacza trendy w rozwoju technologii, na czym korzystają zarówno użytkownicy maszyn i robotów przemysłowych, jak i odbiorcy produktów. Przedstawiamy nowości w zakresie robotów współpracujących oraz centrów obróbczych.

Innowacyjne rozwiązania produkcyjne firmy FANUC

FANUC oferuje największy wybór robotów na świecie, obejmujący ponad 130 modeli. Charakteryzują się one łatwą obsługą i pełną elastycznością dzięki różnorodnym opcjom specjalnym przeznaczonym do konkretnych zastosowań przemysłowych. Opcjonalnie dostępne zintegrowane funkcje inteligentne, tj. systemy wizyjne i czujniki siły, gwarantują wysoką wydajność i niedoścignioną precyzję pracy robotów.

Maksymalny udźwig robotów FANUC sięga 2,3 tony, a zasięg 4,7 m. Warto wspomnieć, że producent już dziś oferuje roboty dedykowane do pracy w wymagających środowiskach produkcyjnych tzw. cleanroom, roboty współpracujące CR, a także roboty samouczące, które samodzielnie przygotowują się do realizacji zadań produkcyjnych.

ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE NOWEJ GENERACJI

Podczas tegorocznych targów Hannover Messe firma FANUC po raz pierwszy w Europie zaprezentowała najnowszy model robota współpracującego CR-14iA/L o udźwigu 14 kg. Szósty model zielonego robota w ofercie firmy FANUC stanowi optymalne połączenie cech CR-7iA, tj. drugiego co do wielkości i udźwigu robota w serii oraz nieco większego CR-15iA, który został wprowadzony na rynek niespełna rok temu.

Nowy robot współpracujący CR-14iA/L został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu producentom przemysłowym możliwości robotyzacji tych odcinków linii, gdzie wymagane jest przenoszenie cięższych przedmiotów o masie do 14 kg. W porównaniu do wcześniej wprowadzonego na rynek modelu CR-7iA, dedykowanego do pracy ze średnimi obciążeniami, udźwig nowego robota został zwiększony o 100% przy zachowaniu takiej samej masy i gabarytów korpusu robota. Nowy robot może również pracować w nieco szerszym zasięgu - 820 mm. Maksymalny zasięg ramienia nowego robota wynosi 911 mm, jednak w takim przypadku robot jest zdolny jedynie do obsługi przedmiotów o masie nieprzekraczającej 12 kg.

Robot CR-14iA/L to zasadniczo większa wersja robota CR-7iA o wydłużonym ramieniu. Niewielkie zmiany w mechanice i oprogramowaniu umożliwiły nowemu robotowi obsługę cięższych ładunków w bezpośrednim otoczeniu stanowiska pracy człowieka. Robot wykonuje zadania z powtarzalnością ± 0,01 mm oraz maksymalną prędkością 500 mm/s.

Podobnie jak inne roboty współpracujące marki FANUC nowy CR-14iA/L jest robotem uniwersalnym - przeznaczonym zarówno do pracy w niewielkich przestrzeniach, jak też do obsługi większych ładunków np. w procesach załadunku i rozładunku maszyn. Kinematyka i elastyczność wąskiego profilu CR-14iA /L sprawiają, że ramię robota może pracować blisko jego podstawy. Dzięki temu robot dobrze wykorzystuje dostępną przestrzeń roboczą. Ta cecha czyni go idealnym rozwiązaniem do aplikacji, w których liczy się oszczędność przestrzeni.

Decydującym czynnikiem - tak jak w przypadku wszystkich robotów współpracujących marki FANUC - jest funkcjonalność idąca w parze z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Kluczowym czynnikiem jest tutaj maksymalna siła nacisku, z jaką robot oddziałuje na elementy otoczenia, a w szczególności na ciało współpracującego z nim człowieka. Pod tym względem robot CR-14iA/L spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Robot CR-14iA/L współpracuje z kontrolerem nowej generacji R-30iB Plus w wersji Mate Cabinet i jest przygotowany do współpracy z platformami AGV (Automated Guided Vehicle).

NOWE ROBOTY SPAWAJĄCE

Oferta FANUC poszerza się również o nowoczesne rozwiązania stworzone do obsługi tradycyjnych procesów takich jak spawanie. Producent zachęca polskich przedsiębiorców do zapoznania się z możliwościami robotów spawalniczych nowej generacji. ARC Mate 100iD to nowy model robota do spawania łukowego, o udźwigu 12 kg, następca znanego i wysoko cenionego przez producentów robota ARC Mate 100iC/12.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika nowy robot gwarantuje znacznie większą wydajność pracy wynikającą przede wszystkim z poprawionej sprawności ruchu. Jako jednostka przygotowana do płynnej integracji z osprzętem spawalniczym nowy ARC Mate 100iD przyczynia się do ograniczenia kosztów instalacji. Obsługa robota jest bardzo łatwa z uwagi na możliwość korzystania z nowego, graficznego interfejsu użytkownika.

Sześcioosiowy robot spawalniczy marki FANUC, o nowoczesnym, wyrafinowanym kształcie ramienia, w którym zostały zintegrowane przewody spawalnicze i sieciowe, charakteryzuje się większym przekrojem nadgarstka i przekładni (J1 Hollow Reducer) oraz większym zasięgiem ramienia (1420 mm).

Nowe funkcjonalności zastosowane w tym modelu robota mają na celu zapewnienie producentom możliwie najlepszych rezultatów w zakresie jakości i szybkości spawania, przy jak największym ograniczeniu ryzyka zakłóceń ze strony osprzętu spawalniczego lub peryferiów. W efekcie ma to pozytywny wpływ na produktywność robota przystosowanego do pracy w większym obszarze roboczym i ograniczenie ryzyka nieprzewidzianych przestojów oraz potencjalnych strat.

FANUC iRVISION - UDOSKONALANY OD PONAD 30 LAT

Wszystkie roboty marki FANUC mają procesor systemu wizyjnego FANUC iRVision (integrated Robot Vision) w pełni zintegrowany z systemem sterującym robota. Po podłączeniu kamery każdy robot marki FANUC "widzi" środowisko, w którym pracuje. Oznacza to, że potrafi bardzo dokładnie oszacować miejsce, gdzie znajduje się obiekt, który ma być przez niego chwycony i ocenić, jak bardzo jest on odsunięty od swojego pierwotnego położenia.

Niezależnie, gdzie i w jakiej pozycji znajduje się detal, robot potrafi go odpowiednio uchwycić, skorygować położenie i przenieść do miejsca przeznaczenia. Robot dysponujący zmysłem wzroku potrafi odczytywać kody kreskowe i informacje zamieszczone na etykietach, rozróżniać cechy i kolory poszczególnych produktów czy też dobierać narzędzia optymalne do realizacji poszczególnych zadań. Umożliwia także kompensację niedokładnego chwycenia detalu wynikającego np. z konstrukcji chwytaka. System FANUC iRVision jest produktem w 100% złożonym z komponentów marki FANUC, opartym na stabilnym systemie operacyjnym FANUC.

NOWY WYMIAR OBRÓBKI SKRAWANIEM

Japońska firma FANUC od czterdziestu lat nie ustaje również w tworzeniu robomaszyn zapewniających producentom najwyższą możliwą jakość obróbki, ponadprzeciętną wydajność, a także niskie koszty produkcji. Efektem tych prac jest m.in. nowa seria obrabiarek ROBODRILL α-DiB5, w ramach których znaleźć można sześć kompletnie przeprojektowanych modeli centrów obróbczych w rozmiarach S, M i L, dostępnych w wersji standardowej oraz rozbudowanej (ADV - Advanced).

Z uwagi na to, że obrabiarki ADV są oferowane z szeregiem zaawansowanych opcji specjalnych (niedostępnych w modelach standardowych), stanowią doskonałą alternatywę dla dużych, wyspecjalizowanych maszyn i są optymalnym rozwiązaniem dla wielu sektorów przemysłu. Producenci, którzy zdecydują się na taki wybór, z pewnością docenią fakt, że obróbka jest w takiej maszynie realizowana bardzo szybko m.in. z uwagi na superszybką wymianę narzędzi (0,7 s), a także że można stosować w niej bardziej złożone narzędzia (zdolność przeładunkowa wynosi 4 kg). Obrabiarki tego rodzaju oferują również możliwość obrabiania większych elementów (długość osi Z wynosi tu 400 mm).

INNOWACYJNA OBRÓBKA ELEKTROEROZYJNA

W procesach produkcji specjalizowanych części maszyn, nierzadko wytwarzanych z materiałów trudnoskrawalnych, doskonale sprawdzają się wycinarki drutowe FANUC ROBOCUT. Jest to rozwiązanie wręcz idealne do obróbki detali o skomplikowanych i złożonych kształtach, np. stempli, wykrojników, matryc, trudnych lub wręcz niemożliwych do uzyskania w wyniku obróbki skrawaniem.

W ofercie FANUC są dostępne trzy modele ROBOCUT zróżnicowane pod względem wielkości i wagi przedmiotu obrabianego oraz długości przesuwów w osiach X, Y, Z, U, V. Zastosowany w maszynie sterownik FANUC 31i-WB w połączeniu z nowym typem generatora pozwala na bardzo szybką, wydajną i dokładną obróbkę.

W PEŁNI ELEKTRYCZNA WTRYSKARKA ELEKTRYCZNA

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie praktycznie na całym świecie. W Polsce już od kilku lat daje się zauważyć dużo większy wzrost zużycia tworzyw sztucznych w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Z myślą o potrzebach branży przetwórstwa tworzyw sztucznych FANUC oferuje w pełni elektryczne wtryskarki ROBOSHOT.

Producenci zainteresowani maszynami do procesów formowania wytryskowego mają możliwość porównania 10 modeli, zróżnicowanych pod względem siły zwarcia - od 15 do 450 ton i wyposażonych w funkcjonalne pakiety automatyzacji, a także wyboru produktu optymalnego dla siebie.

Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, jaki model zostanie wybrany, każdy producent otrzyma gwarancję najwyższej dokładności, wyjątkowo wysokiej precyzji i stabilności procesu, a także niezawodności. Producent zapewnia, że wybór wtryskarki może pomóc klientom zaoszczędzić na energii. ROBOSHOT zużywa jej 50-70% mniej w porównaniu do maszyn hydraulicznych.

TECHNOLOGIA NA MIARĘ POTRZEB PRZEMYSŁU 4.0.

FANUC z roku na rok poszerza ofertę o nowości produktowe wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. Użytkownicy mogą znaleźć w niej innowacyjne rozwiązania umożliwiające łączenie maszyn i robotów (w tym także konkurencyjnych) w zdalnie zarządzaną sieć, stałe monitorowanie stanu parku maszynowego w celu analizowania danych z produkcji i optymalizowania jej parametrów (m.in. oprogramowanie MT-Link i), a także prowadzenie diagnostyki prewencyjnej (m.in. funkcja iRDiagnostic umożliwiająca samodiagnozowanie się urządzeń), zapobiegającej nieprzewidzianym przestojom produkcji.

FANUC