IoT w monitorowaniu instalacji i w fabryce. Od czujnika, poprzez przesyłanie danych do ich analizy - systemy monitorujące pracę maszyn, instalacji, infrastruktury

| Prezentacje firmowe Pomiary

Przyszłość technologiczna nastąpiła wcześniej niż się spodziewano. Jesteśmy świadkami ogromnych i niepowtarzalnych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Na przełomie bowiem jednego pokolenia zmienił się sposób w jaki podróżujemy, spędzamy wolny czas, komunikujemy się, ale przede wszystkim, jak prowadzimy biznes. To, co mogliśmy jeszcze nie tak dawno obserwować jedynie na filmach science fiction, dzisiaj stało się rzeczywistością. Cały świat może być ze sobą połączony, a co za tym idzie, generować ogromne ilości danych. Jak wykorzystamy te dane i czy będziemy w stanie je zmonetyzować, zależy już tylko od nas samych. Technologia daje nam nieograniczone możliwości.

IoT w monitorowaniu instalacji i w fabryce. Od czujnika, poprzez przesyłanie danych do ich analizy - systemy monitorujące pracę maszyn, instalacji, infrastruktury

Czwarta rewolucja przemysłowa to już nie tylko teoria i definicja zaczerpnięta z rynku niemieckiego. To rzeczywistość, która napędza cyfryzacja naszego stylu życia jako konsumentów, jak i cyfrową transformacja gospodarki poszczególnych sektorów i samych przedsiębiorstw. Ta ogromna zmiana jest możliwa dzięki wykorzystaniu technologii chmury obliczeniowej, która pozwala na wdrożenie rozwiązań Internetu Rzeczy (Internet of Things).

Koncepcja ta łączy ze sobą sensory, liczniki, urządzenia. Integruje systemy biznesowe, umożliwia korelację informacji z wielu niepowiązanych dotąd źródeł zapewniając tym samym rozwiązania do analizy danych. W ten sposób daje impuls, ale i narzędzia do transformacji cyfrowej, tworząc nowe modele biznesowe i nowe źródła przychodów dla firm z różnych sektorów rynku: transportu, handlu, przemysłu czy "inteligentnych" budynków czy miast.

Urządzenia podłączone do Internetu generują olbrzymie zasoby danych. Według firmy Gartner do 2020 roku na świecie będzie 25 miliardów "rzeczy" podłączonych do sieci. To rynek o ogromnym potencjale. W wielu sektorach już teraz firmy inwestują w sprzęt i oprogramowanie, które to mają zapewnić płynny przepływ danych pomiędzy platformami, ludźmi i procesami. A wszystko po to, by kreować nowe źródła przychodów wykorzystujących te dane.

Bardzo widoczne stało się to w sektorze przemysłowym, gdzie zaawansowane, połączone urządzenia, wielkie zasoby danych (Big Data) i sztuczna inteligencja mogą przekształcić maszyny we współpracujące ze sobą roboty. Roboty te w interakcji z człowiekiem są w stanie adaptować się do zmieniających potrzeb produkcji.

Dziś, jeśli maszyna ulegnie awarii, każda godzina przestoju oznacza utratę dochodów. Nieoczekiwane przestoje jednego urządzenia mogą wpływać na wydajność całej firmy. Dzięki zastosowaniu czujników i zaawansowanej analityce maszyn, przedsiębiorcy mogą przewidzieć, kiedy nastąpi awaria i w odpowiednim czasie na nią zareagować.

Pamiętajmy, że technologia to stale rozwijający się mechanizm. W związku z tym Internet Rzeczy to dopiero początek do pełnej automatyzacji procesów w firmie. Dane z wielu źródeł w czasie rzeczywistym są wykorzystywane na potrzeby bieżących analiz, ale także umożliwiają uczenie modeli matematycznych, które są z kolei podstawą algorytmów sztucznej inteligencji. Wykorzystanie tych mechanizmów do zaawansowanej predykcji zjawisk i podejmowania decyzji to realny scenariusz stosowany przez wiele organizacji. Świadczą o tym konkretne przykłady stosowane np. sektorze produkcji piwa.

PRZYKŁADOWA APLIKACJA

Sugar Creek Brewing Company, z siedzibą w Charlotte, NC, jest pionierem w dostarczaniu wysokiej jakości piwa rzemieślniczego. Firma borykała się z utratą 30 tysięcy dolarów miesięcznie z powodu wycieku cieczy i gromadzenia się piany podczas procesu produkcyjnego. Zbyt duże nagromadzenie piany powodowało niezrównoważoną proporcję trunku i nieregularny poziom napełnienia. Piwo w tych butelkach musiało zostać odrzucone, powodując utratę przychodów i zysków.

Wiedząc, że technologia ma obecnie pomysł na rozwiązanie każdego zagadnienia, założyciele firmy postanowili skorzystać z rozwiązania Internetu Rzeczy i sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence). Firma zainstalowała czujniki wzdłuż linii produkcyjnych, aby monitorować czas potrzebny na napełnienie każdej butelki. Jednocześnie monitorowała także inne parametry, takie jak pH, grawitacja, ciśnienie, nasycenie dwutlenkiem węgla i poziom piwa.

Zgromadzone dane zostały przekazane do platformy chmurowej i przeanalizowane, co wskazało na podjęcie konkretnych działań. Wdrożone zmiany skutkowały natychmiastową oszczędność ponad 10 tys. dol. miesięcznie. Butelki, które wcześniej zostały odrzucone z powodu niewłaściwych poziomów napełnienia, zostały prawie wyeliminowane. To zwiększyło ilość gotowego produktu, który Sugar Creek był w stanie dostarczyć na rynek.

"Piwowarstwo jest przedsięwzięciem artysty, a Sztuczna Inteligencja to nasz tajny składnik", powiedział Joe Vogelbacher, Dyrektor Generalny i współzałożyciel browaru Sugar Creek. "Technologia AI i IoT mówi mojemu zespołowi o wielu aspektach piwa, które są kluczowe dla skutecznego tworzenia produktu wysokiej jakości. Teraz możemy natychmiast wskazać problem i go wyeliminować".

Nie jest więc zaskoczeniem, że automatyzacja w branży przemysłowej to dzisiaj temat bardzo nośny. Dotyczy bowiem nie tylko globalnych firm lecz także lokalnych zakładów produkcyjnych. Większe firmy inwestują w optymalizację procesów produkcyjnych poprzez wdrażanie strategii Lean czy zastosowanie automatyki przemysłowej (Internetu Rzeczy, SCADA, MES) jak również robotów przemysłowych. Mniejsze firmy produkcyjne generują nowe źródła dochodów inwestując w usprawnienia procesów operacyjnych i wytwórczych.

Ilości generowanych przez przemysł danych są tak ogromne, że z całą pewnością firmy nie wykorzystują wszystkich możliwości jakie daje ich analiza. Automatyzacja produkcji jest obecnie najczęściej realizowanym usprawnieniem w sektorze, jednak głęboko wierzę w to, że szanse wykorzystania danych jako dodatkowych źródeł zysków jest gigantyczna. Firmy produkcyjne mają szansę wykorzystać technologię i momentum do kreowania nowych usług i rozwiązań oraz ewolucji swoich modeli działania.

NIE CZEKAJ, DZIAŁAJ Z TECHDATA!

Przede wszystkim świadoma decyzja do zmian - to temat, który zawsze poruszam w rozmowie z naszymi Biznes Partnerami. Ponieważ pierwszym krokiem do cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa jest świadoma decyzja, że chcemy wykorzystać potencjał IT, elektroniki i telekomunikacji do usprawnienia naszych procesów operacyjnych. To najistotniejszy element procesu przemian i kluczowy czynnik sukcesu.

Transformacja cyfrowa nie jest bowiem elementem koniecznym. Jednakże nie podążanie za zmianami, jakie mają miejsce tu i teraz, i nie korzystanie z niesamowitych możliwości jakie daje nam technologia, może skutkować tym, że za jakiś czas nie będzie nas już na rynku. TechData jako jedyny dystrybutor wyprzedza konkurencję w kreowaniu i promowaniu rozwiązań IoT i Analityki.

Nasi Partnerzy nie tylko otrzymują od nas całkowite wsparcie biznesowe, od tworzenia modelu biznesowego, strategii cenowej oraz marketingowej, ale także mogą liczyć na nas w kwestiach technologicznych, które z obserwacji, często stanowią opóźnienie w monetyzacji konkretnego produktu. Wspieramy branżowo, posiadając na swoim pokładzie osoby odpowiedzialne za konkretne branże, które wytyczają trendy oraz posługują się językiem branżowym.

Na pewno będą dużym wsparciem podczas rozmów z klientem końcowym lub podczas warsztatów burzy mózgów. Promujemy rozwiązania Partnerów na licznych wydarzeniach, które organizujemy. Nie czekaj więc tylko działaj z TechData!

TechData