Wszechstronne serwonapędy do najbardziej wymagających zastosowań

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Każda produkowana maszyna czy linia produkcyjna ma określone wymagania funkcjonalne oraz wydajności. Jednak w obecnych czasach to, co było standardem rok temu, teraz może być niewystarczające. Dlatego Lenze stale rozwija swoje portfolio produktowe, aby nasze urządzenia były zawsze gotowe na wyzwania przyszłości. Umożliwiamy naszym klientom korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych przy zachowaniu prostoty, maksymalnej funkcjonalności oraz niezawodności komponentów maszyn.

Wszechstronne serwonapędy do najbardziej wymagających zastosowań

Lenze, specjalista od automatyzacji maszyn, opracowało pakiet gotowych rozwiązań napędowych dla uzyskania najwyższej wydajności oraz efektywności procesów produkcyjnych. W ramach tego możemy wyróżnić się inteligentnym przemiennikiem częstotliwości serwo i950 oraz zdecentralizowaną wersją udanej serii przemienników i500.

NOWY PRZEMIENNIK CZĘSTOTLIWOŚCI LENZE – i550 PROTEC

Wykonany w obudowie ze stopniem ochrony IP66 i możliwością połączenia z IO-Link, Protec i550 wpisuje się w szeroki zakres zdecentralizowanych zadań napędowych. Firma Lenze rozpoczyna sprzedaż nowej serii w zakresie mocy do 2,2 kW i planuje stopniową rozbudowę do 75 kW.

i550 Protec został wyposażony w moduł komunikacyjny IO-Link. System ten ułatwia integrację rozproszonych w aplikacji czujników i elementów wykonawczych do nadrzędnego poziomu sterowania w celu wymiany danych. W tym rozwiązaniu nie ma potrzeby stosowania drogich, specjalnych kabli ani ręcznego adresowania węzłów. Urządzenie jest parametryzowane automatycznie podczas standardowej konfiguracji lub w ramach wymiany w trakcie eksploatacji. Firma Lenze jest pierwszym producentem napędów, który opanował standard v1.1, niezbędny do automatycznej wymiany danych. Ponadto opcjonalnie dostępne są wszystkie inne popularne interfejsy komunikacyjne.

 
Fot. 1 i550 Protec

Ponieważ przestrzeń w maszynach i systemach jest dość ograniczona, zastosowanie wyjątkowo kompaktowego i500 Protec jest najlepszym rozwiązaniem. Na przykład Protec i550 Lenze o mocy 0,75 kW i 3,1 dm³ jest niejednokrotnie mniejszy, nawet o połowę, od typowych rozwiązań dostępnych na rynku. Jego obudowa o stopniu ochrony IP66 zapewnia maksymalne bezpieczeństwo przed niekorzystnymi warunkami otoczenia, takimi jak kurz, brud lub strumień wody podczas czyszczenia.

i550 Protec nadaje się szczególnie do dużych maszyn, zastosowań rozproszonych, a także wszędzie tam, gdzie przestrzeń w szafie sterowniczej jest kosztowna. Dzięki temu można osiągnąć znaczne oszczędności kosztów instalacji; na przykład nie ma potrzeby stosowania drogich, ekranowanych kabli silnikowych, a kilka przemienników może być podłączonych do wspólnego kabla zasilającego w celu optymalizacji kosztów. Typowymi przykładami są przenośniki taśmowe, wentylatory, pompy, napędy główne, a nawet urządzenia podnoszące.

Przemienniki i500 Protec otwierają nowe możliwości dla przemysłu maszynowego w zakresie sterowania napędami poza szafą sterowniczą – bez rezygnacji przy tym ze znanego wyglądu, elastyczności, funkcji i skalowalności serii i500.

GOTOWY NA WYZWANIA PRZYSZŁOŚCI – I950

Inteligentny przemiennik częstotliwości serwo i950 z zaimplementowanymi aplikacjami napędowymi i wymiennym portem komunikacyjnym umożliwia pracę w systemach synchronicznego sterowania wieloma osiami z dużą prędkością, umożliwiając wykonywanie złożonych zadań. i950 jest dostosowany do każdego scenariusza operacyjnego dzięki trzem różnym trybom działania. Może być dowolnie programowany lub służyć jako napęd pracujący pod kontrolą ruchu w standardzie CiA402. Jednak najpowszechniejszym trybem pracy będzie bez wątpienia zastosowanie zintegrowanych aplikacji wykorzystującej moduły FAST.

 
Fot. 2 i950

FAST Application Software to moduły technologiczne reprezentujące szeroki zakres funkcji, których nie trzeba samodzielnie programować – zamiast tego, aby móc z nich korzystać, wystarczy ustawić ich parametry. Parametryzacja dokonywana jest z bezpłatnego programu EasyStarter, poprzez intuicyjny interfejs graficzny użytkownika. Dzięki temu jest on przyjazny dla użytkownika i zapewnia, że inżynierowie nie muszą być angażowani na każdym etapie projektu. Uruchomienie może bez problemu zostać przejęte przez kadrę techniczną, co dodatkowo znacząco redukuje czas potrzebny na zapewnienie podstawowej funkcjonalności maszyny.

Sam producent maszyn może dodawać moduły FAST lub dostosowywać je do konkretnych klientów, korzystając z programu PLC Designer, opartego na standardzie CodeSys – IEC 61131-3 lub w tym samym standardzie dowolnie programować i950. Ta elastyczność oznacza, że i950 wspiera rozwój modułowych koncepcji maszyn i pozwala na wielokrotne wykorzystanie napisanego programu w kolejnych maszynach. Jednocześnie mechanizmy komunikacyjne i950 umożliwiają jego integrację z systemami wspierającymi procesy produkcji i utrzymania ruchu – w ramach zarządzania zasobami Lenze.

PODSUMOWANIE

Lenze jako jeden z wiodących na świecie specjalistów w zakresie napędów oraz automatyki przemysłowej, posiadający ponad 70 lat doświadczenia, tworzy produkty i urządzenia o najwyższej jakości, innowacyjne oraz przyjazne w użytkowaniu. Dlatego też serwoprzemiennik i950 oraz zdecentralizowany i550 Protec wychodzą naprzeciw wymaganiom naszych klientów, czyniąc automatykę intuicyjną, przy zachowaniu najwyższych standardów. Wykorzystując najnowocześniejsze środowiska programistyczne, nie tylko usprawniamy pracę inżynierom, ale także skutecznie zmniejszamy koszty produkcji i eksploatacji maszyn.

 
Rys. 1 Lenze FAST – efektywna inżynieria oprogramowania

 

Lenze
www.lenze.com