SIMATIC S7-1500T Interpolacja ruchu w nowym wymiarze

Niespełna trzy lata temu światło dzienne ujrzał sterownik SIMATIC z rodziny S7-1500 z oznaczaniem "T". Symbol ten sugeruje rozszerzone możliwości zarządzania ruchem (Motion Control) w układach wieloosiowych, gdzie sterownik przejmuje funkcję nadrzędnego kontrolera osi napędowych.

Posłuchaj
00:00

Aktualne trendy rozwoju sterowania układami napędowymi zmierzają w stronę układów zcentralizowanych. Oznacza to, że stosowane są stosunkowo proste napędy, których wzajemne zależności koordynowane są przez nadrzędny sterownik ruchu.

Podejście takie, w odróżnieniu do napędów inteligentnych – kosztownych, trudnych w zaprogramowaniu oraz utrzymaniu – znajduje coraz szerszą rzeszę zwolenników. Niewątpliwie jest to struktura, która daje wiele zalet – zarówno z punktu widzenia programisty układu jak i jego użytkownika końcowego. Spójność projektu oraz centralizacja logiki sterowania – od programu standardowego przez obsługę funkcji bezpieczeństwa, a kończąc na zaawansowanym zarządzaniu układem napędowym – to systemowe podejście, które możemy w łatwy oraz szybki sposób zrealizować w oparciu o sterowniki S7-1500T (F).

Wśród najnowszych oraz najbardziej zaawansowanych funkcji sprzęgających układy napędowe (serwo) sterownik technologiczny wyposażony został w obsługę układów kinematycznych. Bardzo prosty mechanizm konfiguracji złożonych obiektów mechanicznych pozwala na realizację zaawansowanych aplikacji zrobotyzowanych w oparciu o standardowy układ sterowania PLC.

Dwu-, trzy- lub czteroosiowe predefiniowane obiekty technologiczne zarządzane są przez ustandaryzowane (PLCOpen) funkcje programowe. Dzięki temu, w bardzo przyjazny sposób można zaprogramować przejazd swobodnie interpolowaną trajektorią ruchu, np. w aplikacjach typu pick and place, top loader, frezarka, wycinarka laserowa czy też drukarka 3D.

Jedną z charakterystycznych technik pracy aplikacji zrobotyzowanych (np. w układzie kartezjańskim 2D/3D) jest ruch po interpolowanej nieliniowo ścieżce z nałożonym ruchem sinusoidalnym.

Takie algorytmy są swobodnie aplikowane w robotach lub maszynach CNC, teraz możliwe jest to również na poziomie sterownika SIMATIC. Przy zastosowaniu systemowych układów kinematycznych oraz nieliniowych sprzężeń krzywkowych, można – stosunkowo niewielkim nakładem – zrealizować bardzo wymagające projekty, gdzie występuje konieczność zaimplementowania trajektorii oscylującej, np. nakładanie kleju, frezowanie, spawanie bądź napawanie.

Więcej informacji w powyższym temacie uzyskać można w regionalnych biurach sprzedaży kontaktując się z grupą aplikacyjną Siemens Polska. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej dedykowanej sterownikowi technologicznemu: https://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/16324.htm.

 

Radosław Krzyżanowski

Siemens
www.automatyka.siemens.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Gospodarka
Nidec ACIM uruchamia w Chinach nową superfabrykę silników
Prezentacje firmowe
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Prezentacje firmowe
Opłacalny mikroskop chirurgiczny dla krajów o słabej infrastrukturze wygrywa konkurs na polimerowe łożysko w konkursie manus 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów