SIMATIC S7-1500T Interpolacja ruchu w nowym wymiarze

Niespełna trzy lata temu światło dzienne ujrzał sterownik SIMATIC z rodziny S7-1500 z oznaczaniem "T". Symbol ten sugeruje rozszerzone możliwości zarządzania ruchem (Motion Control) w układach wieloosiowych, gdzie sterownik przejmuje funkcję nadrzędnego kontrolera osi napędowych.

Posłuchaj
00:00

Aktualne trendy rozwoju sterowania układami napędowymi zmierzają w stronę układów zcentralizowanych. Oznacza to, że stosowane są stosunkowo proste napędy, których wzajemne zależności koordynowane są przez nadrzędny sterownik ruchu.

Podejście takie, w odróżnieniu do napędów inteligentnych – kosztownych, trudnych w zaprogramowaniu oraz utrzymaniu – znajduje coraz szerszą rzeszę zwolenników. Niewątpliwie jest to struktura, która daje wiele zalet – zarówno z punktu widzenia programisty układu jak i jego użytkownika końcowego. Spójność projektu oraz centralizacja logiki sterowania – od programu standardowego przez obsługę funkcji bezpieczeństwa, a kończąc na zaawansowanym zarządzaniu układem napędowym – to systemowe podejście, które możemy w łatwy oraz szybki sposób zrealizować w oparciu o sterowniki S7-1500T (F).

Wśród najnowszych oraz najbardziej zaawansowanych funkcji sprzęgających układy napędowe (serwo) sterownik technologiczny wyposażony został w obsługę układów kinematycznych. Bardzo prosty mechanizm konfiguracji złożonych obiektów mechanicznych pozwala na realizację zaawansowanych aplikacji zrobotyzowanych w oparciu o standardowy układ sterowania PLC.

Dwu-, trzy- lub czteroosiowe predefiniowane obiekty technologiczne zarządzane są przez ustandaryzowane (PLCOpen) funkcje programowe. Dzięki temu, w bardzo przyjazny sposób można zaprogramować przejazd swobodnie interpolowaną trajektorią ruchu, np. w aplikacjach typu pick and place, top loader, frezarka, wycinarka laserowa czy też drukarka 3D.

Jedną z charakterystycznych technik pracy aplikacji zrobotyzowanych (np. w układzie kartezjańskim 2D/3D) jest ruch po interpolowanej nieliniowo ścieżce z nałożonym ruchem sinusoidalnym.

Takie algorytmy są swobodnie aplikowane w robotach lub maszynach CNC, teraz możliwe jest to również na poziomie sterownika SIMATIC. Przy zastosowaniu systemowych układów kinematycznych oraz nieliniowych sprzężeń krzywkowych, można – stosunkowo niewielkim nakładem – zrealizować bardzo wymagające projekty, gdzie występuje konieczność zaimplementowania trajektorii oscylującej, np. nakładanie kleju, frezowanie, spawanie bądź napawanie.

Więcej informacji w powyższym temacie uzyskać można w regionalnych biurach sprzedaży kontaktując się z grupą aplikacyjną Siemens Polska. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej dedykowanej sterownikowi technologicznemu: https://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/16324.htm.

 

Radosław Krzyżanowski

Siemens
www.automatyka.siemens.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Nowe funkcje napędów EURA Drives - wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej
Roboty
TFM Robotics, coboty Techman Robot i automatyzacja procesów
Roboty
Irpark: polskie roboty mobilne wspierane przez AI
Roboty
Od AGV do AMR - ewolucja inteligentnego transportu wewnętrznego
Pomiary
SU Puresonic: rewolucja w pomiarze przepływu dzięki technologii ultradźwiękowej
Silniki i napędy
Sortowanie, transport, magazynowanie i pozyskiwanie - Napędy zapewniające szybkość w intralogistyce
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Prezentacje firmowe
Nowe funkcje napędów EURA Drives - wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej
Seminarium
Maximum performance from your drive system
Prezentacje firmowe
Sortowanie, transport, magazynowanie i pozyskiwanie - Napędy zapewniające szybkość w intralogistyce

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów