Nowe panele dotykowe Weintek z serii X

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Najnowsza seria paneli dotykowych Weintek została oznaczona symbolem X. Trzy modele z największymi ekranami – o przekątnych 15,6, 15,0 oraz 9,7 cala – zaprezentowano niedawno jako pierwsze z całej rodziny nowych produktów. Dzięki wysokiej rozdzielczości wielkość przestaje mieć znaczenie – odwrotnie niż w przypadku urządzeń sprzed kilku laty, gdzie, aby zmieścić wiele elementów na ekranie, należało kupić wersję z większym ekranem.

Nowe panele dotykowe Weintek z serii X

Konsumenci zwracają coraz częściej uwagę na rozdzielczość oraz rodzaj wyświetlacza. W obu modelach 15-calowych zastosowano matryce IPS o rozdzielczościach: 1024×768 (cMT3152X) oraz 1920×1080 pikseli (cMT3162X). Technologia ta dostarcza zupełnie innych wrażeń w użytkowaniu – między innymi dzięki wyraźniejszym kolorom, większym kątom widzenia oraz lepszemu kontrastowi. Także rodzaj matrycy dotykowej zmienia zupełnie podejście programistów i operatorów do zagadnienia sterowania procesami. W obu wymienionych panelach HMI zastosowano wielodotykową matrycę pojemnościową. Nie działa ona z grubą rękawicą, ale pozwala na swobodne powiększanie wykresów dwoma palcami, jak to zwykliśmy robić na telefonie komórkowym. Nowe oprogramowanie narzędziowe daje również możliwość sterowania aplikacją za pomocą gestów, przy czym można dowolnie zdefiniować akcje i zdarzenia w projekcie (np. reagowanie na przesunięcie po ekranie 4 lub 5 palcami).

MOC OBLICZENIOWA

W nowej serii stosowane są czterordzeniowe mikroprocesory z wbudowanym układem graficznym. Daje to sporo swobody w tworzeniu złożonych projektów i takich, które mają zrobić wrażenie na użytkowniku za pomocą animacji i zróżnicowanej grafiki. Nie zobaczymy żadnych opóźnień w działaniu wynikających z przeładowania grafiką. Do dyspozycji są też obiekty odtwarzające filmy, wyświetlające dokumenty PDF i grafikę, a także obraz z kamer IP i streaming VNC z innych urządzeń.

WYGODNY DOSTĘP I PRZESYŁANIE DANYCH

Opisywane urządzenia mogą działać jako serwer danych w standardzie OPC UA, a także jako klient. Dane pozyskane z procesu możemy zapisywać do baz danych SQL oraz pobierać receptury. Możliwe jest też swobodne wykonywanie zapytań SQL, dając perspektywy operowania na dużej liczbie danych zdalnie.

Dzięki wbudowanej usłudze dostępowej EasyAccess2.0 zyskujemy nieograniczony dostęp do urządzenia poprzez szyfrowany tunel VPN. Bez względu na ustawienia sieci, konfigurację routera czy rodzaj połączenia internetowego – panel zawsze pozostaje online do naszej dyspozycji. Istnieje możliwość zarządzania użytkownikami mającymi dostęp do urządzeń. Urządzenia pozostające w sieci lokalnej naszego panelu również są dostępne zdalnie za jego pośrednictwem.

Darmowa aplikacja cMT-Viewer jest stworzona dla systemów iOS, Android i Windows. Zamienia ona dowolne urządzenie z systemami w zdalny panel operatorski. Zdalnych operatorów jednocześnie może pracować maksymalnie dziewięciu, ale tylko trzech przez VPN. Wbudowane mechanizmy, kolejkujące ich dostęp do poszczególnych obszarów aplikacji sterującej, zapobiegają dokonywania równoczesnych zmian. Jeżeli nie ma możliwości użycia dodatkowej aplikacji – panel udostępnia wizualizację wprost przez stronę w przeglądarce WWW.

POWIADOMIENIA

Panel cMT3062X ma wbudowany mechanizm wibracyjny, który może służyć do powiadamiania o alarmach lub potwierdzeń przy wprowadzaniu danych. Alarmy możemy zdefiniować tak, aby natychmiast pojawiały się na telefonie inżyniera utrzymania ruchu z krótką informacją o zdarzeniu, w formie powiadomień push, obsługując mechanizm EasyAccess2.0 (VPN). Dodatkowo zdarzenia rejestrowane w monitorowanym procesie mogą być wysyłane jako raport e-mail lub będą dostępne na wewnętrznym serwerze FTP.

PLC I HMI W JEDNYM

Za symboliczną opłatą licencyjną można uaktywnić w HMI funkcjonalność PLC. Następnie oprogramowanie CODESYS zostanie przypisane na jeden z portów Ethernet dla siebie na wyłączność. W programie PLC można skorzystać z wbudowanego portu CAN do podłączenia modułów rozproszonych we/wy Weintek serii iR lub innej marki. Dostępne są również moduły z protokołem Modbus TCP/IP. Tak podłączone wejścia i wyjścia będą widoczne dla aplikacji PLC, zaś panel HMI będzie komunikował się z wirtualnym sterownikiem poprzez połączenie wewnętrzne.

Model cMT3162X został wyróżniony zaszczytnym mianem Produkt Roku 2019 magazynu "Napędy i Sterowanie".

 

Maciej Sakowicz

Multiprojekt
www.multiprojekt.pl