Intralogistyka w praktyce by Myzer – "Everything is possible"

| Prezentacje firmowe Roboty

Dostawy surowców do obszaru produkcji wprost z magazynu oraz transport wyrobów gotowych z obszaru produkcji do magazynu bez udziału wózków widłowych – czy to jest w ogóle możliwe? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby to było realne? Jak rozumiemy najlepsze praktyki? Co nam najczęściej przeszkadza? Przedstawiamy kolejną część poradnika firmy Myzer.

Intralogistyka w praktyce by Myzer – "Everything is possible"

Aby z powodzeniem wdrożyć kompletny system dostaw bez udziału wózków widłowych, muszą być spełnione określone warunki transportu materiałów. Poniżej je omawiamy, odpowiadając na kluczowe pytania z tym związane.

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ LAYOUT HALI PRODUKCYJNEJ?

Layouty zarówno w magazynie, jak i na produkcji muszą być odpowiednio zaprojektowane, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca i prawidłowe ustawienie linii produkcyjnych. Dostawy oraz odbiór materiałów muszą odbywać się wzdłuż dróg transportowych.

JAK WAGA MATERIAŁU ZMIENIA SPOSOBY TRANSPORTU?

Na typ stosowanych wózków (milkrunerów) istotnie wpływają regulacje prawne. Dlatego w naszej metodologii dzielimy je na wersje light (do 450 kg) oraz heavy (powyżej 450 kg). Light oznacza wszystko, co możemy przepchnąć ręcznie na wózkach wyposażonych w koła. Na zdjęciach przedstawiamy przykłady wózków H- frame oraz T-frame, które zapewniają możliwość ładowania obustronnego.

Heavy oznacza wszystko, co musi być transportowane, ale ze względu na swoją wagę nie może być pchane przez jedną osobę. Przykładem takiej aplikacji może być system wózków i platformy w pełni automatycznej, gdzie transfer odbywa się za naciśnięciem przycisku. Na zdjęciu przedstawiono wózek obsługiwany ręcznie przez operatora.

JAKI WPŁYW MOŻE MIEĆ RODZAJ I KONSTRUKCJA OPAKOWANIA NA SYSTEM TRANSPORTU?

Konstrukcja i rodzaj pojemnika lub palety ma olbrzymie znaczenie. Najistotniejsza jest informacja, jak wyglądają stopy, nogi, płozy i dno. Przepychanie po rolkach może być trudne, jeśli stopy pojemnika będą wykonane z kątownika lub nie będą zapewniały wystarczającej liczby punktów podparcia na rolkach. Uniemożliwi to przepchnięcie pojemnika z wózka na platformę i na odwrót.

NA JAKIEJ WYSOKOŚCI MUSI SIĘ ZNALEŹĆ OSTATECZNIE TRANSPORTOWANY MATERIAŁ?

Waga opakowań, zwłaszcza przy załadunku przez operatora, ma istotne znaczenie. Należy zapewnić ergonomiczną wysokość zarówno przy ręcznym załadunku, jak i rozładunku. Dostępne są tzw. rozwiązania shooterowe, aby operator nie przenosił "kilku ton przez 8 godzin", aczkolwiek nie zawsze są one możliwe do wdrożenia – chociażby ze względu na wysokość, z jakiej są pobierane towary i na jaką muszą być dostarczane.

ILE WÓZKÓW MOŻEMY CIĄGNĄĆ I JAK ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO?

Zaprzęg może mieć różną długość, a liczba wózków standardowych może być ograniczona ze względu na szerokość dróg transportowych. Ścinanie zakrętów przez wózki to najczęstszy problem, jaki napotkamy u naszych klientów. Z pomocą przychodzą systemy takie jak SAWS (system wszystkich kół skrętnych). Dzięki niemu możliwe jest transportowanie większej liczby wózków. Zastosowanie odpowiedniej konstrukcji podwozia i rozmieszczenia kół w wózku – np. w układzie rombowym, można również rozwiązać ten problem.

JAK WYKORZYSTANIE DOŚWIADCZENIA ORAZ WIEDZY INNYCH MOŻE POMÓC W POPEŁNIENIU BŁĘDÓW?

Tutaj z pomocą przychodzą najlepsze praktyki i możliwość nauki od najlepszych w branży. Projektujemy, produkujemy i dostarczamy sprawdzone rozwiązania wdrożone w ponad 600 zakładach produkcyjnych w całej Europie. Niemalże każdy z naszych klientów boryka się z podobnymi problemami i wdraża różne dostępne na rynku rozwiązania. Jakie wybrać i zastosować? Obecnie w naszej ofercie mamy niemal wszystkie typy wózków odpowiadające większości potrzeb. Zaczynając od najprostszych konstrukcji spawanych po modułowe systemy do samodzielnego montażu kończąc na bardziej skomplikowanych w pełni automatycznych. Zawsze dostarczamy kompletne rozwiązania obejmujące proces.

Myzer to m.in.: system CS – wózki modułowe, SAWS – system nieścinania zakrętów, wózki E- frame, C-frame, H-frame, T-frame, systemy platform, wózki z systemów rurowych, wózki w pełni automatyczne oraz wózki projektowane na specjalne zamówienie klienta. Zapraszamy do współpracy.

 

Myzer
www.myzer.pl