Miniaturowe czujniki wielkości nieelektrycznych

Określanie wartości temperatur, poziomu czy siły nacisku, a także wykonywanie wielu innych pomiarów wielkości nieelektrycznych – to wszystko jest kluczowe w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych i elektrycznych, a także niezbędne w wielu aplikacjach w przemyśle. Przedstawiamy przegląd nowości czujnikowych w ofercie firmy Micros, zachęcając do odwiedzin strony www.micros.com.pl i zapoznania się z asortymentem elementów pomiarowych oraz innych produktów elektronicznych.

Posłuchaj
00:00

CZUJNIKI TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI

Pomiary temperatury muszą być wykonywane w szeregu różnych zastosowań w przemyśle, logistyce czy ochronie środowiska. Często towarzyszy im też określanie poziomu wilgotności. W tego typu aplikacjach z powodzeniem stosowane mogą być miniaturowe czujniki firmy ASAIR pozwalające na wspólne pomiary temperatury i ciśnienie za pomocą jednego elementu.. Dostępne są tu elementy z serii AHT… z wyjściami analogowymi albo cyfrowymi o dokładności pomiarów na poziomie ±2%RH/±0,3°C oraz czujniki AM… z wyjściami analogowymi i Unibus o dokładności ±3%RH/±0,5°C. Pierwsze z wymienionych elementów zasilane są napięciami 1,8÷3,6 V, drugie – od 3,3 do 5,5 V. W omawianej grupie warto też zwrócić uwagę na czujniki DHT… z wyjściami analogowymi.

Omawiane elementy przeznaczone są do montażu na płytkach, a także oferowane jako gotowe moduły z podłączeniami kablowymi (zależnie od wersji), co umożliwia ich łatwe podłączenie do aplikacji.

 
Fot. 1 Czujniki temperatury i wilgotności (od lewej): AHT10, AM1011a, DHT10

POMIARY POZIOMU CIECZY

W przypadku konieczności pomiarów poziomu cieczy stosowane mogą być elementy z grupy LS-…-… oraz LS- S…-… Są to czujniki do montażu pionowego, wykonywane z różnych materiałów i umożliwiające wykrywanie różnego rodzaju cieczy.

W ofercie dostępne są czujniki do pomiarów poziomu wody, rozcieńczonych kwasów (ekonomiczne wersje polipropylenowe), a także wykonania ze stali nierdzewnej, pozwalające na pracę z benzyną, olejami czy płynem hamulcowym.

Oprócz różnych materiałów obudów, typoszereg zróżnicowany jest pod kątem prądów i napięć przewodzenia. Typowe są wersje 0,5 A i 200 VDC (10 W), choć też dostępne są elementy wysokonapięciowe (do 1 kV) zapewniające możliwość przełączania urządzeń o mocach do 100 W. Czujniki charakteryzują się żywotnością od 106 do 108 cykli przełączeniowych (zależnie od typu) i możliwością pracy z cieczami o temperaturach –20÷80°C.

 
Fot. 2 Czujniki poziomu cieczy (od lewej): LS-3501-104, LS-5102-606 oraz LS-S4501-102

CZUJNIKI DESZCZU

Rozszerzenie oferty związanej z elementami do pomiarów poziomu stanowi czujnik deszczu RC-SPC1K firmy RadioControlli. O ile nie jest on nowością, o tyle produkt ten nie jest jeszcze szerzej znany na naszym rynku, natomiast stanowi udany, kompaktowy czujnik o dodatkowych funkcjach.

Czujnik wykonywany jest technologii cienkowarstwowej i ma zintegrowane podzespoły pomiarowe (czujniki pojemnościowe) oraz grzewcze. Charakterystyka przetwornika obejmuje zmiany pojemności od 100 pF przy zerowej wilgotności do ponad 550 pF przy wilgotności stuprocentowej (zmiana względna ponad 420%). Czujnik ma dodatkowo wbudowany element do pomiarów temperatury NTC (1 kΩ w temp. 25°C), co pozwala monitorować temperaturę środowiska – np. w celu ochrony elementu przed zamarzaniem.

 
Fot. 3 Czujnik deszczu RC-SPC1K

PRZETWORNIKI SIŁY NACISKU

Ciekawą grupą przetworników stanowią elementy pozwalające na pomiary nacisku firmy IEE. Obejmuje to produkty z grupy CP...-... (przykładowo CP1- 149NS, CP24- 152AS, itd.) zapewniające możliwości pomiarów nacisku o siłach od 0,5 do 100 N/ cm2. W wymienionym zakresie pomiarowym podzespoły zapewniają zmiany rezystancji wyjściowej od 1 MΩ do 2 kΩ.

Typoszereg czujników rożni się przede wszystkim wielkością i kształtem pól pomiarowych. Występować one mogą w formie okrągłej o średnicach kilku, kilkunastu mm, jak też prostokątnej – od 8,1×7,5 mm do 40,6×40,3 mm. W każdym z przypadków elementy pracują z napięciami z zakresu 1÷5 V i w szerokim zakresie temperaturowym od –40 do 85°C.

 
Fot. 4 Czujniki nacisku (od lewej): CP1-149NS, CP9-150NS i CP45-154NS

CZUJNIKI CIŚNIEŃ I ELEMENTY FOTOELEKTRYCZNE

Oprócz oferowania powyższych czujników, Micros prowadzi również dystrybucję komponentów od innych czołowych producentów branżowych. Takimi są popularne czujniki ciśnienia firmy Honeywell z grupy ABP…. Obejmuje to elementy o zakresach pomiarowych od 0 do 10 barów (górny zakres różni się zależnie od modelu), zasilane napięciami od 3 do 5,25 V (też zależne od wersji) i mogące pracować w temperaturach –40÷85°C. Przetworniki ciśnienia cechują się dużą dokładnością i niezmiennością parametrów w czasie. Mogą one być dostosowane do aplikacji poprzez dobór wersji z różnymi wyjściami (m.in. analogowe oraz I²C).

Drugą z grup stanowią czujniki fotoelektryczne GP1… marki Sharp. Są to elementy przeznaczone do montażu w układach elektronicznych, przy czym typoszereg obejmuje wersje różniące się szczeliną pomiarową oraz rodzajem wyjścia. Przykładowo czujnik GP1A52HRJ00F ma szczelinę 3 mm i wyjście OPIC (Optical IC), GP1A57HRJ00F – szczelinę o szerokości 10 mm, natomiast GP1S093HCZ0F cechuje się wyjściem tranzystorowym. Elementy z wyjściem tranzystorowym mogą pracować z napięciami 35 V i prądami 20 mA, zaś wersje OPIC – napięciami do 17 V i prądami 50 mA. Wszystkie czujniki stosowane mogą być w temperaturach –25÷85°C. Dodatkowo dostępne są wersje umożliwiające montaż śrubowy.

 
Fot. 5 Czujniki ciśnienia firmy Honeywell: ABPDANN010BG2A3 oraz ABPMANN004BGAA5
 
Fot. 6 Czujniki fotoelektryczne firmy Sharp: GP1A52HRJ00F i GP1S58VJ000

JESZCZE WIĘCEJ CZUJNIKÓW!

Powyżej skrótowo opisano nowości w asortymencie firmy Micros. W sprzedaży dostępne są również popularne na rynku czujniki ultradźwiękowe marki Nippon Ceramic, a także wykorzystywane w przemyśle elementy termoparowe.

Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej firmy Micros.

 

Micros
www.micros.com.pl

Więcej na www.micros.com.pl
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie, aparatura nn
UPS NETLINE RT – dla sieci, serwerów i automatyki przemysłowej
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Prezentacje firmowe
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Prezentacje firmowe
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Gospodarka
Nowy prezes Mitutoyo Europe i nowy plan rozwoju

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów