IT w połączeniu z OT: Nowa generacja sterowników firmy Lenze spełnia rosnące wymagania Przemysłu 4.0

| Prezentacje firmowe Przemysł 4.0

Lenze wprowadziło wyższą klasę wydajności dla sterowników wraz z nową serią c500. Sterowniki mogą być teraz stosowane w niezwykle złożonych projektach, a tym samym konkurują z rozwiązaniami, dla których do tej pory wymagane były komputery przemysłowe. Sercem serii c500 jest najmocniejszy obecnie dostępny procesor Intel o bardzo zwartej budowie. Procesory te na nowo definiują górne granice wydajności sterowników. Oznacza to wiele korzyści dla producentów maszyn, którzy nie zawsze muszą używać komputerów w swoich aplikacjach, ograniczając koszty programowania. Sterowniki wykorzystują bowiem znany system modułów programowych Lenze FAST.

IT w połączeniu z OT: Nowa generacja sterowników firmy Lenze spełnia rosnące wymagania Przemysłu 4.0

Model c750 zaciera granice pomiędzy sterownikami programowalnymi a komputerami przemysłowymi. Ten sterownik obejmuje aplikacje, w których obowiązkowe jest oprogramowanie Windows. Architektura OpenSystem, którą udostępnia Lenze w tym modelu, dzieli moc obliczeniową pomiędzy dwa niezależne systemy operacyjne. W czasie rzeczywistym system Linux odpowiada za zadania kontrolne oraz sterowania, podczas gdy Windows 10 IoT Enterprise dostępny jest dla spersonalizowanych aplikacji użytkownika.

Każdy z tych systemów pracuje na tym samym procesorze, który jest dzielony na dwa wirtualne rdzenie i tym samym obydwa systemy mogą przetwarzać dwa niezależne zadania równolegle.

Jednostka centralna zastosowana w tym sterowniku wykorzystuje technikę wirtualizacji zasobów na poziomie procesora, co jest zintegrowane już w samym CPU. To pozwala na bezpośrednie przypisanie dostępnych w PLC zasobów, nie tylko rdzeni procesora, lecz również pamięci głównej oraz interfejsów.

Niektóre z najbardziej popularnych aplikacji systemu Windows obejmują oprogramowanie do baz danych, takie jak zarządzanie konfiguracją i ocenę danych, częściowo z wykorzystaniem AI oraz funkcji uczenia maszyny. Na systemie Windows opierają się procedury analizy obrazu dla czytników kodów kreskowych i skanerów 2D/3D lub aplikacji wizyjnych, nie zapominając o aplikacjach do uczenia robotów. Coraz bardziej istotna staje się również wymiana danych z chmurą. Sterownik szafowy c750 może wstępnie przetwarzać wszystkie dane i odpowiednio je przygotowywać, w celu zapewnienia ich kompatybilności z bazą danych w chmurze na Platformie x4 Remote.

WNIOSKI

Zapotrzebowanie użytkowników na modułowe maszyny i systemy o większej elastyczności zwykle oznacza w praktyce wyższe wymagania w zakresie oprogramowania. Znaczy to, że projekty często przekraczają granice możliwości sterowników. W odpowiedzi Lenze oferuje rozwiązanie dla tego typu koncepcji z użyciem sterownika c550, w którym zastosowano najmocniejszy dostępny dotychczas na rynku procesor przemysłowy. Natomiast niektóre aplikacje automatyki wymagają środowiska Windows, czemu wychodzi naprzeciw c750, oferujący alternatywę dla dodatkowego komputera PC, poprzez połączenie jego funkcji ze sterownikiem w kompaktowej formie. Nowe sterowniki znacznie przekraczają granice wydajności programowalnych sterowników logicznych, a tym samym próg przejścia na technologię PC. W ten sposób firma Lenze umożliwia swoim partnerom dalsze wykorzystanie modułów i komponentów opartych na sterownikach PLC w bardziej złożonych projektach, a także redukcję wydatków i zapotrzebowania na miejsce w szafach sterowniczych.

 

Lenze
www.lenze.com