Obudowy systemowe dopasowane do wymagań cyfryzacji

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Można je znaleźć wszędzie. W gondolach turbin wiatrowych, na krawędzi torowisk kolejowych, w głębinach jaskiń czy w zakładach produkcyjnych – obudowy małogabarytowe Rittal są obecne w wielu branżach, zapewniając ochronę wrażliwej elektroniki i gwarantując płynny przebieg powtarzalnych procesów. Odpowiadając na wymagania postępującej cyfryzacji, Rittal wprowadził nowe kompaktowe obudowy sterownicze AX oraz małogabarytowe KX. Prócz znacznych ułatwień w montażu klienci otrzymują również możliwość korzystania ze spójnych, cyfrowych procesów systemu Rittal.

Obudowy systemowe dopasowane do wymagań cyfryzacji

W ciągu ostatnich lat znacząco zmieniły się oczekiwania klientów względem obudów na urządzenia elektrotechniczne. Kluczową rolę w tym procesie odegrała cyfryzacja. Dość powszechnym przykładem są maszyny i komponenty wyposażane w większą liczbę czujników i elementów wykonawczych oraz interfejsów. Te natomiast wymagają połączenia z siecią lub podłączenia do nich nadrzędnych sterowników, co prowadzi do zwiększenia liczby komponentów montowanych w obudowie. Tym samym wzrasta liczba przewodów, które trzeba poprowadzić do wnętrza przez płytę kołnierzową. Jednocześnie wzrasta gęstość upakowania w obudowach, gdyż liczne komponenty stają się coraz bardziej kompaktowe. Rittal wyszedł naprzeciw wymaganiom rynkowym dotyczącym lepszego wykorzystania przestrzeni, łatwiejszej i szybszej obsługi oraz nieprzerwanego dostępu do danych. Całkowicie przemodelowano portfolio produktów obejmujących obudowy małogabarytowe oraz obudowy kompaktowe. Jednym z najważniejszych celów wprowadzonych zmian było zmniejszenie złożoności wszystkich procesów, począwszy od inżynierii, przez realizację zamówienia, aż po obróbkę, montaż i serwis.

DANE DOSTĘPNE OD ROZPOCZĘCIA WSPÓŁPRACY

Mniejszą złożoność procesów można dostrzec już na etapie doboru odpowiedniego systemu obudowy. Wybór jest łatwiejszy dzięki zmniejszeniu liczby linii małogabarytowych oraz kompaktowych obudów sterowniczych. Obecnie dostępnych jest po jednym modelu dla każdej kategorii – do tej pory było ich dwa lub trzy. Mimo to nie zmniejszyła się liczba dostępnych wymiarów i zastosowań. Projektowanie dodatkowo ułatwia fakt, że w porównaniu z poprzednimi modelami zmniejszona została również różnorodność części. Dostępne są wysokiej jakości dane 3D przeznaczone do inżynierii – w idealnym układzie np. przy sporządzaniu projektu elektrycznego przy użyciu Eplan Electric P8 i projektowaniu zabudowy w 3D z wykorzystaniem Eplan Pro Panel. Projektanci mogę korzystać ze strony internetowej Rittal lub specjalnej platformy EPLAN Data Portal, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje techniczne dotyczące nowych obudów.

Kolejnym udogodnieniem jest Rittal Configuration System, który zapewnia wygodną konfigurację i zamawianie. Kontrola kompatybilności gwarantuje możliwość doboru wyłącznie pasujących akcesoriów, co oszczędza czas potrzebny na szukanie właściwych komponentów. W modelu 3D w konfiguratorze można od razu umieścić wybrane akcesoria w przewidzianym dla nich miejscu. Po przejściu powyższych etapów tak skonfigurowaną obudowę wraz z listą części można wyeksportować do użytku w projektowaniu zabudowy w 3D. Oczywiście dane CAD można również płynnie przejąć do celów produkcyjnych, jeśli np. korzysta się z centrów do obróbki części płaskich takich jak Rittal Perforex.

DUŻA OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Nowe kompaktowe obudowy sterownicze i małogabarytowe oferują korzyści również na wszystkich etapach procesów po stronie klienta. Możliwy jest na przykład montaż drzwi dołączanych luzem w ramach dostawy bez użycia narzędzi. Podobnie w przypadku systemów zamknięć. W nowej kompaktowej obudowie sterowniczej ulepszone zostało również uziemienie płyty montażowej i drzwi, dzięki czemu może być przykręcone śrubami na płycie montażowej też w późniejszym czasie. Nowe są także uchwyty mocowania naściennego, które można łatwo zamontować w obudowie od zewnątrz. Znacznie zmniejsza to ryzyko uszkodzeń podczas transportu – wystające uchwyty naścienne można zainstalować dopiero na miejscu. Poza tym po zainstalowaniu uchwytów mocowania naściennego zostaje zachowany stopień ochrony IP obudowy. Te i wiele innych funkcjonalności znacznie ułatwiają pracę w warsztacie – użytkownik zyskuje na czasie, a w związku z tym również na obniżce kosztów.

Więcej informacji o obudowach AX i KX dostępnych jest na stronie: www.rittal.com/ax/index.php?lng=pl, a szafie sterowniczej VX25 na stronie: www.rittal.com/com_en/vx25/index.php?lng=pl.

MODUŁOWY SYSTEM ZWIĘKSZA ELASTYCZNOŚĆ

Kompaktowe obudowy sterownicze AX zapewniają użytkownikowi nowy poziom elastyczności w zabudowie wewnętrznej. Płyty kołnierzowe są teraz znacznie większe. W zależności od konkretnego modelu powierzchnia dostępna na wprowadzanie przewodów do obudowy zwiększyła się o średnio 35%. Dzięki przetłoczeniu w ścianach bocznych możliwe jest łatwe i precyzyjne mocowanie szyn do zabudowy wewnętrznej bez konieczności mechanicznej obróbki. Precyzyjny montaż zwiększa stabilność, a tym samym bezpieczeństwo. Bezpośrednio na szynach do zabudowy wewnętrznej bez mechanicznej obróbki obudów można zamocować między innymi wyłączniki drzwiowe, blokady drzwi, węże kablowe, listwy zaciskowe i oświetlenie szaf sterowniczych. Dzięki zdefiniowanemu na stałe odstępowi pomiędzy szynami możliwe jest wykorzystanie akcesoriów systemowych. W efekcie obudowa AX może być rozbudowana do modułowego systemu. Drzwi są wyposażone w listwę otworową, do której można zamocować akcesoria systemowe z oferty szaf sterowniczych VX25. Przykładowo zamontować szynę wsporczą do przewodów, jeśli w drzwiach będą instalowane elementy obsługowe, takie jak przyciski lub przełączniki. Nowe funkcje zapewniają optymalne wykorzystanie miejsca w kompaktowej obudowie sterowniczej.

OBUDOWY MAŁOGABARYTOWE W 60 RÓŻNYCH WYMIARACH DOSTĘPNE PROSTO Z MAGAZYNU

Obudowy małogabarytowe KX o wymiarach od 150 × 150 × 80 mm sprawdzą się w sytuacji, gdy w skrzynkach zaciskowych lub magistralowych umieścimy niewielką liczbę komponentów. W zależności od liczby i wielkości komponentów zarówno obudowy z serii KX, jak i AX są dostępne w najróżniejszych wymiarach. Kompaktowe obudowy sterownicze AX są dostępne w głębokościach od 210 do 400 mm i w maksymalnej wielkości do 1000 × 1400 mm. Nowe obudowy KX są dostępne aż w 60 różnych wymiarach, natomiast obudowy AX w 40 wariantach. Większość modeli występuje zarówno w wersji z lakierowanej blachy stalowej, jak i ze stali nierdzewnej. Użytkownik może wybrać obudowę optymalnie dopasowaną do swoich potrzeb. Wszystkie seryjne obudowy są dostępne wprost z magazynu. Nowy zakład produkcyjny Rittal w Haiger w Hesji w razie potrzeb zgłaszanych przez Globalne Centrum Dystrybucyjne (GDC) zapewnia uzupełnienie stanów magazynowych odpowiednio do zapotrzebowania.

VX25 – KOMPLEKSOWE WSPARCIE DLA KONSTRUKTORÓW

Konstruktorzy aparatury sterowniczej i rozdzielczej, którzy chcą zwiększyć wydajność produkcji i działać zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0, potrzebują danych najwyższej jakości. Dzięki połączeniu innowacyjnej szafy sterowniczej VX25 i jej cyfrowego bliźniaka firma Rittal dostarcza konstruktorom wsparcia w postaci kompletnych, wartościowych danych dla wszystkich procesów w ramach łańcucha wartości – od konfiguracji online i inżynierii, przez montaż, aż po automatyzację i tracking. Wysoka jakość i ciągłość danych w inżynierii pozwala firmie Rittal spełnić warunki połączenia realnego oraz fizycznego przebiegu procesów – z wyraźnym wzrostem efektywności dla konstruktorów aparatury sterowniczej i rozdzielczej.

System VX25 zawiera wszystkie dane 3D w najwyższej jakości. Projekt elektryczny, konstrukcja mechaniczna, zaopatrzenie, kalkulacja, produkcja oraz wszystkie inne obszary wytwarzania aparatury sterowniczej i rozdzielczej mają w ten sposób stały dostęp do kompletnych, pełnowartościowych danych. Przed użytkownikiem otwierają się nowe drogi do kompleksowej cyfryzacji procesów, zgodnie zasadami Przemysłu 4.0!

 

Rittal
www.rittal.pl