Precyzyjnie dopasowane napędy do zastosowań w robotyce

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez robotów. W różnych obszarach zastosowań od robotów wymaga się w równym stopniu bezpieczeństwa technologicznego, niezawodności i wydajności ekonomicznej. Systemy napędowe Faulhaber odgrywają kluczową rolę w spełnianiu tych wymagań, nieustannie zachwycając swoją trwałością i wydajnością, a także kompaktową konstrukcją.

Precyzyjnie dopasowane napędy do zastosowań w robotyce

Dzięki tym cechom układy napędowe mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, od robotów do prac kanalizacyjnych i zdalnie sterowanych manipulatorów, przez roboty do transportu i logistyki (ilustracje 1 i 2), aż po zastosowania chirurgiczne lub protezy. Niezależnie od tego, czy wymagana jest wysoka dynamika, czy precyzyjne pozycjonowanie, Faulhaber prawie zawsze zapewnia idealne rozwiązanie, oferując szeroką gamę produktów - ponad 25 milionów możliwych kombinacji mikronapędów, enkoderów optycznych, magnetycznych lub absolutnych, a także sterowników prędkości i kontrolerów ruchu z różnymi interfejsami. Jednocześnie ten technologiczny zestaw konstrukcyjny stanowi podstawę do realizacji indywidualnych zamówień specyficznych dla danego zastosowania, ułatwiając w ten sposób dalszą ewolucję robotyki.

 
Ilustracja 1: Mechatroniczne systemy chwytaków mogą łatwo osiągać wydajność swoich pneumatycznych odpowiedników dzięki bezszczotkowym silnikom DC o średnicy zaledwie 22 mm i zintegrowanemu kontrolerowi ruchu. (Prawa autorskie: Schunk)

Chwytanie bez użycia sprężonego powietrza

W przeszłości niewielkie chwytaki, które charakteryzowały się wysoką szybkością i mocą, zawsze były pneumatyczne, ponieważ przy zastosowaniu sprężonego powietrza możliwe jest przenoszenie dużych sił praktycznie bez jakichkolwiek opóźnień. Jednakże skomplikowana infrastruktura wymagana dla pneumatyki nie jest już dziś potrzebna. Mechatroniczne systemy chwytaków mogą teraz łatwo osiągać wydajność swoich pneumatycznych odpowiedników dzięki bezszczotkowym silnikom DC o średnicy zaledwie 22 mm i zintegrowanemu kontrolerowi ruchu.

Precyzyjnie dopasowane rozwiązanie do pracy pod ziemią lub w magazynie

Mikronapędy są również stosowane w systemach kanalizacyjnych. Silniki DC o średnicy zaledwie 15 mm z układem komutacji z metalu szlachetnego montowane w robotach inspekcyjnych charakteryzują się niezawodnością oraz odpornością na przeciążenia i wstrząsy w codziennej pracy. Te niewielkie napędy potwierdzają swoje właściwości również w logistyce. W tej branży coraz więcej czynności związanych z magazynowaniem, pobieraniem i przygotowywaniem towarów do wysyłki jest wykonywanych przez inteligentne roboty. Standardowa jednostka zbudowana z kolumny podnoszącej oraz chwytaka, stosowana w przypadku robota do zadań logistycznych, zawiera układ napędowy składający się z serwomotorów bezszczotkowych DC ze zintegrowanym kontrolerem ruchu oraz przekładnią planetarną. W przypadku kolumny podnoszącej, połączenie to zapewnia precyzyjne pozycjonowanie podczas magazynowania lub pobierania - wszystko to w warunkach stałej pracy z ciągłymi zmianami obciążenia. Te małe systemy napędowe Faulhaber są stosowane w niemal wszystkich dziedzinach robotyki.

 
Ilustracja 2: Robot do zadań logistycznych TORU to połączenie autonomicznych napędów i robotyki. Towary są zdejmowane z regału przy użyciu podciśnienia. Metalowe języki zamykają szczelinę między dnem półki a robotem do zadań logistycznych przed zastosowaniem próżni. Serwomotory bezszczotkowe DC FAULHABER są wykorzystywane do wysuwania języków i przesuwania ramion chwytaka. (Prawa autorskie: Magazino)

FAULHABER - specjaliści napędów z Schönaich

Faulhaber specjalizuje się w rozwoju, produkcji i wdrażaniu wysoce precyzyjnych systemów napędów miniaturowych, serwokomponentów i elektroniki napędowej o mocy wyjściowej do 250 W. Firma zajmuje się produkcją rozwiązań konstruowanych pod specjalne wymagania klienta oraz oferuje szeroki wybór produktów standardowych, takich jak silniki bezszczotkowe, miniaturowe silniki DC, enkodery czy sterowniki ruchu.

Marka Faulhaber jest uznawana na całym świecie za symbol najwyższej jakości i niezawodności w kompleksowych i wymagających obszarach zastosowań, takich jak technologia medyczna, automatyka przemysłowa, optyka precyzyjna, telekomunikacja, przemysł lotniczy i kosmiczny oraz robotyka. Od potężnego silnika DC z momentem obrotowym ciągłym 224 mNm po filigranowy mikronapęd o średnicy 1,9 mm - standardową ofertę Faulhabera można konfigurować na 25 milionów sposobów dla odpowiedniej optymalizacji w określonym zastosowaniu. Taka technologiczna baza możliwości konstrukcyjnych stanowi podstawę do wprowadzania najróżniejszych modyfikacji, umożliwiających sprostanie najbardziej wymagającym potrzebom klientów.