Roboty mobilne z systemem sztucznej inteligencji

| Prezentacje firmowe Roboty

Roboty mobilne są coraz wszechstronniejsze i mogą obsługiwać wiele zadań związanych z transportem materiałów, skutecznie podnosząc efektywność transportu wewnętrznego. Firma WObit wdrożyła w produkowanych przez siebie robotach MOBOT nowe algorytmy sztucznej inteligencji, które dają szersze możliwości zastosowań. Dzięki bogatej ofercie produktów o zaawansowanych funkcjonalnościach zarówno duże firmy, jak i MŚP mogą jeszcze łatwiej automatyzować i robotyzować procesy, zgodnie z ideą Reach4Robotics, zakładającą łatwy dostęp do robotyzacji dla wszystkich.

Roboty mobilne z systemem sztucznej inteligencji

Szeroka oferta robotów – optymalny wybór rozwiązania do automatyzacji intralogistyki

Rodzina robotów MOBOT to ponad dziesięć różnych modeli o udźwigach 100, 200, 500, 750, 1000 oraz 1800 kg. W zależności od potrzeb aplikacji można wybrać MOBOT-y o napędzie zarówno różnicowym, pozwalające na ruch przód/tył i wykonywanie obrotów w miejscu, jak również omnikierunkowym. Roboty z kołami Mecanum umożliwiają ruch w każdym kierunku, obroty o 360° i zmianę kierunku jazdy w miejscu. Tak szeroka swoboda manewrów zapewnia zwinne i bezpieczne przemieszczanie się w wyznaczonej przestrzeni oraz sprawne omijanie przeszkód. To optymalne rozwiązanie do zadań, w których istnieje stała potrzeba sprawnego i elastycznego skomunikowania oddalonych od siebie stanowisk produkcyjnych.

Elastyczność oraz sprawność zmiany kierunku jazdy bez konieczności obrotów czy zawracania po łuku tworzy potencjał dający autonomicznym robotom mobilnym MOBOT MW wyjątkową zwinność. Doskonale sprawdzą się one w procesach o krótkim czasie cyklu, gdzie zmniejszenie liczby manewrów potrzebnych do zmiany kierunku umożliwia realizację zadania w krótszym czasie.

MOBOT-y łatwo jest wdrożyć do istniejących już procesów bez konieczności wprowadzania istotnych i kosztownych zmian w przestrzeni fabryki. System robotów jest też skalowalny, co oznacza, że można go łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia. Do najczęściej wykonywanych zadań należy automatyczny transport półproduktów na różnych etapach wytwarzania – począwszy od wstępnej obróbki, przez montaż, testowanie aż po odbiór wyrobu gotowego.

 
Fot. 1 Robot mobilny MOBOT TRANSPORTER U1

Samojezdne MOBOT-y charakteryzują się kompaktową i stabilną konstrukcją, dzięki której w łatwy sposób da się dostosować tego samego robota do transportu różnorodnych wyrobów. Jest on w stanie przemieszczać palety z towarem, kuwety wypełnione drobnymi detalami, a także gotowe produkty o rozmaitych gabarytach. Ładunki mogą być przewożone nad robotem, przemieszczane za pomocą podajnika rolkowego czy wózka paletowego bądź grawitacyjnego, automatycznie dokowanego przez robota. W ofercie WObit dostępnych jest kilka standardowych modułów do nadbudowy oraz wózków transportowych do każdego z mobilnych urządzeń transportowych. Możliwe jest również wykonanie wózka dostosowanego do nietypowego ładunku klienta. Wózki te mogą być zaczepiane automatycznie, załadowywane ręcznie lub automatycznie za pomocą innego robota przemysłowego, czego przykładem jest MOBOT x Arm.

Warto też zwrócić uwagę na serię MOBOT TRANSPORTER – niedrogich robotów o stopniu ochrony IP65 i możliwości konfiguracji kół (halowe lub terenowe). Odpowiednio skonfigurowany robot pozwala na realizację zadań transportowych również na zewnątrz budynków, gdzie niestraszny mu wpływ czynników atmosferycznych. Możliwość łatwego zamocowania niemal dowolnego wyposażenia, a także jego szybkiej wymiany pozwala na wykorzystywanie tego sprzętu do różnych zadań. Roboty te są proste w obsłudze i przygotowane do szybkiej samodzielnej instalacji, a ich wyposażenie da się szybko i wygodnie konfigurować poprzez stronę internetową. Programowanie zostało uproszczone do formy prostego samouczka, niewymagającego od użytkownika wcześniejszego doświadczenia programistycznego. Niepotrzebna staje się droga i długotrwała instalacja urządzenia, realizowana za pośrednictwem wysoko wyspecjalizowanego integratora. Implementacja robota mobilnego staje się zaś opłacalna niemal dla każdej firmy, organizacji czy instytucji chcącej optymalizować transport wewnętrzny.

Sztuczna inteligencja pomocna w robotyzacji

W przestrzeniach produkcyjnych i magazynowych, podobnie jak na ulicach i chodnikach, obowiązują ustalone reguły i przepisy poruszania się. Istnieją podmioty uprzywilejowane oraz te, które na skrzyżowaniach ustępują pierwszeństwa na drodze. Przestrzeganie zasad zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom ruchu i gwarantuje sprawny przepływ pojazdów oraz ludzi. Gdy jednym z uczestników ruchu staje się autonomiczny robot mobilny, poruszający się tymi samymi szlakami komunikacyjnymi, kluczowe staje się, aby niezawodnie rozpoznawał on inne podmioty. Ta funkcjonalność pozwala bowiem na jego adekwatne zachowanie, zgodne z ustalonymi regułami, minimalizujące ryzyko kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Korzystając ze sztucznej inteligencji, system robotów MOBOT został zaktualizowany o nową funkcję, jeszcze bardziej zwiększającą ich bezpieczeństwo i funkcjonalność.

 
Fot. 2 Roboty mobilne MOBOT AGV MW z napędem omnikierunkowym

Standardowo w MOBOT-ach do nawigacji w otoczeniu stosowany jest system nawigacji laserowej LMS. To system tzw. free navigation, który do orientacji w przestrzeni wykorzystuje naturalnie występujące obiekty, takie jak ściany, i nie wymaga dodatkowych znaczników. Umożliwia autonomiczną i bezpieczną pracę robota, identyfikację przeszkód i ich omijanie, jeśli pozwala na to miejsce na trasie, jak również bezpieczne zatrzymanie, gdy na drodze stanie np. człowiek. Co więcej, roboty MOBOT są projektowane i produkowane w zgodzie z szeregiem norm, w tym z najnowszą PN-EN ISO 3691-4, spełniając bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa operatorom.

Potwierdzają to opinie klientów z tak wymagających branż, jak motoryzacja. W liście referencyjnym firma Toyota Motor Manufacturing Poland docenia takie cechy modeli opisywanej serii, jak łatwość obsługi, funkcje bezpieczeństwa oraz elastyczność w zakresie możliwości użycia i adaptacji maszyny: "Wykorzystanie robota mobilnego MOBOT AGV FlatRunner MW Light pozwoliło na zwiększenie produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokich wymogów bezpieczeństwa".

 
Fot. 3 MOBOT z funkcją identyfikacji obiektu

Aby usprawnić stosowanie się we wspólnych przestrzeniach produkcyjnych i magazynowych do obowiązujących zasad ruchu, prócz systemu autonomicznej nawigacji LMS roboty doposażono w dodatkową kamerę oraz funkcję rozpoznawania obiektów. Dzięki zastosowaniu nowej funkcji oraz wykorzystaniu sieci neuronowej robot sam identyfikuje, jakiego typu obiekty przemieszczają się w jego otoczeniu. Gdy transportuje ładunek, a naprzeciwko pojawi się operator z wózkiem widłowym, robot cofa się do najbliżej wyznaczonej zatoczki, ustępując pierwszeństwa przejazdu, po czym wraca na trasę i kontynuuje swoje zadanie. Analogicznie zachowa się, gdy wózek lub ciągnik pojawi się za nim. Warto podkreślić, że najszersze możliwości manewrów, elastyczność i zwrotność daje zastosowanie robotów z napędem omnikierunkowym.

Korzyścią z wdrożenia robotów mobilnych MOBOT jest usprawnienie logistyki wewnętrznej, zwiększające wydajność i poprawiające bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Wdrażanie nowych technologii pozwala firmom łatwiej dostosowywać się do zmiennych warunków rynkowych i budować przewagę konkurencyjną, a szeroka oferta rozwiązań sprawia, że są one dostępne dla każdego. Dodatkowo nowe ułatwienia dla przedsiębiorców – takie jak ulga na robotyzację, która ma być dostępna od przyszłego roku – sprawiają, że możliwość modernizacji procesów produkcyjnych i magazynowych stanie się dostępna dla jeszcze większej liczby firm. Warto więc już dziś zaplanować nowe projekty i inwestycje, aby jak najpełniej wykorzystać dostępne możliwości.

 

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422, fax. 61 22 27 439
wobit@wobit.com.pl, www.wobit.com.pl