Zasilacze LED do zadań specjalnych

Większość z nas, widząc artykuł zatytułowany "Zasilacz LED", pomyślałaby pewnie o powszechnie stosowanych modelach w metalowych/plastikowych obudowach, umieszczanych bezpośrednio w oprawie lub też schowanych za ścianką kartonowo-gipsową. Tymczasem wraz z rozwojem technologii diody LED są wykorzystywane nie tylko w celach oświetleniowych czy dekoracyjnych, ale również w aplikacjach przemysłowych, np. w laserach dużej mocy, naświetlaczach UV itd. Pociąga to za sobą konieczność ciągłego rozwoju również urządzeń zasilających. W poniższym artykule pokrótce opisano kilka niestandardowych przykładów zasilaczy LED.

Posłuchaj
00:00

Zasilacz niestandardowy CSP-3000

 
Fot. 1 Zasilacz z nowej serii CSP-3000

Pierwszy niestandardowy zasilacz, o którym warto wspomnieć, jest wykorzystywany właśnie w aplikacjach przemysłowych, takich jak wymienione wcześniej lasery dużej mocy czy naświetlacze UV. Model CSP-3000 to aż 3 kW mocy przy dostępnych wariantach napięciowych 120/250/400 VDC. Każdy z tych trzech modeli wyposażono w opcję regulacji napięcia wyjściowego, dzięki czemu ich sumaryczny zakres napięciowy zawiera się w przedziale od 90 do 400 VDC. Dodatkowo producent przewidział opcję regulacji prądu wyjściowego oraz łączenia równoległego do trzech jednostek, co zwiększa możliwości całego systemu. Istnieje również opcja zabezpieczenia PCB dodatkową powłoką ochronną.

Przykładową charakterystykę modelu CSP-3000-250 przedstawiono na rysunku 1.

 
Rys. 1 Przykładowa charakterystyka modelu CSP-3000-250

Jak widać na wykresie, dla modelu UHP-3000-250 istnieje możliwość regulacji napięcia w zakresie 125‒250 VDC oraz prądu od 1,36 do 17 A. Właśnie dzięki tak szerokiej charakterystyce zasilacz jest w stanie pracować z wieloma wariantami diod mocy. Urządzenie ma również szereg zabezpieczeń, takich jak: zwarciowe, przeciążeniowe, nadnapięciowe, temperaturowe czy też informujące o awarii wentylatora. Producent przewidział pięć lat gwarancji.

Serial zasilaczy LED UHP

W zasilaniu diod LED istotną rolę odgrywają również modele bezwentylatorowe. Coraz częściej możemy się spotkać z aplikacjami, dzięki którym zasilamy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów taśm LED przy jednoczesnej konieczności braku wentylatora. Do tej pory jedynym ewentualnym rozwiązaniem było wykorzystanie kilku zasilaczy połączonych równolegle, montowanych na szynie. Na szczęście od niedawna mamy serię UHP, która została poszerzona o modele 1000/1500/2500 W. Producent stworzył kilka wersji o napięciach wyjściowych 12/24/36/48 VDC (w zależności od mocy wyjściowej). Dzięki niskiemu profilowi (41‒60 mm) urządzenia mogą być montowane w miejscach o ograniczonej powierzchni. Niewątpliwymi atutami są również dodatkowe opcje, takie jak możliwość zdalnego włączania/wyłączania, dodatkowe wyjście DC OK czy też wersja z komunikacją PMBus/CANBus. Wszystkie modele pracują w szerokim zakresie temperatur (od –30 do +70°C) i obejmuje je pięcioletnia gwarancja.

 
Fot. 2 Bezwentylatorowy zasilacz UHP-2500

Podsumowanie

W miarę rozwoju nowoczesnych technologii LED rośnie zapotrzebowanie na coraz nowsze konstrukcje zasilaczy. Praca bezwentylatorowa, wysokie napięcie wyjściowe przy jednoczesnej dużej mocy wyjściowej czy też dodatkowa opcja wbudowanej magistrali komunikacyjnej – są to jedynie niektóre z coraz liczniejszych wymagań stawianych zasilaczom tego typu. Można się więc spodziewać, że w przyszłości zasilacze staną się urządzeniami jeszcze bardziej złożonymi pod względem technologicznym.

 

Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
ul. Bukowińska 22 lok. 1B
02-703 Warszawa
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl

Więcej na www.elmark.com.pl
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Przemysł 4.0
Jak system ERP zwiększa efektywność zarządzania zleceniami i procesem produkcyjnym?
Silniki i napędy
Nowy przenośnik taśmowy VarioFlow: elastyczny i płynny transport w branży FMCG i farmacji z kompletną ofertą komponentów z jednego źródła
Silniki i napędy
Nowe funkcje napędów EURA Drives - wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej
Roboty
TFM Robotics, coboty Techman Robot i automatyzacja procesów
Roboty
Irpark: polskie roboty mobilne wspierane przez AI
Roboty
Od AGV do AMR - ewolucja inteligentnego transportu wewnętrznego
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie, aparatura nn
Seminarium
Zwiększenie bezpieczeństwa zasilania obwodów AKPiA
Seminarium
Monitorowanie i efektywne zarządzanie zużyciem energii w zakładach przemysłowych
Seminarium
Zarządzania energią w stacjach ładowania pojazdów elektrycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów