3 powody, dla których warto zainwestować w robota paletyzującego

| Prezentacje firmowe Roboty

Aby utrzymać się na światowych rynkach i być konkurencyjnym, ważne jest systematyczne zwiększanie wydajności pracy. Zakłady produkcyjne, które podejmują się dużych zamówień dla wielkich światowych koncernów, nie mogą pozwolić sobie na przestoje, a co za tym idzie, na opóźnienia w produkcji i niedotrzymywanie terminów. Brak odpowiednio wykwalifikowanych ludzi, zwolnienia chorobowe, rotacja pracowników i wdrażanie w obowiązki nowych osób to problemy, z którymi właściciele firm spotykają się na co dzień. Dodatkowo ważne jest utrzymanie niezmiennej i wysokiej jakości produktów, bez ponoszenia zbędnych kosztów. Zrobotyzowanie produkcji pomaga zaoszczędzić czas, zmniejszyć nakłady finansowe, redukuje ryzyko błędu, a także pozwala na wykonywanie zadań, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

3 powody, dla których warto zainwestować w robota paletyzującego

Spójrzmy, jakim wyzwaniom może sprostać efektywnie wdrożony robot paletyzujący:

1. Robot nie choruje – antidotum na problemy zdrowotne personelu

Tradycyjna paletyzacja lub depaletyzacja wykonywana przez ludzi to zadanie mocno obciążające ich organizmy. Często to właśnie wydajność końcówki linii produkcyjnej decyduje o możliwościach produkcyjnych całego zakładu. Monotonna praca, polegająca na schematycznym układaniu setek kilogramów produktów na pojedynczej palecie, powoduje, że po wielu latach wykonywania tej czynności mogą się pojawić wśród personelu zakładu problemy zdrowotne.

2. Robot jest zawsze gotowy do pracy – koniec trudności z pozyskaniem pracowników

 
Fot. 1. Stanowisko paletyzacyjne EtE Pallet w showroomie ASTOR Robotics Center

Między innymi z wyżej wymienionych powodów coraz trudniej znaleźć pracowników, którzy chcieliby wykorzystywać tego typu zajęcie. Rozwiązaniem jest automatyczna paletyzacja, gwarantująca odpowiednią wydajność przygotowania produktów do wysyłki, niezależną od sytuacji kadrowej. Zrobotyzowana paletyzacja otwiera zatem możliwość, by wytwarzać więcej i szybciej, podnosząc jednocześnie komfort pracy osób zatrudnionych w firmie.

3. Robot zapewnia elastyczność – przezbrajanie staje się szybkie

Cykl życia produktu jest coraz krótszy. Nowe linie technologiczne obsługują dany projekt przez zaledwie kilka lat, po czym następuje reorganizacja produkcji. Dzieje się tak z powodu zmian trendów rynkowych, ulepszania produktów, nowych wymogów środowiskowych czy działań marketingowych związanych ze zmianą opakowań. Utrzymanie ciągłości produkcji w takich warunkach wymaga ogromnej elastyczności.

Odchodzi się więc od specjalizowanych maszyn, np. paletyzerów, a znacznie częściej stawia na roboty, które zapewniają bardzo wysoką wydajność i elastyczność przezbrojenia na inny rodzaj produkcji, inne gabaryty czy rodzaj produktu.

Gotowe rozwiązania do paletyzacji

Dziś projektuje się uniwersalne narzędzia do przenoszenia coraz większego asortymentu produktów i opracowuje coraz lepsze oprogramowanie przeznaczone do paletyzacji. Takim przykładem jest EtE Pallet – gotowe stanowisko paletyzacji z robotem Kawasaki, wyprodukowane we współpracy firm ASTOR i POLPACK.

EtE Pallet przeznaczone jest do paletyzacji pudełek o różnych wymiarach. Niewątpliwą zaletę stanowi to, że zrobotyzowany system paletyzacyjny nie wymaga od operatora znajomości programowania robotów przemysłowych.

Integralną częścią EtE Pallet jest aplikacja EtE Cube, zainstalowana na komputerze z ekranem dotykowym, pozwalająca na ustawienie schematu i parametrów paletyzacji w środowisku graficznym.

Aplikacja EtE Cube umożliwia m.in.:

  • zmianę wymiarów obsługiwanych detali,
  • zdefiniowanie wymiarów paletyzowanych produktów,
  • wyświetlanie stopnia realizacji procesu paletyzacji w czasie rzeczywistym.

Po zapamiętaniu ustawień robot Kawasaki za pomocą specjalnego chwytaka jest w stanie przenosić europalety, dopasowywać się do wymiarów pudełek i ustawiać je w odpowiedniej pozycji, a także pobierać przekładki w celu rozdzielania warstw.

 
Fot. 2. System EtE Pallet w wersji z rolotokiem i obsługą przekładek
 
Fot. 3 EtE Pallet z automatycznym transportem spaletyzowanych produktów
 
Fot. 4. EtE Pallet z magazynkiem palet, rolotokami i skrzyżowaniem

W zależności od typu produkcji i wydajności procesu paletyzacji, stanowisko EtE Pallet dostępne jest w sześciu wariantach konfiguracyjnych. Oprócz robota Kawasaki, cokołu, chwytaka i oprogramowania istnieje możliwość dostarczenia i montażu wygrodzenia, przenośników rolkowych oraz skrzyżowań rolkowo-łańcuchowych, automatycznego magazynku palet.

- Aby wdrożyć rozwiązanie EtE Pallet w firmie produkcyjnej, nie trzeba od razu inwestować znacznego kapitału. Modułowa konstrukcja sprawia, że z upływem czasu i ze wzrostem sprzedaży można rozbudowywać stanowisko o kolejne elementy. EtE Pallet charakteryzuje się bardzo prostą obsługą, wielofunkcyjnością związaną z obsługą detali o różnych wymiarach, a także wydajnością paletyzacji. Rozwiązanie przeznaczone jest dla firm nastawionych na zwinne działanie, dopasowane do aktualnych potrzeb rynku - mówi Wojciech Trojniar, Product Manager w Kawasaki Robotics CEE Hub.

Wszystkie warianty rozwiązania do paletyzacji spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu modułu Cubic-S, kurtyn świetlnych oraz bramek z ryglem.

-Uzupełnieniem stanowiska EtE Pallet jest automatyczna owijarka do palet WRAPPER VO. Są to profesjonalne maszyny od podstaw budowane w Polsce z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb użytkowników. Integracja ze stanowiskiem EtE Pallet umożliwia pełną automatyzację procesu paletyzacji i dalszego zabezpieczenia palety folią stretch lub siatką. Maszyny Wrapper VO projektowane są z założeniem optymalizacji wykorzystania folii stretch przy jednoczesnym dążeniu do najlepszego zabezpieczenia ładunku. Jako doświadczony producent zapewniamy niezawodne systemy zabezpieczania produktów na paletach, dostosowane do pracy w każdych warunkach - mówi Kamil Woliński, dyrektor handlowy w firmie POLPACK.

 
Fot. 5. Interfejs oprogramowania EtE Cube

 

Wojciech Trojniar Product Manager
Kawasaki Robotics CEE Hub
ASTOR Robotics Center

www.astor.com.pl