Przekaźniki interfejsowe w technologii Push-in w ofercie firmy Relpol

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Budowa nowoczesnych i złożonych układów automatyki przemysłowej nierzadko wymaga zastosowania wielu modułów przekaźnikowych różnego typu w jednej szafie sterowniczej. Najczęściej są to modele wielotorowe, co skutkuje koniecznością wykonania ogromnej liczby połączeń kablowych w gniazdach przekaźnikowych. Każde usprawnienie konstrukcyjne gniazd oraz przekaźników przynosi więc wymierne korzyści, zarówno przy projektowaniu, jak i w trakcie montażu oraz w codziennej pracy. Nową linię produktową przekaźników interfejsowych firmy Relpol z wykorzystaniem gniazd z zaciskami w technologii Push-in zaprojektowano z dbałością o najdrobniejsze szczegóły – aby usprawnić działania inżynierów, przyspieszyć pracę monterów oraz osób obsługujących instalację w trakcie eksploatacji.

Przekaźniki interfejsowe w technologii Push-in w ofercie firmy Relpol

Oczekiwania rynku

Wyniki analiz rynkowych, wykonanych przez Relpol w trakcie prac rozwojowych nad konstrukcją nowych gniazd w technologii Push-in, wykazały wiele obszarów, w których istnieje możliwość połączenia nowoczesnych cech technicznych i funkcjonalnych z opcją uzyskania znaczących oszczędności po stronie użytkowników.

Klienci zwracali często uwagę na potrzebę, aby nowe produkty charakteryzowała duża powierzchnia przeznaczona na trwałe znakowanie gniazd przy zastosowaniu samoprzylepnych taśm z drukarek oznacznikowych oraz płytek wykorzystywanych w złączach kablowych na szynę DIN. Takie cechy umożliwiają sprawną, szybką pracę oraz pozwalają zachować wysoką estetykę opisów w tworzonej szafie sterowniczej.

Jedną z ważniejszych cech oczekiwanych przez użytkowników był również spójny design konstrukcji aparatów o różnej funkcjonalności, który skutkuje dbałością o estetykę, zworek. Dzięki temu ogranicza się zbędne okablowanie oraz znacznie przyspiesza prace instalacyjne.

Konstrukcja

W odpowiedzi na precyzyjnie zdefiniowane potrzeby rynku Relpol opracował całkowicie nową serię gniazd wtykowych GZP80 do przekaźników miniaturowych i GZP4 do przekaźników przemysłowych. Nowe gniazda, wyposażone w zaciski sprężynowe typu Push- in, zostały wykorzystane następnie do stworzenia kompletnych zestawów przekaźników interfejsowych. Zaletą produktów jest łatwy i szybki montaż na szynie DIN dzięki precyzyjnym zaczepom oraz specjalnemu kształtowi obudowy. Ponadto montaż i organizację okablowania ułatwiają zaciski skierowane pod niewielkim kątem w stronę koryt kablowych. Produkty można trwale i widocznie znakować za pomocą oznacznikowych taśm samoprzylepnych o szerokości do 9 mm lub płytek opisowych, stosowanych w wielu popularnych złączkach kablowych na szynę DIN wielu producentów.

Szybkość, łatwość i wysokie bezpieczeństwo pracy zapewniają wspomniane precyzyjne zaciski Push- in o niewielkiej sile podłączania przewodów oraz dużej sile trzymania, znacznie przewyższającej wymagania wskazane dla tego typu zacisków w normach EN60947-7-1, EN60998-2-2, EN60999-1, EN60999-2. Gniazda wyposażone są w czerwone przyciski zwalniające zacisk, charakteryzujące się nienaganną pracą. Dzięki temu odłączenie przewodów odbywa się w sposób intuicyjny i szybki. Dodatkowo, kształt i rozmiar przycisku pozwalają na zwolnienie zacisku wkrętakiem dowolnego rodzaju lub chociażby za pomocą długopisu. Wyjątkową cechą są również otwory na sondy pomiarowe, usytuowane przy każdym z zacisków. Zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zakotwiczyć sondę w gnieździe i umożliwić dokonywanie pomiarów bez konieczności jej przytrzymywania rękami, niezależnie od położenia gniazda.

Istnieje możliwość zamówienia różnych wersji, z kolorowymi transparentnymi obudowami – niebieskimi dla przekaźników z cewkami zasilanymi prądem stałym oraz pomarańczowymi dla cewek na prąd przemienny. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów możliwe jest szybkie odróżnianie sekcji z zasilaniem AC od tych zasilanych DC. Transparentne obudowy dodatkowo umożliwiają kontrolę stanu styków i mechanizmu przekaźnika.

Linie produktowe

Obecnie dostępne są trzy linie produktowe z gniazdami Push-in.

Pierwsza obejmuje przekaźniki interfejsowe PI85, PI84 z gniazdami Push-in GZP80. Są to gotowe do montażu, kompletne zestawy składające się z przekaźników miniaturowych jedno- i dwupolowych z serii RM85 oraz RM84, dostępne zarówno w standardowych obudowach nieprzezroczystych, jak i w obudowach kolorowych, transparentnych, przeznaczone odpowiednio do łączenia obciążeń o max. prądach 8 A dla wersji dwutorowych oraz 12 A (*max. 16 A po zmostkowaniu) dla jednotorowych. Zestawy wyposażone są w klasyczny moduł sygnalizacyjno- przeciwprzepięciowy typu M oraz obejmy wyrzutnikowe.

Drugą linią wyrobów są zestawy o nazwach PI84P oraz PI85P z gniazdami Push- in GZP80, będące – podobnie jak poprzednie – kompletami składającymi się z gniazda, przekaźnika, modułu przeciwprzepięciowo- sygnalizacyjnego oraz wyrzutnika. W tych produktach elementami wykonawczymi są doceniane przez wielu automatyków transparentne przekaźniki RMP85 oraz RMP84. Obciążalność układu zestyków wynosi max. 16 A dla wersji jednotorowej oraz 8 A dla dwutorowej. Najważniejszą cechą tego wykonania jest możliwość mechanicznego ręcznego wymuszania stanu zadziałania z funkcją blokowania.

Ostatnią linią produktową są kompletne przekaźniki interfejsowe PIR2 i PIR4 z gniazdami Push- in GZP4. Przekaźnikami wykonawczymi są tu przemysłowe przekaźniki z przyciskiem testującym z funkcją blokowania dwupolowe typu R2N o obciążeniu znamionowym 12 A oraz czteropolowe 6-amperowe R4N. Podobnie jak w poprzednich seriach, klient otrzymuje kompletny, gotowy do montażu moduł przekaźnikowy.

Standardowe modele obejmują wersje sterowane napięciami 24 VDC, 24 VAC i 230 VAC. W sprawie innych napięć cewek oraz wersji specjalnych można skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem lub biurem obsługi klienta firmy Relpol.

 
Fot. 1. Akcesoria łączeniowe do gniazd Push-in

Akcesoria

Bardzo istotną kwestią jest szeroka gama wtykowych akcesoriów, zapewniających szybkie i swobodne mostkowanie, zarówno po stronie cewek, jak i od strony wyjść przekaźników. Akcesoria obejmują takie produkty, jak: złącza 2-polowe (ZGZP80-2, ZGZP4-2), złącza 8-polowe (ZGZP80-8, ZGZP4-8) oraz zworki 2-polowe (ZGZP-2). Wszystkie rodzaje są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych i zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania. Opcja łączenia w wielu konfiguracjach równocześnie pozwala na dodatkową oszczędność czasu w trakcie prac instalacyjnych.

Podsumowanie

Nowa linia przekaźników interfejsowych Relpol w technologii Push-in oferuje szereg korzyści w porównaniu z klasycznymi wersjami śrubowymi. Znaczne skrócenie czasu montażu ułatwia i przyspiesza pracę producentów i monterów układów automatyki, co przekłada się na istotne oszczędności, szczególnie w złożonych projektach, gdzie występują duże liczby przekaźników pośredniczących. Bogata oferta wtykowych akcesoriów, w postaci złączy grzebieniowych i zworek do mostkowania wspólnych sygnałów wejść, a nawet wyjść przekaźników interfejsowych, pozwala ograniczyć liczbę koniecznych operacji do minimum i jeszcze bardziej skrócić czas wykonania okablowania. Dopracowana konstrukcja umożliwia swobodne stosowanie powszechnych metod znakowania, znanych z innych aparatów automatyki przemysłowej. Wszystko to razem sprawia, że cały proces produkcji systemów automatyki z wykorzystaniem najnowszych przekaźników interfejsowych firmy Relpol przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż dotąd. Dodatkowo finalny efekt wizualny zmontowanej rozdzielnicy jest znacznie lepszy niż przy zastosowaniu klasycznych gniazd śrubowych starego typu.

Szczegółowe materiały informacyjne znajdują się na stronie producenta www.relpol.pl.

 

Rafał Kluska

Relpol
www.relpol.pl