Impex – nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej

| Prezentacje firmowe Roboty

Firma Impex stale modernizuje produkcję, inwestuje w nowe maszyny i technologie, a także podnosi kwalifikacje inżynierów i operatorów maszyn oraz urządzeń. Nowoczesny i dobrze rozbudowany park maszynowy pozwala jej świadczyć usługi w zakresie: cięcia laserowego blach i profili, gięcia blach, rur, drutu, spawania, zgrzewania i malowania proszkowego.

Impex – nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej

PPHU Impex to polska firma rodzinna z wieloletnią tradycją – działa na krajowym rynku od 1991 r. w branży metalowej. Jej siedziba znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu stojaków ekspozycyjnych, regałów sklepowych i magazynowych oraz produktów metalowych dla wielu różnych branż.

Prawie 90% firmowej produkcji stanowi eksport na rynki zachodnie, m.in. do Niemiec, Danii, Holandii i Szwajcarii. Dzięki modernizacji procesów wytwórczych Impex zapewnia krótki czas dostarczenia produktów na rynek i ich powtarzalną jakość, zgodnie z wymaganiami zagranicznych kontrahentów.

Firma realizuje też krótkoseryjne spawanie usługowe, zatem ważna jest dla niej wysoka elastyczność rozwiązań, także z zakresu automatyzacji produkcji.

Inwestycja i korzyści

Najnowsza inwestycja przedsiębiorstwa to zrobotyzowane stanowisko do spawania, wyposażone w robota Kawasaki Robotics. Robot spawalniczy przeznaczony jest do obsługi dwóch z wielu procesów produkcyjnych realizowanych w firmie Impex – spawania elementów regałów ekspozycyjnych oraz napawania wałów dla pobliskiej huty.

Coraz więcej podmiotów decyduje się na zrobotyzowanie procesu spawania. Pozwala to nie tylko zwiększyć wydajność systemu, ale również gwarantuje powtarzalność, jakość oraz oszczędność. Dodatkowo można osiągnąć szybkość wdrożenia – dzięki inwestycji w gotowe stanowisko spawalnicze.

Tak było w przypadku firmy Impex. Zależało jej na krótkim czasie realizacji projektu, a jednocześnie borykała się ona z problemem znalezienia spawacza do realizacji czasochłonnego procesu napawania, trwającego dwie godziny na każdy detal i w długim czasie mocno obciążającego zdrowie pracownika. Zawód spawacza charakteryzuje się m.in. długotrwałym działaniem w szkodliwych warunkach, co z czasem negatywnie wpływa właśnie na zdrowie oraz na wydajność pracy, a tym samym na czas realizacji zleceń i kontraktów. Środkiem zapobiegawczym jest w takiej sytuacji inwestycja w spawanie zrobotyzowane, poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy ludzi.

 
Rys. 1. Cela Kawasaki Robotics K-ARC do zrobotyzowanego spawania. Źródło: ASTOR

Gotowa cela spawalnicza

Omawiane stanowisko spawalnicze to gotowa prefabrykowana cela do zrobotyzowanego spawania. Wyposażona jest w robota spawalniczego Kawasaki Robotics, dwa pozycjonery jednoosiowe, stację czyszczącą, niezbędne wygrodzenia, system bezpieczeństwa oraz szafę sterowniczą.

Stanowisko ma dwie strefy spawania. Samo spawanie odbywa się z jednej strony, a z drugiej operator montuje kolejne detale na przyrządzie spawalniczym. Ponadto jedna strona stanowiska może służyć do spawania jednego detalu, a druga – zupełnie innego, w zależności od potrzeb produkcji.

 
Fot. 1. Cela Kawasaki Robotics K-ARC do zrobotyzowanego spawania. Źródło: ASTOR

Cela Kawasaki Robotics K-ARC to kompleksowe rozwiązanie. Wygrodzony obszar pracy wraz z robotem i niezbędnym osprzętem służy do precyzyjnego i wydajnego spajania części. Modułowa konstrukcja stanowi alternatywę dla spawania manualnego, umożliwia w łatwy i szybki sposób połączenie ze sobą metalowych elementów. Zadaniem zintegrowanego stanowiska jest spawanie z wysoką precyzją oraz powtarzalnością.

Rozwiązanie zostało wdrożone przez pracowników firmy Impex we współpracy ze specjalistami z firmy ASTOR. Szkolenia z obsługi i programowania realizowano w trakcie wdrożenia – będą one kontynuowane w przyszłości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym Impex zapewnia ciągłość łańcucha dostaw, dba o polepszenie warunków pracy spawaczy i stale podnosi konkurencyjność na rynku zagranicznym i krajowym.

Jesteś zainteresowany zrobotyzowanym spawaniem w Twojej firmie?

Odwiedź naszą stronę i dowiedz się więcej o oferowanych rozwiązaniach lub porozmawiaj z ekspertem (Paweł Wróbel, menedżer ds. rozwoju sprzedaży systemów zrobotyzowanych, tel. 605 604 655, e-mail: pawel.wrobel@astor.com.pl).

Jakie są zalety gotowych cel do zrobotyzowanego spawania? Przede wszystkim szybki czas wdrożenia. Cele tego typu mamy dostępne, zmontowane i gotowe do użycia w magazynie w ASTOR Robotics Center. Dzięki temu możemy szybko zareagować na potrzebę klienta. ASTOR jako dostawca zapewnia szkolenia z obsługi i programowania robota oraz gwarantuje szybkie uruchomienie celi u klienta.

Paweł Wróbel, menedżer ds. rozwoju sprzedaży systemów zrobotyzowanych w ASTOR Robotics Center

Joanna Kowalkowska


ASTOR
www.astor.com.pl