Przegląd topowych szkoleń największego ośrodka kursów technicznych w Polsce

| Prezentacje firmowe Artykuły

U progu rewolucji 4.0 niezwykle istotnym zagadnieniem dla przemysłu stało się budowanie zintegrowanych kompetencji inżynierskich pracowników UR. Szansę na sprostanie nowym wymaganiom rynku daje EMT-Systems – największy w Polsce ośrodek szkoleń technicznych, który od lat wspiera przedsiębiorców w rozwoju umiejętności niezbędnych na różnych stanowiskach.

Przegląd topowych szkoleń największego ośrodka kursów technicznych w Polsce

Technologiczny raj

Nowoczesność przeplata się tutaj z doświadczeniem. Znawcy tematu mówią o technologicznym raju – firma EMT-Systems posiada w swoim ośrodku 40 innowacyjnych sal i laboratoriów wyposażonych w rzeczywiste maszyny i urządzenia przemysłowe oraz specjalnie zaprojektowane autorskie stanowiska dydaktyczne, dzięki którym w krótkim czasie można nabyć całe spektrum praktycznych, przydatnych w pracy umiejętności. Obok popularnych warsztatów z CNC odbywają się szkolenia z zakresu m.in. hydrauliki siłowej, pneumatyki, robotyki, sterowników programowalnych PLC czy projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Firma z Gliwic oferuje również kursy z druku 3D z indywidualnymi stanowiskami roboczymi, akredytowane szkolenia z zakresu fotowoltaiki, a także jedyne w kraju szkolenia z wytwarzania materiałów kompozytowych. Centrum tętni życiem – w ciągu miesiąca uczy się tu blisko pół tysiąca osób.

Szkolenia dla początkujących automatyków

Jednymi z najpopularniejszych kursów EMT-Systems są szkolenia z podstaw automatyki przemysłowej, skracające czas niezbędny do zapoznania pracowników działów utrzymania ruchu z zasadami i problemami występującymi na stanowisku pracy. Celem kursów jest praktyczne przygotowanie z takich zagadnień, jak: układy regulacji, czujniki przemysłowe, systemy sterowania PLC, sieci komunikacyjne w przemyśle oraz przetwornice częstotliwości. Tematyka zajęć spełnia potrzeby pracowników produkcji, ale i kierowników oraz dyrektorów działów technicznych, którzy chcą poszerzyć praktyczną wiedzę na temat sterowania i komponentów automatyki.

 
Fot. 1. Szkolenie z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych

Kursy wprowadzające do automatyki przemysłowej i sterowania, a także z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych przyciągają do Gliwic pracowników z całej Polski. Co sprawia, że są one tak popularne?

Odpowiedź jest prosta: praktyka. Stworzone przez centrum szkoleniowe stanowiska dydaktyczne pozwalają na budowanie i konstruowanie od zera, a także – co najważniejsze – dają możliwość popełniania błędów w bezpieczny sposób. Teoria pozwalająca zrozumieć zjazjawiska zachodzące w elektrotechnice została okrojona do minimum, a nacisk kładziony jest właśnie na ćwiczenia z dużą liczbą przykładów z życia wziętych. Podczas zajęć uczestnicy pracują na autorskich makietach, które odzwierciedlają prawdziwą szafę sterowniczą. Urządzenia umieszczone na stanowiskach można podłączać i odłączać na dowolne sposoby za pomocą zarabianych na bieżąco przewodów. Prowadzący omawia każdy z elementów służących potem do budowania układów sterowania. Skupia się na tematyce, od której początkujący automatyk czy elektryk powinien zacząć – na układach stycznikowych i przekaźnikowych.

Nowości w strefie kompetencji TIA Portal

Z początkiem roku EMT-Systems powołało aż osiem nowych kursów w Strefie Kompetencji TIA Portal, czyli pionie szkoleniowym, obejmującym programowanie PLC, języki programowania PLC, kursy z HMI i SCADA, techniki napędowe, sieci przemysłowe oraz szkolenia specjalistyczne, m.in. z zakresu Safety Advanced. Jako pierwsza firma w Polsce EMT-Systems będzie szkoliła z pakietu SiVArc. W znaczący sposób rozbudowano szkolenie z języka SCL, pojawił się też drugi poziom kursu z zakresu programowania paneli WinCC Basic oraz Comfort. Nauka odbywa się w piętnastu laboratoriach przeznaczonych do automatyki przemysłowej, obejmujących:

  • 50 stanowisk szkoleniowych opartych na S7-1500;
  • 46 stanowisk szkoleniowych opartych na S7-1200;
  • 70 stanowisk szkoleniowych opartych na S7-300;
  • panele operatorskie typu Comfort i Basic;
  • przekształtniki Sinamics S120, G120, V90, sterowniki Simotion;
  • stanowiska konfiguracji sieci PROFINET i PROFIBUS;
  • szkoleniowe szafy sterownicze.

Kursy pozwalają na swobodne poruszanie się w świecie automatyki przemysłowej i sterowania, a opracowana ścieżka szkoleniowa w usystematyzowany sposób rozwija umiejętności pracy w środowisku TIA Portal.

 
Fot. 2. Szkolenie z programowania SIMATIC S7-1500 w TIA Portal

Szkolenia z robotów przemysłowych

W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały również szkolenia z robotów przemysłowych. Mnogość robotów dostępnych na rynku i języków programowania stale się powiększa, co sprawia, że zawód programisty jest jednym z najbardziej pożądanych i szczególnie cenionych przez pracodawców. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie EMT-Systems przygotowało szkolenia z obsługi i programowania robotów kilku producentów. Ich uczestnicy poznają budowę, zasadę działania, a także uczą się – na specjalnie przygotowanych stanowiskach zrobotyzowanych – konfigurowania, programowania oraz uruchamiania robotów przemysłowych liderów rynku, tj. firm ABB, KUKA, FANUC, YASKAWA lub COMAU. Pierwszego dnia kursanci dowiadują się, jak zaprogramować maszynę w kilku prostych krokach, a ostatniego samodzielnie uruchamiają różne modele w cyklu automatycznym.

Szkolenia z programowania robotów przemysłowych obejmują dwa poziomy trudności: podstawowy oraz zaawansowany. Aby efektywnie wykorzystać spędzony na kursie czas, wybór konkretnego szkolenia powinien wiązać się z rzeczywistymi umiejętnościami uczestnika. Na poziomie dla początkujących wystarczy jedynie elementarna wiedza techniczna. W trakcie nauki uczestnicy poznają zasady bezpieczeństwa oraz dowiadują się, jaka jest ogólna budowa robota. Odkrywają też funkcje panelu operatora, sposoby archiwizacji programów, programują ścieżki pracy robota, jak również zdobywają wiedzę z zakresu parametryzacji instrukcji ruchu oraz pracy z programem w trybie ręcznym i w trybie automatycznym.

Osoba decydująca się na udział w kursie zaawansowanym powinna posiadać szerszy wachlarz wiedzy z zakresu konfiguracji maszyn, stanowisk i narzędzi. Ułatwi to przyswojenie złożonych metod konfiguracji robotów oraz programowania on-line. Na drugim poziomie zajęć kursant spotyka się z takimi zagadnieniami, jak: programowanie pozycji w instrukcjach aplikacyjnych, korekty instrukcji logicznych, programowanie przyrostowe, analiza pracy programów wykonawczych i konfiguracji robota do pracy automatycznej w konkretnym trybie.

Praca na rzeczywistych robotach, wraz z unikalnymi pomocami dydaktycznymi, pomaga lepiej zrozumieć kwestie teoretyczne i jest kolejnym, ważnym etapem, który w przyszłości powinien skutkować objęciem stanowiska programisty robotów przemysłowych.

 
Fot. 3. Szkolenie z obsługi, programowania i uruchamiania robotów ABB

Szkolenia z hydrauliki siłowej i pneumatyki przemysłowej

Układy hydrauliczne i pneumatyczne to integralne części wielu systemów produkcyjnych i logistycznych. W EMT-Systems można wybrać spośród 21 szkoleń przygotowujących do pracy na stanowiskach związanych z różnymi elementami tych układów. Kluczowy element zajęć stanowi praca na przemysłowych komponentach i układach najpopularniejszych producentów.

Szkolenia będą przydatne zarówno dla pracowników służb utrzymania ruchu, jak i inżynierów, projektantów, konstruktorów oraz technologów. Główną grupą docelową kursów z hydrauliki siłowej są osoby zatrudnione przy montażu, obsłudze i konserwacji układów hydraulicznych stosowanych w maszynach roboczych, operatorzy i serwisanci sprzętu bazującego na hydrostatycznym układzie napędowym (ciężkie maszyny budowlane, sprzęt górniczy, okrętownictwo, sprzęt komunalny), a także pracownicy odpowiedzialni za naprawy, przeglądy i regenerację elementów hydrauliki siłowej, stosowanych w technice mobilnej.

Szkolenia pozwalają usprawnić działania związane z montażem, obsługą, serwisem i naprawą urządzeń, przyspieszają naprawę usterek i rozwiązywanie problemów podczas awarii oraz zwiększają samodzielność pracowników w obszarze budowania i sterowania układami stosowanymi w przemyśle.

Z kolei na szkoleniach z pneumatyki przemysłowej przekazywane są zasady działania pneumatycznych i elektropneumatycznych układów sterowania oraz elementów wykonawczych, a także kluczowe zagadnienia z projektowania, montażu i budowy układów. Głównym adresatem jest tu kadra techniczna obsługująca urządzenia pneumatyczne, inżynierowie oraz osoby zainteresowane podstawową wiedzą dotyczącą konwencjonalnych układów pneumatycznych.

 
Fot. 4. Szkolenie z pneumatyki przemysłowej
 
Fot. 5. Szkolenie z hydrauliki siłowej

Praktyczne szkolenia on-line

W wyniku sytuacji związanej z pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami, w 2020 r. EMT-Systems powołało interaktywne szkolenia on-line na żywo, ze zdalnym dostępem do oprogramowania i sprzętu. W przezbrajaniu kursów do świata on-line firmie zależało przede wszystkim na zachowaniu pełnej efektywności kursu technicznego. Dostępne na rynku szkolenia on-line prowadzone są w formie webinarów lub modułów e-learningowych. On-linowe kursy powołane przez EMT-Systems mają charakter interaktywnych zajęć na żywo z trenerem, ze zdalnym dostępem do maszyn przemysłowych i stanowisk dydaktycznych znajdujących się w laboratorium szkoleniowym w Gliwicach. W siedzibie EMT-Systems powstały profesjonalne studia webinarowe z kamerami transmitującymi obraz pracy urządzeń z sali szkoleniowej. Uczestnicy kursu on-line łączą się z fizycznym stanowiskiem znajdującym się w laboratorium za pomocą zdalnego pulpitu.

Stanowiska te wyposażone są w szereg silników elektrycznych, siłowników pneumatycznych czy czujników. Innowacyjnym rozwiązaniem dla kursów on-line było stworzenie małych aplikacji szkoleniowych, które są cyfrowymi bliźniakami stanowisk fizycznych. Użycie takiego bliźniaka w połączeniu z oprogramowaniem programistycznym (np. TIA Portal) i symulatorem sterownika PLC (np. PLCSIM) pozwala osiągnąć blisko 100% efektu szkolenia fizycznego. Ponieważ zaś nauka odbywa się na żywo, kursanci mają stały kontakt z prowadzącymi i w każdym momencie mogą zadać im pytanie.

Bezpłatne warsztaty techniczne EMT TOUR

W ramach kampanii "Dzielimy się wiedzą" EMT-Systems organizuje – stacjonarnie oraz on-line – popularne, bezpłatne warsztaty techniczne EMT TOUR. Spotkania są okazją do pozyskania aktualnej wiedzy z zakresu produkcji i utrzymania ruchu, zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi oraz wymiany doświadczeń. Wydarzenia odbywają się średnio raz w miesiącu i każdorazowo zrzeszają blisko stu uczestników. Do tej pory w warsztatach wzięło udział ponad 5 tys. osób. Najbliższe spotkanie obejmuje tematy związane z TIA Portal v17 i będzie poruszać najważniejsze zmiany w zintegrowanym środowisku programistycznym. Zapisy odbywają się na stronie: https://emt-systems.pl/emt-tour.html

 
Fot. 6. Mini targi podczas warsztatów EMT TOUR

 

EMT-Systems Sp. z o.o.
ul. Bojkowska 35A,
44-100 Gliwice
info@emt-systems.pl
emt-systems.pl