Miniaturyzacja, która przyczynia się do maksymalizacji

| Prezentacje firmowe Zasilanie, aparatura nn

Patrząc na powstające wielkogabarytowe magazyny automatyczne czy nowoczesne linie urządzeń do pakowania i etykietowania, warto pomyśleć o miniaturyzacji procesorów, układów scalonych, sterowników czy przekaźników, która napędza wzrost gospodarczy.

Miniaturyzacja, która przyczynia się do maksymalizacji

Branża spożywcza to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele mechanizmów, zarówno na etapie produkcji, jak i pakowania oraz magazynowania. Jako konsumenci nie zdajemy sobie sprawy, że produkty w naszej lodówce musiały przejść długą drogę, wspieraną skomplikowanymi procesami technologicznymi.

Dynamika zmiany pokazuje, że branża FMCG to jedna z najszybciej automatyzujących się dziedzin przemysłu w Polsce. Nowo powstające magazyny w niczym nie przypominają składów budowanych jeszcze kilka lat temu. Nie są to już proste hale, gdzie pracownicy widlakami przekładają odpowiednie palety. Dziś to całe centra logistyczne naszpikowane technologią, która mimo coraz mniejszych rozmiarów zapewnia więcej możliwości. Cała architektura tych konstrukcji to wysoce zautomatyzowane przestrzenie, w których wykorzystywane są rozwiązania automatyki logistycznej – m.in. takie, jak automatyczny magazyn pojemnikowy, silos paletowy czy stacje kompletacyjne typu "towar dla człowieka".

Wiele możliwości dzięki kompaktowym elementom

Automatyzacja każdego z tych elementów prowadzi do stosowania szeregu urządzeń, takich jak chociażby przekaźnik. Wykorzystywany jest on w wielu funkcjach, a jedną z nich jest funkcja separacyjna, czyli taka, w której będzie on zabezpieczał sterownik PLC, odseparowując jego wejścia i wyjścia od zasilania z sieci. Ogromnym zagrożeniem dla żywotności sterownika są anomalie występujące w sieci elektrycznej – zastosowanie tak prostego elementu jak przekaźnik uchroni całą linię przed niepotrzebnymi awariami.

Przy automatyzacji linii produkcyjnych projektanci stawiają na miniaturyzację. Warto zatem zwrócić uwagę na rozwiązania firmy Finder, oferujące szereg akcesoriów i udogodnień, dzięki którym sposób połączenia będzie prostszy i szybszy.

Doskonałym przykładem są komponenty serii MasterIN, czyli przekaźniki interfejsowe, wyspecjalizowane m.in. właśnie w pełnieniu funkcji separacyjnej. Mowa tu o serii 39 przekaźników interfejsowych wąskich 6 mm, w różnych wykonaniach. Znajdziemy wśród nich modele przeznaczone do wejść sterownika PLC, które cechuje dodatkowy zacisk od strony cewki, opisany jako BB, czyli Bus-Bar. Zapewnia on możliwość zastosowania wbudowanych w gniazdo przekaźnika złączek do szybkiego i łatwego rozprowadzenia zasilania do czujników zbliżeniowych i innych urządzeń sterujących. W wersji przekaźnika Master Output, zabezpieczającej wyjścia sterownika, złączka BB jest zaciskiem od strony styków, pozwalającym na rozprowadzenia napięcia od strony styków do elektrozaworów lub podobnych elementów wykonawczych. W związku z tym wersja ta wykorzystuje styk zwierny. Jeśli zastosujemy to w gniazdach push-in, nie tylko ograniczymy miejsce w szafie (bo nie będziemy potrzebowali dodatkowo złączek na szynie), ale też prefabrykacja samych gniazd zajmie nam około 60% mniej czasu niż w przypadku gniazd z zaciskami śrubowymi.

Kluczowa kwestia: bezpieczeństwo układu

Dodatkowym elementem bezpieczeństwa będzie zastosowanie modułu bezpiecznikowego 093.63, 093.63.0.024, 093.63.8.230 do bezpieczników (5×20 mm) dla szybkiego i łatwego chronienia obwodu wyjściowego. Modułem tym wpinamy się pomiędzy styk wspólny (COM) a normalnie otwarty (NO). Mowa tutaj o serii Master Plus, w ramach której znajdziemy też adaptery grupujące przekaźniki, umożliwiające jeszcze prostszą komunikację urządzeń ze sterownikiem.

MasterADAPTER umożliwia połączenie zacisków A1/A2 maksymalnie ośmiu przekaźników MasterINTERFACE modułów ze źródłem zasilania (wykonanie ATEX) przez przewód i 14-żyłową płaską taśmę, która może zostać połączona z wyjściem PLC.

Funkcjonalności, takie jak małe gabaryty (zaledwie 6 mm szerokości), łatwość prefabrykacji oraz właściwości prądowe, np. 6A zarówno w wersji elektromagnetycznej, jak i półprzewodnikowej, sprawiają, że przekaźniki z serii 39 Master Interfejs doskonale sprawdzają się w maszynach pakujących, rozlewniach wody czy urządzeniach do etykietowania.

Odpowiednie chłodzenie zwiększa wydajność pracy

Jak wielki wpływ na stabilność całego układu ma temperatura, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Zastosowanie przekaźników SSR (Solid State Relay) będzie np. skutkowało dużym wzrostem temperatury. W takim przypadku doskonale sprawdzi się też termoregulacja Finder, w której skład wchodzą wentylatory i kratki wentylacyjne. Pracownicy utrzymania ruchu docenią je za możliwość prostej wymiany maty filtracyjnej bez potrzeby otwierania rozdzielnicy. Projektanci szaf, którzy wiecznie borykają się z brakiem miejsca na odpowiednią ilość komponentów, powinni zwrócić uwagę na odchudzone termostaty o gabarycie 1 moduł S, czyli 17,5 mm, co czyni je najcieńszymi termostatami dostępnymi na rynku.

Wilgotność pod kontrolą

Finder dostarczył też na rynek higrotermostat slim, pozwalający na sterowanie grzałką nie tylko w przypadku spadającej temperatury, ale również wtedy, gdy wilgotność w szafie wzrasta – np. w wiosenne dni, kiedy dzienna amplituda temperatur jest dość wysoka, co ułatwia kompensację pary wodnej w szafie. Wahania wilgotności osłabiają żywotność urządzeń w szafach sterujących. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza instalując je w miejscach składowania warzyw i owoców, które same podczas magazynowania oddają wilgoć do otoczenia. Sterowanie grzałką za pomocą higrotermostatu będzie doskonałym i prostym rozwiązaniem tego problemu.

Temperatura na plus

Jeśli już jesteśmy przy grzałkach do szaf, również warto pozostać w rodzinie urządzeń Finder. Pozwoli to dobrać grzałkę wysokiej mocy w możliwie małym rozmiarze. Łatwo będzie znaleźć grzałkę ze wspomnianymi wcześniej zaciskami push-in oraz dodatkowym zaciskiem na wentylator znajdujący się wewnątrz obudowy przy samym radiatorze. Daje to możliwość lepszego wykorzystania i rozproszenia po szafie podgrzewanego powietrza w okolicy grzałki jeszcze przez chwilę po jej wyłączeniu. Pozwala też zmniejszyć rozmiar grzałki, przez co model 7H.51.0400, czyli 400 W, ma rozmiar około 9×10 cm.

Miniaturyzacja urządzeń w szafach sterowniczych to nie tylko estetyka wykonania tego ważnego elementu linii produkcyjnej. Więcej miejsca w szafie zapewnia opcję dodawania kolejnych elementów i tym samym rozwijania produkcji o kolejne elementy. Ponadto gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza – urządzenia mniej się grzeją, a tym samym ich żywotność staje się większa. Nie należy zapominać również o wygodzie serwisowania. Dostępność miejsca w szafie to oszczędność czasu podczas napraw i tym samym krótsze przestoje produkcyjne. Miniaturyzacja elementów to maksymalizacja korzyści w procesach produkcji.

 

Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com