Wózki wahadłowe o ogromnej przepustowości w centrach logistycznych

| Prezentacje firmowe Roboty

Podobnie jak elektryczne bolidy Formuły 1, system Savoye shuttle rozwija wyjątkowe usługi za pomocą napędów firmy Lenze.

Wózki wahadłowe o ogromnej przepustowości w centrach logistycznych

System typu shuttle INTELIS PTS firmy Savoye został opracowany specjalnie do zastosowań typu "towar do osoby" i jest obecnie jednym z najszybszych dostępnych rozwiązań do automatycznego składowania kontenerów, skrzyń i pudeł w magazynach wysokiego składowania. Wymagana do tego technologia napędowa powstała w ścisłej współpracy z firmą Lenze. INTELIS PTS skonstruowano z myślą o szybszym połączeniu produktu z osobą, dzięki czemu kompletacja zamówień staje się łatwiejsza niż dotąd i bardziej wydajna, zwłaszcza w sektorze e-commerce.

"Dzięki naszemu systemowi pracownicy logistyki nie muszą już pokonywać dużych odległości w wąskich korytarzach, aby wybrać towary do zamówienia" – mówi Nicolas Guillot, kierownik ds. produktów i marketingu w firmie Savoye, podsumowując zalety systemu INTELIS PTS.

Wózki opracowane przez francuskiego specjalistę ds. logistyki poruszają się z prędkością 3 m na sekundę po szynach w korytarzach między regałami, po jednym wózku na każdym poziomie. Sama prędkość nie ujawnia jednak pełnego potencjału tego rodzaju kompletnego systemu przeznaczonego do kompletacji zamówień.

"Kształt ramp przyspieszania i zwalniania był jednym z najtrudniejszych zagadnień podczas projektowania" – wyjaśnia Nicolas Guillot.

Przyspieszanie, a następnie hamowanie we właściwej pozycji trzeba wykonywać na tyle starannie, aby ładunek mógł być bezpiecznie transportowany. Nadmierne przyspieszanie lub zwalnianie może spowodować przewrócenie się towaru, a nawet jego wypadnięcie z transportera. Z drugiej strony, jeśli prędkość jest zbyt mała, wpływa to negatywnie na wydajność – to trudna do opanowania równowaga. We współpracy z firmą Lenze firma Savoye tak skutecznie poradziła sobie z tym problemem, że francuski producent INTELIS PTS może się obecnie poszczycić najszybszym systemem na rynku. W korytarzu regałowym z 22 poziomami magazynowymi da się wykonać do 1100 cykli magazynowych na godzinę. Według kierownika ds. produktu i marketingu obecny poziom osiągany przez konkurencję wynosi od 500 do 700 cykli.

Sercem opracowanego i dostosowanego przez firmę Lenze rozwiązania w zakresie napędów i automatyzacji jest Lenze Controller c300. Komunikuje się on bezprzewodowo z nadrzędnymi komputerami logistycznymi i otrzymuje zlecenia kompletacji w postaci informacji o celu lub pozycji w magazynie. Wymagane dane dotyczące ruchu są obliczane autonomicznie przez sterownik Lenze, w oparciu o pozycję wózka wahadłowego.

Modułowe rozwiązanie napędowe dostosowane do klienta

Do sterowania ruchem tej trzeciej generacji wózków wahadłowych zastosowano dwie przetwornice częstotliwości Lenze 8400 TopLine. W wersji jednofazowej 230 V każde z urządzeń do poruszania wózka wahadłowego i uruchamiania urządzeń chwytających ma moc 0,55 kW. Falownik dla ruchu horyzontalnego steruje motoreduktorem, składającym się z silnika asynchronicznego serii MF (120 Hz) i przekładni stożkowej serii g500. Drugi falownik steruje chwytakiem za pomocą napędu do precyzyjnego pozycjonowania, wykorzystującego synchroniczny serwomotor typu MCS, z przekładnią planetarną g700. Oba te kompletne rozwiązania napędowe są zintegrowane z wózkiem wahadłowym. Zasilanie jest dostarczane autonomicznie i bezprzewodowo do tego ostatniego za pomocą styku ślizgowego na szynie prostej.

Firma Savoye ułatwia swoim klientom elastyczną rozbudowę istniejących systemów oraz stosunkowo łatwą modernizację starszych systemów.

"Wózki wahadłowe opuszczają naszą fabrykę w Ladoix-Serrigny gotowe do użycia i to dopiero po trzygodzinnym nieprzerwanym testowaniu", wyjaśnia Nicolas Guillot, dodając: "Nasi klienci otrzymują kompletne rozwiązanie w zakresie obsługi materiałów i logistyki".

Wszystko to pozwala na bardziej efektywne niż dotąd wykorzystanie istniejących przestrzeni logistycznych, a w szczególności ich wysokości. Gdy produkty pobiera się i przenosi ręcznie, regały są zwykle ograniczone do wysokości 2 m – w przeciwnym razie pracownicy nie byliby w stanie ich dosięgnąć. Wózek wahadłowy, wraz z dwustronną platformą podnoszącą, opracowaną przez firmę Savoye, pozwala na zagospodarowanie dodatkowej wysokości.

"Możemy w pełni wykorzystać przestrzeń w budynku", mówi Nicolas Guillot, zauważając, że w małym magazynie części można zmieścić średnio 35 poziomów. Płaska konstrukcja wózka wahadłowego oznacza, że półkę o wysokości 1 m da się podzielić na trzy poziomy. Dzięki temu można budować regały magazynowe o mniejszym rozmiarze siatki.

Wózek wahadłowy na trasie międzynarodowej

Najlepsza wydajność napędu w istniejącym zastosowaniu – to wymaganie doprowadziło do powstania systemu shuttle, który wprowadzi Savoye na szybką ścieżkę rozwoju, i to nie tylko w Europie. Firma obserwuje rozwijające się rynki logistyczne w Chinach i USA. Wysoka przepustowość wózków wahadłowych INTELIS PTS otwiera drogę do jeszcze większego skrócenia czasu między momentem złożenia zamówienia a dostawą, co pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w magazynach pośrednich. Skróceniu ulega również czas potrzebny na składowanie i pobieranie, umożliwiając z kolei priorytetowe traktowanie dostaw ekspresowych. Szybsze czasy reakcji stanowią również podstawę dla nowych usług, w których logistyka wewnętrzna jest tak sprawna, że nawet dostawy ekspresowe mogą być oferowane jako oddzielna usługa (premium).

 

François Houziaux,
Lenze Sales France

Lenze
www.lenze.com