Szybkość spotyka się z precyzją - rewolucja w przetwórstwie drewna

Wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowaliśmy nowy typ piły poprzecznej, która stanowi rewolucję w obróbce drewna. Dzięki krótszym czasom przepustowości, większej prędkości transportu tego materiału i mniejszej ilości jego odpadów o wysokiej jakości, piła poprzeczna może zoptymalizować procesy w każdym zakładzie obróbki drewna.

Posłuchaj
00:00

Zmiany klimatyczne sprzyjają dalszemu wzrostowi liczby szkodników, w tym korników domowych. Powoduje to poważne uszkodzenia drewna, co z kolei wpływa na jego cenę. Dlatego w przemyśle drzewnym coraz ważniejsze staje się utrzymanie odpadów drewna wysokiej jakości na jak najniższym poziomie. Potrzebne są nowe rozwiązania w zakresie obróbki tego materiału.

Sterowanie i automatyzacja

Zakład Mayr-Melnhof Holz w Gaishorn/See w Austrii znajduje się w pierwszej piątce w Europie pod względem produkcji drewna klejonego i laminowanego poprzecznie. Drewno klejone poprzecznie, obrabiane za pomocą zaprojektowanej piły, jest wykorzystywane głównie przy budowie domów, budynków użytkowych lub wież wiatrowych o wysokości do 100 m.

Konstruktor maszyn MFL (Maschinenfabrik Liezen und Gießerei GesmbH) postawił sobie za zadanie stworzenie dla firmy Mayr-Melnhof Holz takiej pilarki, która nie miałaby sobie równych pod względem precyzji i czasu wykonania. Jednocześnie należało ograniczyć do minimum ilość odpadów drzewnych powstających w przedsiębiorstwie. MFL zajął się mechaniczną realizacją pilarki, a Lenze systemem sterowania i procesem automatyzacji.

Największym wyzwaniem w projekcie był wyrównany poziomo transport desek przez maszynę oraz zmniejszenie ilości odpadów drzewnych.

"Zapewnienie prostego toru jazdy pomimo zwalniania, zaklejania i przyspieszania desek, przy pożądanej dużej prędkości transportu, było dość trudnym zadaniem", tłumaczy inżynier Günther Raffer. "Zmniejszenie ilości odpadów drzewnych również nie było łatwe, ze względu na wymagane wydłużenie czasu przepustowości".

Oba te zadania można było zrealizować za pomocą naszego zaawansowanego systemu sterowania. Zastosowano sterownik 3200 C oraz sterownik bezpieczeństwa c250-S firmy Lenze. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące napędu, sięgnięto po sterowniki napędów Lenze 9400, w połączeniu z wysoce dynamicznymi serwomotorami MCS.

Dzięki know-how, kreatywności i duchowi innowacji udało się opracować rozwiązanie, które nawet przewyższało wymagania klienta.

W ten sposób powstała maszyna o prędkości transportu drewna wynoszącej 6 m/s i czasie cięcia 300 ms. Stosując ją, można zwiększyć ilość drewna laminowanego poprzecznie przeznaczonego do obróbki i zmniejszyć ilość odpadów drzewnych. Opracowane rozwiązanie stanowi szansę dla zakładów drzewnych na optymalizację procesów obróbki i może być dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Współpraca i koordynacja

Dzięki nowej pile do cięcia poprzecznego oczekiwania i wymagania klienta zostały spełnione, a nawet przekroczone. W takich rewolucyjnych projektach ważna jest oczywiście dobra współpraca z klientem, a także z partnerami – w tym przypadku z producentem maszyn, firmą MFL.

"Decydujące znaczenie dla pomyślnej realizacji takich projektów ma ukierunkowana koordynacja pomiędzy budową maszyn a techniką napędów i sterowania", komentuje Reinhard Rieger, dyrektor ds. technologii w MFL. "Istotną zaletą był fakt, że wszystkie niezbędne komponenty sterowania i napędu pochodzą z jednego źródła".

 

Lenze
www.lenze.com

Więcej na www.lenze.com
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Pomiary
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych
Silniki i napędy
Falowniki szafowe MOVITRAC – nowoczesne rozwiązania SEW-EURODRIVE do sterowania silnikami
Bezpieczeństwo
Jak bezpieczeństwo funkcjonalne przyczynia się do wzrostu produktywności maszyn i systemów?
Bezpieczeństwo
Po pierwsze, nie szkodzić, czyli o utrzymaniu klas czystości w cleanroomach – cz. 1
Powiązane treści
Automatyzacja w produkcji drzewnej i meblarskiej
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Prezentacje firmowe
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Technika
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Technika
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów