Szybkość spotyka się z precyzją - rewolucja w przetwórstwie drewna

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowaliśmy nowy typ piły poprzecznej, która stanowi rewolucję w obróbce drewna. Dzięki krótszym czasom przepustowości, większej prędkości transportu tego materiału i mniejszej ilości jego odpadów o wysokiej jakości, piła poprzeczna może zoptymalizować procesy w każdym zakładzie obróbki drewna.

Szybkość spotyka się z precyzją - rewolucja w przetwórstwie drewna

Zmiany klimatyczne sprzyjają dalszemu wzrostowi liczby szkodników, w tym korników domowych. Powoduje to poważne uszkodzenia drewna, co z kolei wpływa na jego cenę. Dlatego w przemyśle drzewnym coraz ważniejsze staje się utrzymanie odpadów drewna wysokiej jakości na jak najniższym poziomie. Potrzebne są nowe rozwiązania w zakresie obróbki tego materiału.

Sterowanie i automatyzacja

Zakład Mayr-Melnhof Holz w Gaishorn/See w Austrii znajduje się w pierwszej piątce w Europie pod względem produkcji drewna klejonego i laminowanego poprzecznie. Drewno klejone poprzecznie, obrabiane za pomocą zaprojektowanej piły, jest wykorzystywane głównie przy budowie domów, budynków użytkowych lub wież wiatrowych o wysokości do 100 m.

Konstruktor maszyn MFL (Maschinenfabrik Liezen und Gießerei GesmbH) postawił sobie za zadanie stworzenie dla firmy Mayr-Melnhof Holz takiej pilarki, która nie miałaby sobie równych pod względem precyzji i czasu wykonania. Jednocześnie należało ograniczyć do minimum ilość odpadów drzewnych powstających w przedsiębiorstwie. MFL zajął się mechaniczną realizacją pilarki, a Lenze systemem sterowania i procesem automatyzacji.

Największym wyzwaniem w projekcie był wyrównany poziomo transport desek przez maszynę oraz zmniejszenie ilości odpadów drzewnych.

"Zapewnienie prostego toru jazdy pomimo zwalniania, zaklejania i przyspieszania desek, przy pożądanej dużej prędkości transportu, było dość trudnym zadaniem", tłumaczy inżynier Günther Raffer. "Zmniejszenie ilości odpadów drzewnych również nie było łatwe, ze względu na wymagane wydłużenie czasu przepustowości".

Oba te zadania można było zrealizować za pomocą naszego zaawansowanego systemu sterowania. Zastosowano sterownik 3200 C oraz sterownik bezpieczeństwa c250-S firmy Lenze. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące napędu, sięgnięto po sterowniki napędów Lenze 9400, w połączeniu z wysoce dynamicznymi serwomotorami MCS.

Dzięki know-how, kreatywności i duchowi innowacji udało się opracować rozwiązanie, które nawet przewyższało wymagania klienta.

W ten sposób powstała maszyna o prędkości transportu drewna wynoszącej 6 m/s i czasie cięcia 300 ms. Stosując ją, można zwiększyć ilość drewna laminowanego poprzecznie przeznaczonego do obróbki i zmniejszyć ilość odpadów drzewnych. Opracowane rozwiązanie stanowi szansę dla zakładów drzewnych na optymalizację procesów obróbki i może być dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Współpraca i koordynacja

Dzięki nowej pile do cięcia poprzecznego oczekiwania i wymagania klienta zostały spełnione, a nawet przekroczone. W takich rewolucyjnych projektach ważna jest oczywiście dobra współpraca z klientem, a także z partnerami – w tym przypadku z producentem maszyn, firmą MFL.

"Decydujące znaczenie dla pomyślnej realizacji takich projektów ma ukierunkowana koordynacja pomiędzy budową maszyn a techniką napędów i sterowania", komentuje Reinhard Rieger, dyrektor ds. technologii w MFL. "Istotną zaletą był fakt, że wszystkie niezbędne komponenty sterowania i napędu pochodzą z jednego źródła".

 

Lenze
www.lenze.com