Robotyzacja w przemyśle meblarskim

| Prezentacje firmowe Roboty

Polska może poszczycić się wielowiekową tradycją produkcji mebli. Wciąż działają u nas przedsiębiorstwa, które założono jeszcze w XIX wieku. Oczywiście wytwarzanie mebli ewoluowało przez wiele lat. Początkowo wszystkie czynności wykonywano ręcznie, ale wraz ze wzrostem produkcji oraz możliwości technologicznych pojawiły się rozwiązania ułatwiające pracę w zakładach branżowych.

Robotyzacja w przemyśle meblarskim

Technologia produkcji mebli uzależniona jest od ich rodzaju. W przypadku mebli z drewna istotne jest odpowiednie przygotowanie surowca. Odpowiednio pocięte i wysuszone elementy są strugane, sortowane, łączone w listwy bądź blaty. Następnie wyspecjalizowane maszyny CNC odpowiadają za nadanie im ostatecznego kształtu.

Podobnie meble płytowe – coraz częściej powstają z wykorzystaniem wysokowydajnych, specjalizowanych centrów obróbkowych. Zespół maszyn realizuje rozkrój, okleinowanie, nesting, wiercenie, frezowanie itp. Na końcu procesu otrzymujemy gotowe elementy, przeznaczone do montażu. Pozostaje jedynie kompletacja i pakowanie, w których coraz częściej możemy spotkać roboty.

Produkcja stołów i krzeseł zależy od ich wyglądu. Możemy znaleźć tu maszyny podobne do tych stosowanych przy wytwarzaniu mebli płytowych, ale także sprzęt do obróbki rur i stali, jak również tworzyw sztucznych. Duże zróżnicowanie oferowanych mebli sprawia, że na rynku działają przedsiębiorstwa zwykle specjalizujące się w produkcji w określonej technologii, np. modeli gastronomicznych, ogrodowych itp.

Meble tapicerowane zwyczajowo w większości wytwarzane są ręcznie. Formatki z płyty oraz elementy drewniane wykonuje się na maszynach podobnych do tych, używanych w produkcji mebli płytowych. Dalsze etapy, takie jak montaż czy tapicerowanie, tradycyjnie realizowane są przez wykwalifikowanych montażystów.

Możliwe jest jednak usprawnienie części procesów produkcyjnych, poprzez automatyzowanie i robotyzowanie czynności zwykle wykonywanych przez ludzi. Warto tu przemyśleć zwłaszcza zastąpienie prac uciążliwych, wymagających ciągłego skupienia na parametrach jakościowych lub użycia dużej siły fizycznej przez maszyny.

Dobrze jest też wziąć pod uwagę cały proces, począwszy od depaletyzacji surowców, poprzez transport klepek, listew, formatek, ocenę jakościową i sortowanie, podanie i odebranie elementów do maszyn obróbkowych aż po pakowanie i paletyzację.

Misja dla przemysłu

Firmy S-Machines oraz Sitaniec Technology, będące w Grupie Sitaniec, zajmują się automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych. Naszą misją jest unowocześnianie polskiego przemysłu.

Opracowaliśmy i wdrożyliśmy unikatowe koncepcje dla branży drzewnej i meblarskiej.

Portfolio dotychczasowych rozwiązań obejmuje m.in. linie transportowe i sortownicze dla klepek i listew. Współpracujemy z najlepszymi na rynku dostawcami technologii wizyjnej rozpoznawania drewna. Automatyzujemy pracochłonne procesy, takie jak depaletyzacja i paletyzacja (sztaplowanie) desek, listew oraz blatów.

Korzystając z portfolio robotów Fanuc dostarczyliśmy m.in. stanowiska do montażu skrzyń i szkieletów mebli tapicerowanych.

Korzyści i efekty

Dzięki odpowiednio skonstruowanym narzędziom możliwe jest zintegrowanie procesów zszywania, zbijania, klejenia, szlifowania, wiercenia oraz przenoszenia za pomocą jednego robota. Przy wykorzystaniu mechanizmu wymiany narzędzi oraz stosując zautomatyzowane stoły montażowe, możliwości dodatkowo rosną. Odpowiednio projektując i wyposażając stanowisko, da się osiągnąć bardzo wysoką elastyczność i wydajność produkcji.

Kompleksowe podejście pozwala znacznie podnieść efektywność produkcji. Pierwszym etapem jest zmiana rodzaju transportu. Wykorzystanie transporterów czy też robotów AGV zapewnia więcej czasu pracownikom na montaż.

Inwestycja w roboty zawsze wiąże się z początkowymi wątpliwościami. Dzięki naszemu doświadczeniu doradzamy, jakie czynności powinno się zautomatyzować. Warto mieć świadomość, że nie jest opłacalne robotyzowanie wszystkich zadań. Trudno również o całkowite zastąpienie człowieka w produkcji. Największe jednak efekty może przynieść automatyzacja i robotyzacja wytwarzania.

S-Machines dostarcza elastyczne rozwiązania, zarówno dla produkcji małoseryjnej i mieszanej, jak też w przypadku wysokowydajnych linii dla produkcji wielkoskalowej. Z powodzeniem robotyzujemy procesy montażu, które do tej pory realizowane są tradycyjnymi metodami.

Efektem robotyzacji jest zwiększenie wydajności i zmniejszenie zatrudnienia w procesie produkcji oraz zmiana spektrum zatrudnienia. W miejsce doświadczonych specjalistów wprowadzamy operatorów po krótkim przeszkoleniu. Dzięki temu możemy dynamicznie reagować na potrzeby, przesuwając pracowników na odpowiednie stanowiska. Pierwszymi zauważalnymi efektami robotyzacji są wzrost jakości i powtarzalności produkcji.

Nie bez znaczenia jest również możliwość szybkiej zmiany asortymentu po wymianie osprzętu i przeprogramowaniu. Stanowiska zrobotyzowane pokazują wówczas wyższość nad specjalizowanymi automatami, które są stworzone do konkretnych zadań i ich modyfikacja wiąże się z poważnymi zmianami konstrukcyjnymi, a często jest nieopłacalna lub wręcz niemożliwa.

Wysoką efektywność i dobry zwrot z inwestycji zapewniają hybrydy – stanowiska, w których korzystamy z maszyn i urządzeń wraz z połączeniem z robotami. Sprawdzone rozwiązania obejmują m.in. magazyny produktów z układem sorterów czy stoły robocze z osprzętem. Zastosowanie serwomechanizmów pozwala na płynne dostosowywanie osprzętu, dzięki czemu możliwa staje się produkcja z minimalnym czasem potrzebnym na przezbrojenia.

Najnowszym trendem jest wykorzystanie robotów współpracujących. Mogą one działać ramię w ramię z człowiekiem nie tylko przy montażu, ale również przy kontroli jakości. Roboty współpracujące można instalować na liniach bez potrzeby stosowania dodatkowych osłon. W znaczący sposób oszczędza to miejsce w hali produkcyjnej.

Istotnym aspektem jest bezpieczeństwo pracy. Pracownicy branży meblarskiej są szczególnie narażeni na wypadki i kontuzje, co może być znacznie zniwelowane przez roboty wykonujące te najcięższe i najbardziej niebezpieczne zadania. Roboty obsługują również maszyny do cięcia i obróbki, co przekłada się na wzrost zarówno bezpieczeństwa, jak też jakości i wydajności.

Przy produkcji mebli tapicerowanych bardzo pracochłonny okazuje się proces pakowania. Można go jednak w znaczący sposób uprościć, stosując zautomatyzowane i zrobotyzowane stanowiska pakowania. Firma S-Machines dostarcza m.in. maszynę pakującą, która dokonuje pomiaru pakowanych elementów i na bieżąco dostosowuje się do ich wymiarów. Dzięki temu na jednej linii można pakować np. materace, siedziska i wezgłowia łóżek bez konieczności przestawiania maszyny. Stanowiska pakowania mogą współpracować ze zrobotyzowanym stanowiskiem paletyzacji.

Niezbędne dla liderów

Polska jest obecnie jednym z liderów w eksporcie mebli na świecie. Zachowanie tego tytułu zależy od wzrostu stopnia automatyzacji fabryk. Rodzime firmy meblarskie zyskują tę świadomość, zwłaszcza przy dzisiejszych wahaniach związanych z sytuacją pandemiczną. Dlatego też branża meblarska w najbliższych latach będzie się mocno automatyzować.

Odpowiednio zaprojektowane stanowisko lub linia produkcyjna dostarczona przez sprawdzonego producenta, jakim jest firma S-Machines, gwarantuje ciągłą, elastyczną produkcję, zgodnie z założeniami Industry 4.0. Nie mniejsze znaczenie ma zapewnienie serwisu i utrzymania produkcji oraz zmian na lokalnym, krajowym poziomie. Jest to możliwe jedynie przy korzystaniu z najlepszych rozwiązań, takich jak roboty i coboty Fanuc, systemy automatyki oraz polska myśl techniczna.

 

S-Machines Sp. z o.o.

www.s-machines.pl
www.sitaniectech.pl