Czujniki i aplikacje idealne dla przemysłu drzewnego i meblarskiego

| Prezentacje firmowe Pomiary

Firma Micro-Epsilon oferuje innowacyjne rozwiązania pomiarowe dla całego łańcucha procesowego w obróbce drewna i meblarstwie. Jej czujniki zapewniają wysoką precyzję, od cięcia pni po kontrolę przychodzących części od dostawców. Szeroka gama produktów obejmuje urządzenia do niemal każdego zadania, począwszy od pomiaru przemieszczenia i rozpoznawania kolorów po wymiarowanie profilu 3D.

Czujniki i aplikacje idealne dla przemysłu drzewnego i meblarskiego

Wysokiej jakości czujniki firmy Micro-Epsilon są opracowywane i produkowane w Europie, sprawdzając się w trudnych warunkach przemysłowych. Kompaktowe i szybkie zapewniają najwyższą niezawodność w prawie każdym obszarze, w którym oczekiwana jest wysoka precyzja – od monitorowania maszyny po w pełni automatyczną kontrolę jakości produktu końcowego.

Pomiary przemieszczeń i grubości

Do zastosowań związanych z obróbką drewna doskonale nadają się czujniki laserowe optoNCDT. Są bardzo kompaktowe i działają za pomocą zintegrowanego sterownika. Inteligentna elektronika umożliwia szybkie dostosowanie ekspozycji do zmieniających się właściwości powierzchni na suchym, mokrym lub zamrożonym drewnie.

Wszystkie modele mają stopień ochrony IP67 i w razie potrzeby mogą być wyposażone w dodatkową obudowę ochronną. W zakurzonych środowiskach stosuje się system oczyszczania powietrza, który utrzymuje tor wiązki laserowej wolny od trocin i wiórów drzewnych.

Przykłady aplikacji

W obróbce drewna czujniki z serii optoNCDT są wykorzystywane do różnorodnych zadań pomiarowych. Zwiększają wydajność produkcji, zapewniają wysokie standardy jakości, gwarantują dużą niezawodność procesu i chronią narzędzia przed ewentualnym uszkodzeniem.

Do pomiaru grubości i szerokości płyt, desek i belek stosuje się dwa czujniki optoNCDT. Aby zapewnić precyzyjne i bezbłędne dane dotyczące grubości, wymagany jest w pełni synchroniczny proces pomiaru. Jeżeli układ ten zostanie uzupełniony o kolejne czujniki, jeden proces pomiarowy jest w stanie łączyć kontrolę skręcania z kontrolą wymiarów.

Kilka czujników tego rodzaju może być używanych np. do kontroli obramowania przed procesem przycinania. Czujniki wykrywają wówczas profil deski, umożliwiając optymalizację szerokości cięcia. Dalsze zastosowania obejmują sortowanie drewna, odpowiednią klasyfikację i kontrolę wymiarów. Ponadto czujniki tej serii są stosowane w takich procesach, jak wielościeżkowa kontrola płaskości drzwi, okien i płyt.

Pomiar grubości i pozycjonowanie

W obróbce drewna do kontroli jakości płyt, laminatów, fornirów i paneli w celu określenia ich grubości stosowane są mikrometry optyczne optoCONTROL. W przypadku większych obiektów można używać i synchronizować ze sobą kilka tego rodzaju urządzeń.

W aplikacji drukowania na drewnie o atrakcyjnych dekorach, mikrometry tej serii służą do kontroli położenia płyty. Zapobiega to kolizji głowicy drukującej z płytą. Urządzenia pomiarowe mierzą bezpośrednio na drewnie i monitorują narzędzia.

Czujniki optoNCDT


 • Laserowe czujniki triangulacyjne o zakresach pomiarowych do 1000 mm
 • Precyzyjny pomiar z bezpiecznej odległości
 • Duża prędkość pomiaru do szybkiego monitorowania procesu
 • Duża dokładność

Pomiar profilu

Laserowy skaner profili scanCONTROL służy do dwuwymiarowego wykrywania profili powierzchni. Linia lasera jest rzutowana na powierzchnię docelową, a wysokiej jakości system odbiorczy wyświetla rozproszone światło odbite z tej linii na bardzo czułą matrycę czujnika. Oprócz informacji o odległości (oś z), zintegrowany kontroler w czujnikach wykorzystuje ten obraz z kamery do obliczania pozycji wzdłuż linii lasera (oś x). W przypadku poruszających się obiektów lub czujnika ruchu możliwe jest zatem uzyskanie wartości pomiarowych 3D.

W przemyśle obróbki drewna skanery laserowe scanCONTROL są wykorzystywane m.in. do optymalizacji profilu cięcia. Model 3D umożliwia obliczenie optymalnego wzoru cięcia dla każdego pnia. Po wycięciu wymiary są kontrolowane za pomocą skanerów laserowych. Jednocześnie sprawdzane są prostokątność i wypaczenie.

Czujniki optoCONTROL 2520


 • Zakresy pomiarowe do 98 mm
 • Odległość źródła światła/odbiornika do 2 m
 • Pomiar laserowy lub diodą LED
 • Do szybkich pomiarów
 • Dokładne mikrometrycznie pomiary średnicy, szczeliny i segmentu

Pomiar koloru

Pomiar barwy desek podłogowych

Plastikowe deski podłogowe produkowane są z barwionego granulatu i formowane metodą ekstruzji. Dlatego ważne jest, aby ich kolor był jednorodny, nawet jeśli wytwarza się je w różnych partiach.

Kontrolę przeprowadza się za pomocą spektralnego systemu pomiaru barw colorCONTROL ACS7000 oraz okrągłego czujnika ACS2 (R45°c:0°). W czujniku kołowym 24 optyki oświetleniowe są rozmieszczone w sposób kołowy wokół optyki odbiorczej, zapewniając ciągłe oświetlenie, które umożliwia wykonywanie pomiarów niezależnie od położenia kątowego obiektu docelowego. Wyposażony w cyfrowe interfejsy pracujące z dużymi prędkościami czujnik może być stosowany bezpośrednio w linii ekstruzyjnej.

Czujniki scanCONTROL


 • Kompaktowy skaner laserowy ze zintegrowanym sterownikiem
 • Wysoka częstotliwość profilu do pomiarów dynamicznych
 • Możliwość zsynchronizowania do aplikacji z wieloma skanerami
 • Różne zakresy pomiarowe
 • Czujniki Blue Laser do bardzo precyzyjnych pomiarów

Monitorowanie obecności przezroczystej folii ochronnej

Po wytłoczeniu plastikowych profili okiennych nakładana jest na nie folia ochronna. Zabezpiecza ona ramy przed zarysowaniami i zabrudzeniami, które mogą pojawić się w trakcie transportu.

System pomiaru koloru colorCONTROL ACS7000 sprawdza, czy folia ochronna została nałożona prawidłowo – barwa ram okiennych zmienia się nieco po jej zastosowaniu. Spectral colorCONTROL ACS7000 niezawodnie rozpoznaje tę różnicę.

Wysoka szybkość pomiaru również i w tym przypadku umożliwia pracę systemu w linii.

Czujniki colorSENSOR/colorCONTROL


 • Przeznaczenie: rozpoznawanie i pomiar koloru
 • Wysokie prędkości pomiarowe umożliwiają integrację na linii technologicznej
 • Duża dokładność
 • Ciągły pomiar produkcji na taśmie
 • Solidne i odpowiednie do zastosowań przemysłowych

Wykrywanie koloru frontów kuchennych

Dzisiejsze kuchnie dostępne są w wielu różnych stylach i kolorach. W celu zapewnienia jednolitej barwy różnych paneli przednich stosuje się czujniki koloru firmy Micro-Epsilon. Kontrolują one barwę frontów kuchennych w lakierni, zapewniając, że odcień zmieści się w określonym przedziale. Urządzenia są w stanie wykryć nawet najmniejsze odchylenia, niezauważalne dla ludzkiego oka. Sprawdzają również, czy barwa jest stała w kilku partiach produkcyjnych. Gwarantuje to jednolitą kolorystykę różnych komponentów użytych do frontów kuchennych.

 

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16
62-045 Pniewy
wobit@wobit.com.pl
tel. +48 61 22 27 422
fax +48 61 22 27 439
www.wobit.com.pl