Elektroniczny obieg dokumentów w Przemyśle 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa dzieje się praktycznie na naszych oczach. Dzisiejszy przemysł coraz mniej przypomina to, czym był jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko to dzięki prężnemu i intensywnemu rozwojowi nowoczesnych technologii. Polski i globalny przemysł chętnie korzystają z innowacji, zwłaszcza w obszarze IT - np. z systemów do elektronicznego obiegu dokumentów lub szerzej, z narzędzi do zarządzania procesami biznesowymi (BPM).

Posłuchaj
00:00

Czwarta rewolucja w przemyśle

Czwartą rewolucję przemysłową zapoczątkowała powszechna transformacja cyfrowa, która wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale także na funkcjonowanie całego przemysłu. Na masową już niemal skalę wdrażane są nowoczesne systemy usprawniające realizację procesów biznesowych, zaawansowana automatyka przemysłowa oraz inne rozwiązania, których wykorzystanie wprost przekłada się na zwiększenie wydajności procesów produkcji oraz wytwarzanych w jej wyniku dóbr. Dane są przechowywane w cyfrowych archiwach, a maszyny są w stanie pracować w niemalże automatyczny sposób.

Jednym z filarów czwartej rewolucji przemysłowej są tzw. inteligentne fabryki. Industry 4.0 jest bowiem koncepcją przedsiębiorstwa, w którym wszystkie rozwiązania są skrojone na miarę jego potrzeb i specyfiki funkcjonowania. W dzisiejszych czasach możliwe jest tworzenie zintegrowanych ze sobą systemów maszyn. Korzystające z nich fabryki pracują w oparciu o innowacyjne linie produkcyjne, co przyczynia się bezpośrednio do podniesienia wydajności produkcji, szybszego reagowania na błędy i awarie, a także znacznie łatwiejszej i skuteczniejszej obsługi zaawansowanych technologicznie maszyn.

Industry 4.0 a systemy informatyczne

Czwarta rewolucja przemysłowa przyniosła także bardzo istotne zmiany w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym oraz wszystkimi zachodzącymi w nim procesami. Współczesne firmy coraz większą wagę przywiązują do innowacji w zakresie oprogramowania informatycznego do cyfryzacji procesów, zarządzania obiegiem dokumentów oraz tworzenia szytych na miarę aplikacji biznesowych bez kodowania. Elektroniczny obieg dokumentów pozwala znacząco usprawnić, przyspieszyć i podnieść efektywność codziennej pracy. Digitalizacja procesów biznesowych znacząco skraca czas potrzebny na realizację powtarzalnych, monotonnych zadań i pozwala firmom na spore oszczędności.

Jednymi z najbardziej innowacyjnych i przyszłościowych systemów informatycznych, po które dziś sięgają firmy produkcyjne podążające w kierunku cyfrowej transformacji swojej działalności, są platformy low-code. Są to najbardziej innowacyjne spośród wszystkich dostępnych na rynku systemów informatycznych dla firm i organizacji. Rozwiązania tej klasy charakteryzują się szerokimi możliwościami, w pełni dostosowanymi do potrzeb użytkowników biznesowych. Szczególnie ważne dla przedsiębiorstw będą tu elektroniczny obieg dokumentów, czy możliwość cyfryzacji i optymalizacji procesów biznesowych. Platformy niskokodowe dają organizacjom szerokie możliwości rozwoju biznesowych aplikacji idealnie dostosowanych do ich potrzeb, procesów, a nawet infrastruktury IT. Najlepsze z dostępnych na rynku platform low-code pozwalają bowiem na integrację z innymi wykorzystywanymi w danej organizacji systemami i ułatwiają digitalizację procesów biznesowych m.in. dzięki funkcji łatwego wprowadzania zmian, nawet w już działających aplikacjach.

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Gospodarka
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Targi zagraniczne
IFA 2025 - targi i platforma Home & Consumer Tech
Gospodarka
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów