Bezsmarowa oś liniowa igus zapewnia utrzymanie czystości w branży spożywczej

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Moduł stolika liniowego z napędem paskowym drylin ZLW wykonano zgodnie z wymogami FDA, wykorzystując technologię trybopolimerów. W branży spożywczej czasochłonne czyszczenie maszyn prowadzi do kosztownych przestojów. Aby je zminimalizować, firma igus wprowadza na rynek gotowy do montażu stolik liniowy z napędem na pasku zębatym, stworzony zgodnie z wytycznymi dotyczącymi konstrukcji higienicznych. Wykorzystane materiały spełniają wymogi FDA, a elementy ślizgowe z wysokowydajnych tworzyw sztucznych nie wymagają dodatkowego smarowania.

Bezsmarowa oś liniowa igus zapewnia utrzymanie czystości w branży spożywczej

Po wymieszaniu ciasta na gofry trzeba wyczyścić miskę i mieszadła – niewdzięczne zadanie. Sporo na ten temat mogą powiedzieć przede wszystkim pracownicy dużych piekarni. Stają przed wyzwaniem regularnego czyszczenia ogromnych kadzi i mieszalników, w tym napędów liniowych, na których mieszalniki opuszczają się do pojemników. W przypadku zastosowania klasycznych osi liniowych istnieje duże ryzyko, że resztki ciasta będą odkładać się w trudno dostępnych miejscach, co znacznie utrudnia ich usuwanie i może stwarzać ryzyko zanieczyszczenia.

"Aby ograniczyć czyszczenie systemów w przemyśle spożywczym, a także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, rozszerzyliśmy nasze portfolio stolików liniowych z napędem paskowym ZLW", mówi Radosław Sobociński, manager produktu ds. technologii liniowej drylin w firmie igus. "Nowy model można czyścic szybko i dokładnie – czy to za pomocą strumienia pary pod wysokim ciśnieniem, odpowiedniej chemii czyszczącej, czy po prostu bieżącej wody. Zwiększa to również bezpieczeństwo gotowego produktu".

Higieniczna konstrukcja – prostsze czyszczenie

Nowa oś liniowa jest łatwa do czyszczenia, ponieważ podczas projektowania inżynierowie z firmy igus przestrzegali wytycznych higienicznej konstrukcji. W całym systemie zminimalizowano ilość miejsc, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia. Na przykład powierzchnia łba śruby, chowająca się podczas wkręcania we wgłębieniu, pozostaje na równi z płaszczyzną prowadnicy.

"Celowo unikaliśmy pogłębiania śrub. Konstrukcja podąża za funkcjonalnością oraz – w tym przypadku – możliwością łatwego czyszczenia", podkreśla Radosław Sobociński.

Równie ważne są zaokrąglone rogi, które zapewniają lepszy przepływ wody podczas czyszczenia pod wysokim ciśnieniem i łatwiejsze usuwanie cząsteczek brudu. Dzięki temu woda nie może się gromadzić i zredukowano ryzyko powstawania zarazków. Wszędzie tam, gdzie nie dało się uniknąć ślepego zaułka, uwzględniono otwory zapewniające całkowite odprowadzenie cieczy.

Bezsmarowe łożyska ślizgowe – mniejsze ryzyko zanieczyszczenia

W nowym module z napędem na pasku zębatym konstruktorzy firmy igus użyli tylko materiałów zgodnych z wymogami FDA. Bloki końcowe oraz wózki wykonano z odpornej na korozję stali nierdzewnej. Łożyska ślizgowe, dzięki którym wózek porusza się po szynie, powstały z materiału ślizgowego o nazwie iglidur A160, mającego certyfikat zgodności z FDA. Materiał ten może pracować na sucho – bez zastosowania smarów zewnętrznych, które mogłyby grozić kontaminacją i zanieczyszczać środowisko.

Wykorzystanie materiałów ślizgowych sprawia, że oś z paskiem zębatym drylin ZLW jest wyjątkowo trwała. Ilustruje to około 1,5 miliona podwójnych cykli z prędkością 0,5 m/s i przyspieszeniem 2 m/s², przy obciążeniu 3 kilogramów – m.in. takie właśnie testy zmęczeniowe wykonywane są w laboratorium testowym firmy igus.

Moduł liniowy z paskiem zębatym drylin ZLW można zamówić z maksymalną długością skoku do 3000 mm i opcjonalnie wyposażyć w odpowiedni silnik krokowy.

 
Fot. 1. Łatwe czyszczenie, brak smarów i bezobsługowość: nowy moduł liniowy z napędem na pasku zębatym drylin ZLW został zbudowany w oparciu na idei higienicznej konstrukcji, z materiałów zgodnych z wymogami FDA (źródło: igus)

 

igus
www.igus.pl