Jak szybko zmontować szafę? Przekaźniki interfejsowe w technologii Push-in w ofercie Relpol S.A.

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Budowa nowoczesnych i złożonych układów automatyki przemysłowej nierzadko wymaga zastosowania wielu modułów przekaźnikowych różnego typu w jednej szafie sterowniczej – a ponieważ są to najczęściej wykonania wielotorowe, więc trzeba stworzyć ogromną ilość połączeń kablowych w gniazdach przekaźnikowych. Z tego względu każde usprawnienie w konstrukcji gniazd i przekaźników przynosi korzyści przy projektowaniu, w trakcie montażu i eksploatacji. Linię produktową przekaźników interfejsowych firmy Relpol S.A. z zastosowaniem gniazd z zaciskami w technologii Push-in zaprojektowano z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, usprawniając pracę inżynierów i przyspieszając działania monterów oraz osób obsługujących uruchomioną instalację.

Jak szybko zmontować szafę? Przekaźniki interfejsowe w technologii Push-in w ofercie Relpol S.A.

Zalety nowej konstrukcji

Korzyści ze stosowania przekaźników interfejsowych firmy Relpol S.A., wykorzystujących gniazda z zaciskami w technologii Push-in, da się podzielić na kilka grup:

  • łatwy i szybki montaż na szynie DIN dzięki precyzyjnym zaczepom oraz specjalnemu kształtowi obudowy. Montaż i organizację okablowania ułatwiają zaciski skierowane pod niewielkim kątem w stronę koryt kablowych;
  • trwałe i widoczne znakowanie za pomocą oznacznikowych taśm samoprzylepnych o szerokości do 9 mm lub za pomocą standardowych płytek opisowych, stosowanych w wielu popularnych złączkach kablowych na szynę DIN wielu producentów;
  • zaciski Push-in o niewielkiej sile podłączania przewodów oraz wysokiej sile trzymania, znacznie przewyższającej wymagania wskazane dla tego typu zacisków w normach EN60947-7-1, EN60998-2-2, EN60999-1, EN60999-2;
  • przyciski zwalniające zacisk, charakteryzujące się nienaganną pracą. Odłączenie przewodów odbywa się w sposób intuicyjny i szybki. Dodatkowo, kształt i rozmiar przycisku pozwala na zwolnienie zacisku wkrętakiem dowolnego rodzaju lub chociażby za pomocą długopisu;
  • otwory na sondy pomiarowe usytuowane przy każdym z zacisków. Zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zakotwiczyć sondę w gnieździe i umożliwić dokonywanie pomiarów bez konieczności przytrzymywania jej rękami, niezależnie od położenia gniazda.

Linie produktowe z gniazdami Push-in

Pierwsza obejmuje przekaźniki interfejsowe PI85, PI84 z gniazdami Push-in GZP80 do łączenia obciążeń o max. prądach 8 A dla wersji dwutorowych oraz 12 A dla wersji jednotorowych (max. 16 A po zmostkowaniu). Zestawy wyposażone są w klasyczny moduł sygnalizacyjno-przeciwprzepięciowy TYPU M oraz obejmy wyrzutnikowe.

Istnieje możliwość zamówienia różnych wersji, z kolorowymi transparentnymi obudowami, niebieskimi dla przekaźników z cewkami zasilanymi prądem stałym oraz pomarańczowymi dla cewek na prąd przemienny. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów możliwe jest szybkie rozróżnianie sekcji z zasilaniem AC od tych zasilanych DC. Transparentne obudowy dodatkowo umożliwiają kontrolę stanu styków i mechanizmu przekaźnika.

Drugą linią wyrobów są zestawy o nazwach PI84P oraz PI85P z gniazdami Push-in GZP80. Obciążalność układu zestyków wynosi max. 16 A dla wersji jednotorowej oraz 8 A dla wersji dwutorowej. Najważniejszą cechą tego wykonania jest możliwość mechanicznego ręcznego wymuszania stanu zadziałania z funkcją blokowania.

Ostatnią linię produktową stanowią kompletne przekaźniki interfejsowe PIR2 i PIR4 z gniazdami Push-in GZP4. Przekaźnikami wykonawczymi są tu przemysłowe przekaźniki dwupolowe typu R2N o obciążeniu znamionowym 12A oraz czteropolowe 6-amperowe R4N z przyciskiem testującym z funkcją blokowania.

Standardowe wykonania obejmują wersje sterowane napięciami 24 VDC, 24 VAC i 230 VAC.

Akcesoria

Bardzo istotną kwestią jest szeroka gama wtykowych akcesoriów, zapewniających szybkie i swobodne mostkowanie, zarówno po stronie cewek, jak i od strony wyjść przekaźników. Akcesoria obejmują takie produkty jak: złącza 2-polowe (ZGZP80-2, ZGZP4-2), złącza 8-polowe (ZGZP80-8, ZGZP4-8) i zworki 2-polowe (ZGZP-2). Wszystkie rodzaje są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych i zapewniają praktycznie nieograniczone opcje wykorzystania. Możliwość łączenia w wielu konfiguracjach równocześnie pozwala na dodatkową oszczędność czasu w trakcie prac instalacyjnych.

Podsumowanie

Nowa linia przekaźników interfejsowych Relpol S.A. w technologii Push-in oferuje szereg korzyści w porównaniu z klasycznymi wersjami śrubowymi. Znaczne skrócenie czasu montażu ułatwia i przyspiesza pracę producentów oraz monterów układów automatyki, co przekłada się na istotne oszczędności, szczególnie w złożonych projektach, gdzie występują duże liczby przekaźników pośredniczących. Bogata oferta wtykowych akcesoriów – w postaci złącz grzebieniowych i zworek do mostkowania wspólnych sygnałów wejść a nawet wyjść przekaźników interfejsowych – pozwala ograniczyć ilość koniecznych operacji do minimum i jeszcze bardziej skrócić czas wykonania okablowania. Dopracowana konstrukcja zapewnia swobodne stosowanie powszechnych metod znakowania, znanych z innych aparatów automatyki przemysłowej. Wszystko to razem sprawia, że cały proces produkcji systemów automatyki z wykorzystaniem najnowszych przekaźników interfejsowych Relpol S.A. przebiega znacznie szybciej i łatwiej. Dodatkowo finalny efekt wizualny zmontowanej rozdzielnicy jest znacznie lepszy niż przy zastosowaniu klasycznych gniazd śrubowych starego typu.

Szczegółowe materiały informacyjne znajdują się na stronie producenta: www.relpol.pl.

 

Relpol
www.relpol.pl