Jak COVID-19 wpłynął na omawiane branże? Jak zmieniła się podczas pandemii koniunktura i jakie są obecnie czynniki kształtujące rynek? Pytania te są dzisiaj, na przełomie lata i jesieni 2021 roku, jak najbardziej na miejscu i od odpowiedzi na nie zaczynamy nowy raport.
Z odpowiedzi respondentów wyłania się scenariusz, z którymi spotkaliśmy się już w przypadku innych rynków branżowych. W pierwszym okresie pandemii pojawiła się niepewność co do przyszłości i dostępności towarów, co powiązane było z wprowadzaniem ograniczeń w poruszaniu się. Czas ten wiązał się również w części przypadków ze wstrzymywaniem lub przesuwaniem projektów. Z drugiej strony, w ocenie wielu respondentów, sytuacja w 2020 była dla ich firm neutralna, a wręcz, dzięki podjętym działaniom optymalizacyjnym i wzrostowi sprzedaży poprzez Internet, przedsiębiorstwa osiągały finalnie lepsze roczne wyniki niż w 2019 roku.
Dzisiaj "po stagnacji jest boom" i nastąpił "nieoczekiwany wzrost sprzedaży" – stwierdzają przedstawiciele firm branżowych. Podmioty odnotowują duże wzrosty obrotów w stosunku do lat poprzednich, aczkolwiek skutkiem wzrostu popytu jest też pogarszanie się dostępności komponentów i urządzeń. Owe zdania znajdują potwierdzenie w wynikach szczegółowych ocen sytuacji na rynku, które przytaczamy w kolejnych rozdziałach raportu.
Zastosowania produktów i ich odbiorcy
Złączki szynowe i różnorodna aparatura elektryczna niskiego napięcia to podzespoły popularne, szeroko stosowane w przemyśle, budownictwie, energetyce i wielu innych aplikacjach. Produkty, których omówienie publikujemy w znajdującej się w raporcie ramce, fizycznie trafiają do różnego rodzaju szaf i skrzynek elektrycznych i sterujących oraz do maszyn i urządzeń (rys. 1). Na kolejnym miejscu statystyki znalazły się przemysłowe linie technologiczne oraz ex aequo zastosowania w budynkach. Patrząc na wyniki kilku publikowanych poprzednio w APA raportów (badania omawianego rynku przeprowadzamy co około dwóch lat), widzimy, że sytuacja jest dosyć niezmienna. Wyjątkiem jest zauważalny wzrost w przypadku zastosowań budynkowych – choćby w porównaniu do stanu z 2019 roku, co ewidentnie przypisać można popytowi ze strony sektora budowlanego, który przeżywa boom ze względu na niskie stopy procentowe i wysoką inflację cen.
Dokonując innej segmentacji rynku, można wskazać główne grupy odbiorców produktów, którymi są (w kolejności odpowiedzi): klienci końcowi, integratorzy systemów i firmy producenci maszyn, a także różnorodni dystrybutorzy (rys. 2). Trudno tu o dalsze uszczegółowienie, bowiem odbywa się ono na poziomie poszczególnych komponentów i ich aplikacji. W raportach publikowanych przez redakcję w ciągu całej dekady, ogólny udział wymienionych odbiorców w kontekście dwóch wyszczególnionych grup produktów był zbliżony i nie ulegał dużym zmianom. Zasadniczo fluktuacje dotyczyły udziału w statystykach firm produkcyjnych, producentów maszyn oraz sektora budownictwa, co było pochodną zmian koniunkturalnych na rynku.
Poszukiwane produkty
W ramach przeprowadzonego badania zapytaliśmy krajowych odbiorców o najważniejsze ich zdaniem cechy złączek listwowych i aparatury niskiego napięcia. W statystyce, której wyniki zobrazowano na wykresie radarowym na rysunku 3, niezmiennie dominuje czynnik cenowy. Dzieje się tak, gdyż wyroby elektrotechniczne, szczególnie elektromechaniczne, ale też część aparatury elektrycznej, należą do grupy produktów standardowych, gdzie istnieje wiele zamienników. Wprawdzie ich producenci wprowadzają własne standardy oraz nowe rozwiązania technologiczne, jednak zasada działania większości z nich pozostaje niezmienna – a to sprzyja wzmożonej konkurencji i walce cenowej. Równie istotne są parametry techniczne i cechy – i tutaj spektrum szczegółowych wymogów może być bardzo szerokie.
Następne miejsca listy zajęły parametry takie jak: marka i renoma producenta, czas dostawy, jakość i, finalnie, długość współpracy z dostawcą. Należy zauważyć wzrost istotności wskazań dotyczących czasu dostawy oraz logistyki – prawdopodobnie ze względu na dzisiejszą sytuację na rynku (ogromny popyt po okresie pandemii). Drugie spostrzeżenie jest takie, że istotność omawianych cech może zależeć od samego odbiorcy i jego biznesu. Przykładowo dla producentów maszyn oraz firm wdrożeniowych akceptowalne terminy dostaw są zazwyczaj dłuższe niż dla utrzymania ruchu i serwisu. Z kolei kwestie kosztowe mogą być bardzo znaczące w aplikacjach elektroinstalacyjnych w budownictwie, natomiast dla producentów maszyn prawdopodobnie kluczowe będą niezawodność, parametry i dobra oferta cenowa.