Pierwsze na świecie złączki szeregowe w innowacyjnej technologii łączeniowej SNAP IN

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Czas to pieniądz. Z tego powodu prace instalacyjne w szafie sterowniczej muszą być wykonywane coraz szybciej, a najlepiej automatycznie. Jednocześnie połączenia powinny być trwale niezawodne, bezpieczne i łatwe do utrzymania.

Pierwsze na świecie złączki szeregowe w innowacyjnej technologii łączeniowej SNAP IN

Nowe złączki szeregowe Klippon Connect serii AS, wykonane w rewolucyjnej technologii SNAP IN, od firmy Weidmüller, spełniają wszystkie te wymagania i są niezwykle łatwe w użyciu. Końcówkę odizolowanego przewodu wystarczy wetknąć do zacisku, a ten zatrzaśnie się z dobrze widocznym wysunięciem przycisku zwalniającego i ze słyszalnym kliknięciem, sygnalizującym, że przewód uzyskał stały i niezawodny styk. W ten sposób, bez konieczności stosowania końcówek kablowych i narzędzi, można podłączać nawet elastyczne przewody. Nie da się tego zrobić szybciej, ani łatwiej. Są to pierwsze tego typu złączki na świecie.

Tradycja

Firma Weidmüller poprzez swoje innowacje wielokrotnie tworzyła historię przemysłu. Zaczęło się w 1948 r., od pierwszej złączki szeregowej wykonanej z tworzywa sztucznego, która ustanowiła międzynarodowy standard. Dzięki blisko 75-letniemu doświadczeniu w przemysłowej technice łączeniowej i miliardom podłączonych przewodów, złączki szeregowe firmy Weidmüller należą do najbezpieczniejszych i najwydajniejszych na rynku. Poprzez wprowadzenie technologii łączeniowej SNAP IN wyznaczamy nowy standard efektywności okablowania w prefabrykacji rozdzielnic. Technologia ta gwarantuje trwałe, bezpieczne i niezawodne połączenia – nawet w przypadku zautomatyzowanych procesów okablowania. Jej zalety zostały docenione przez niezależne jury, które przyznało za nią firmie Weidmuller nagrodę German Innovation Award 2022.

 
Fot. 1. Zalety technologii łączeniowej SNAP IN doceniło jury Niemieckiej Rady Wzornictwa, przyznając firmie Weidmüller nagrodę German Innovation Award 2022

Kluczowe zalety

Szybkość: SNAP IN pozwala oszczędzać czas, oferując połączenia szybkie jak pstryknięcie palcami. Jest najszybszą z dostępnych na rynku technologii wykonywania połączeń elektrycznych w szafie sterowniczej i umożliwia bezpieczne okablowanie rekordowo szybko. Nawet przewody elastyczne, bez końcówek tulejkowych, można podłączać intuicyjnie i bez użycia narzędzi. Redukcja czasu i kosztów przygotowania przewodów przyspiesza okablowanie i zapewnia bardziej wydajny niż dotąd proces instalacji.

Prostota: Nowy rodzaj przyłącza jest zasadniczo prosty w obsłudze – złączki są dostarczane ze wstępnie naprężonymi sprężynami stykowymi. Odizolowany przewód sztywny lub elastyczny, z tulejką lub bez, można łatwo i bezpiecznie włożyć do zacisku, aż ten zatrzaśnie się automatycznie, ustanawiając stały i niezawodny styk. Odłączanie jest równie szybkie. Przewód da się w dowolnym momencie szybko i łatwo odłączyć, naciskając przeznaczony do tego przycisk zwalniający. Sprężyna zacisku zostanie wtedy ponownie uzbrojona. Złączki Klippon Connect serii AS są w dodatku kompatybilne ze złączkami serii A w technologii PUSH IN, co ułatwia ich wykorzystanie w różnych aplikacjach.

 
Fot. 2. Szybkie, proste i bezpieczne podłączanie przewodów: z nową serią złączek AS w technologii SNAP IN, sztywne i elastyczne przewody, z końcówką lub bez, można łatwo i bezpiecznie wtykać do zacisków, bez dodatkowych przygotowań. Przyłączenie następuje z wyraźnym "kliknięciem" i wysunięciem przycisku zwalniającego.

Bezpieczeństwo: Gdy przewód jest prawidłowo i wystarczająco głęboko wciśnięty w zacisk, następuje wyzwolenie sprężyny. Niezawodny mechanizm gwarantuje, że połączenie jest zabezpieczone przed drganiami, gazoszczelne i trwale stabilne. Oprócz słyszalnego kliknięcia, prawidłowe połączenie jest dodatkowo sygnalizowane wizualnie, przez wysunięcie przycisku zwalniającego, co ułatwia kontrolę. Dzięki tym cechom złączki szynowe Klippon Connect w innowacyjnej technologii SNAP IN zapewniają maksymalną niezawodność procesu.

 
Fot. 3. Zawsze bezpieczne połączenia z technologią SNAP IN – uzyskiwane tylko wtedy, gdy przewód jest prawidłowo i wystarczająco głęboko wetknięty w zacisk
 
Fot. 4. W nowych złączkach AS brak połączenia jest sygnalizowany wizualnie przez wklęsłą pozycję przycisku zwalniającego

Gotowość na automatyzację: Rosnące znaczenie automatyzacji w prefabrykacji szaf elektrycznych stawia nowe wymagania komponentom takim jak złączki. Wymagania te zostały już uwzględnione w fazie rozwoju złączek SNAP IN. Ich zoptymalizowana konstrukcja – choćby proste kontury ułatwiające pewne trzymanie chwytakom – wspiera montaż złączek na szynie, wspomagany robotem. Wykorzystanie złączek z już wpiętymi oznacznikami oraz laserowego automatu znakującego do złożonych listew zaciskowych RailLaser od firmy Weidmuller zapewnia pełną automatyzację procesu opisowego. Otwarte, „gotowe do okablowania” zaciski złączek SNAP IN umożliwiają również wspomagane robotem okablowanie złożonych listew. Cechy te zapewniają naszym klientom duży potencjał wzrostu efektywności procesów prefabrykacji rozdzielnic teraz i w przyszłości.

 
Fot. 5. Złączki SNAP IN są gotowe do pracy z robotem i stanowią optymalne wyposażenie przy zautomatyzowanych procesach przyszłości

Nie tylko złączki szeregowe

Innowacyjne przyłącza w technologii SNAP IN występują nie tylko w złączkach szeregowych. Weidmuller stosuje je również w złączach PCB oraz przemysłowych HDC.

 

Weidmüller
www.weidmuller.pl/snapin