i.Sense: inteligentna technologia od firmy igus w oczyszczalni ścieków

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Zwiększenie niezawodności procesu, minimalizacja nakładów na konserwację, przesyłanie danych w sposób zrównoważony – oto wymagania dotyczące zasilania energetycznego oczyszczalni ścieków i systemów. Wymaga to nie tylko wyjątkowo solidnych i trwałych rozwiązań oraz komponentów, takich jak system basic flizz wraz z przewodami chainflex firmy igus, ale także inteligentnych czujników. Przyjrzyjmy się więc możliwym rozwiązaniom.

i.Sense: inteligentna technologia od firmy igus w oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnie ścieków pracują w trybie 24 na 7 przez 365 dni w roku. Zastosowanie systemu basic flizz jest odpowiednie dla większości prostokątnych odstojników. Zaletę systemu stanowi modułowa budowa oraz zabezpieczenie systemu zasilania przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. System basic flizz można zainstalować zarówno bezpośrednio na ścianie zbiornika, jak i na podłożu wzdłuż zbiornika. Dodatkową ochronę zapewnia inteligentny system monitorowania stanu EC.P.

Wyzwanie i rozwiązanie

Większość oczyszczalni ścieków działa przez całą dobę i przez większość czasu bez obecności człowieka. Dlatego zakłócenia, jak również ewentualne awarie, pozostają czasem niewykryte przez wiele godzin. Bez ludzkiego nadzoru brakuje tutaj elementu korygującego.

Mimo że oczyszczalnia pracuje z bardzo małą prędkością, w przypadku awarii może dojść nawet do całkowitego zatrzymania pracy wszystkich instalacji. Taka całkowita awaria systemu zaopatrzenia w energię prowadzi do znacznie wyższych kosztów niż kilkugodzinny przestój, w którym system można przywrócić do pracy po krótkim okresie konserwacji.

Potrzebne jest więc inteligentne rozwiązanie techniczne, które będzie w stanie chronić instalację bez ingerencji człowieka. W tym przypadku jest nim inteligentny czujnik EC.P firmy igus, zainstalowany na swobodnym ruchomym końcu e-prowadnika basic flizz.

Czujnik ten w sposób ciągły mierzy siłę, której oczyszczalnia ścieków potrzebuje do poruszenia systemu dostarczania energii. Jeśli siły te ulegną zmianie pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak lód, pojawienie się jakiegoś zwierzęcia lub narzędzie zapomniane podczas konserwacji, czujnik wykrywa tę zmianę i automatycznie wyłącza system. W ten sposób, nawet bez udziału człowieka, można zapobiec kosztownym uszkodzeniom systemu.

basic flizz do oczyszczalni ścieków i elektrowni wodnych

basic flizz jest systemem mobilnego zasilania zgarniaczy, osadników, piaskowników i innych rozwiązań z obszaru oczyszczalni ścieków i elektrowni wodnych. Kompletny zestaw składa się z e-prowadnika, który jest wypełniony przetestowanymi przewodami chainflex i bezpiecznie prowadzony w odpornej na warunki atmosferyczne obudowie ze stali nierdzewnej. Dzięki opracowanemu ramieniu i inteligentnemu, polimerowemu systemowi EC.P do wykrywania siły ciągnąco-pchającej, zestaw ten stanowi bardzo dobrą opcję dla wymienionych zastosowań.

 
Fot. 1. Rzut oka na system basic flizz: 1. Bezpieczne prowadzenie – listwa ślizgowa zintegrowana z profilem; 2. Modułowa konstrukcja – prosty montaż, kompaktowa konstrukcja; 3. Zabezpieczenie – odporna na warunki atmosferyczne oprawa ze stali nierdzewnej; 4. Szybki montaż – otwierany wzdłuż zewnętrznego promienia; 5. Szeroki wybór opcji montażu

basic flizz to ekonomiczne i w pełni kompletne rozwiązanie, które praktycznie nie wymaga konserwacji dla przesuwów do 100 m. Chroni system zasilania przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. Charakteryzuje się ustandaryzowaną, modułową konstrukcją i jest łatwe w montażu za pomocą uchwytu z różnymi opcjami mocowania. Ważnym aspektem tego rozwiązania są długości przewodów krótsze do 50% niż w firanach kablowych oraz instalacja o niskim profilu, dzięki czemu przewody nie plączą się i nie ma możliwości ich uszkodzenia. Co więcej, przewody i węże można łatwo wymienić, co skraca czas konserwacji i zmniejsza koszty.

 

 

igus
www.igus.pl/info/energy-chains-basic-flizz