Steruj produkcją z nowymi sterownikami PLC

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Sterowniki PLC pozwalają użytkownikowi na realizację wielu procesów technologicznych, takich jak sterowanie silnikami, kontrolowanie procesów przemysłowych czy zbieranie i przetwarzanie danych. Ponadto oferują szeroki zakres zaawansowanych funkcji, np. komunikację z innymi urządzeniami, obsługę sieci i programowalne funkcje matematyczne. Teraz sterowanie produkcją jest jeszcze szybsze i wygodniejsze – dzięki nowemu sterownikowi firmy Fatek serii M.

Steruj produkcją z nowymi sterownikami PLC

Błyskawiczna transmisja danych

Seria M jest znacznie szybsza od poprzedniej – FBs. Wprowadzono w niej transmisję danych Fatek HyperBus, która potrafi być dziesięciokrotnie szybsza od połączenia z wykorzystaniem CANbusa.

Sterownik PLC M należy do tzw. Hard PLC, co oznacza, że po włączeniu zasilania nie potrzebuje on ładować swojego oprogramowania, ale zaczyna wykonywać program praktycznie od razu. Przyspiesza to proces wytwarzania, skracając czas przestoju na linii produkcyjnej. Rozwiązanie Hard PLC jest jednym z najszybszych na rynku. Hardware został zaprojektowany w taki sposób, aby wykonywał operacje logiczne z dużą wydajnością i mniejszym poziomem zużycia energii. Hard PLC nie wymaga dodatkowych wentylatorów i nie przegrzewa się.

Wytrzymałe łączenia

Połączenie modułów w serii FBs przebiegało przez tasiemki, tymczasem w serii M zrealizowano je za pomocą specjalnych gniazd z dodatkowym połączeniem na górze i na dole sterownika, wykonanych na sztywno. Dzięki temu układ jest odporny na wibracje i inne czynniki środowiskowe, a także został dopasowany do potrzeb przemysłu maszynowego i transportowego.

Sterownik można rozszerzyć o 64 moduły, pozwalające na obsługę 2048 wejść/wyjść cyfrowych, 256 wejść/wyjść analogowych oraz sześć modułów komunikacyjnych RS232 i RS485. W modułach analogowych zastosowano dodatkowe funkcje, np. autotuning i skalowanie.

Znacznym ułatwieniem dla pracy urządzenia jest zastosowanie w każdym module mikrokontrolera, który przejmuje część operacji wykonywanych przez jednostkę główną. Dzięki temu działanie całego programu stało się bardziej stabilne i wydajne.

Tagi

W dotychczasowych sterownikach Fatek najbardziej brakowało użytkownikom tagów, dlatego wprowadzamy je w serii M. Znaczniki mogą być globalne, czyli wykorzystywane w całym programie, lub lokalne, a więc używane np. w podprogramie. Tagi mogą być wartością bitową, stringiem, a także rejestrami 16- lub 32-bitowymi. Można je również importować i eksportować, np. do panelu HMI.

Sterownik ma również swoje własne tagi systemowe, które odnoszą się do jego konkretnych funkcji. Można je także eksportować w formacie CSV. Oprogramowanie pozwala nam dodatkowo tworzyć kopię zapasową programu. Gdy rozpoczynamy pisanie programu, system automatycznie zapisuje zmiany i w przypadku awarii da się je łatwo odzyskać.

Budowa

Jednostka główna serii M jest znacznie węższa od poprzedniej wersji FBs 32M, która miała 13 cm szerokości – tu wynosi ona 6,5 cm. Stosując większą liczbę takich kompaktowych urządzeń, np. w szafie sterowniczej, możesz zmniejszyć przestrzeń przeznaczoną dla danego stanowiska produkcyjnego. W rezultacie produkcja zajmuje mniej i oszczędzasz na braku konieczności rozbudowywania szafy sterowniczej.

Seria M standardowo zawiera dwa porty RS485, po szesnaście cyfrowych wejść i wyjść, dwa wejścia analogowe o rozdzielczości 12 bitów, rozbudowane porty komunikacyjne – Ethernet, EtherCAT, złącze USB C i port karty MicroSD.

W przypadku sterownika z portem EtherCAT możliwa jest obsługa do dwudziestu osi: szesnaście po protokole EtherCAT i cztery krok-kierunek. W zależności od sterownika – w tej serii są trzy podserie – możemy obsługiwać do czterech osi szybkich wejść i do ośmiu osi szybkich wyjść. Szybkie wejścia/wyjścia w tym sterowniku mają częstotliwość 200 kHz.

Sterownik PLC serii M jest szybki, wydajny i wytrzymały, dzięki czemu sprosta zadaniom na każdej linii produkcyjnej.

 

 


Fatek Polska
www.fatek.pl