Przegląd wyspecjalizowanych komponentów od Traco Power

| Prezentacje firmowe Zasilanie, aparatura nn

Firma Traco Power należy do prestiżowych marek wytwarzających przetwornice napięcia – przede wszystkim elementy DC/DC do najbardziej wymagających sektorów przemysłu. Jednym z nich jest kolejnictwo. Sektor ten podlega licznym regulacjom skupiającym się na bezpieczeństwie. Dotyczą one nie tylko mechaniki pojazdów szynowych, ale i wielu aspektów konstrukcyjnych. Odpowiedniej certyfikacji wymagają m.in. używane w pociągach elementy elektroniczne. Ich trwałość bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo pasażerów i obsługi taboru, dlatego powstały takie regulacje, jak: EN 50155, EN 61373 czy EN 45545-2.

Przegląd wyspecjalizowanych komponentów od Traco Power

W zależności od grupy, wybrane serie przetwornic marki Traco Power odznaczają się specyficznymi zaletami, są też przystosowane do określonych zadań. Zanim przyjrzymy się produktom przeznaczonym do transportu kolejowego, zobaczmy kilka rozwiązań, które dostawca wytwarza z myślą o szerokim zastosowaniu w różnorodnych dziedzinach.

Przetwornice DC/DC ogólnego zastosowania

Przedstawione poniżej serie doskonale obrazują precyzję, jaką projektanci z laboratoriów Traco Power przykładają do funkcjonalności produktów. Są to elementy, które dzięki swoim parametrom sprawdzą się w wielu rodzajach aplikacji. Pozwalają na stabilizację zasilania zarówno w sterownikach przemysłowych, jak i urządzeniach mobilnych (a nawet zasilanych bateryjnie), zachowując przy tym wysokie standardy bezpieczeństwa.

TEN 40E, TEN 40WIE

 
Fot. 1. Przetwornicę zaopatrzono w wyprowadzenia do montażu przewlekanego na PCB

Przetwornice tych serii znajdują zastosowanie przede wszystkim w aplikacjach wymagających dużych prądów (nawet 12,2 A). Takie zapotrzebowanie wiąże się np. z elementami indukcyjnymi (grzałkami występującymi w drukarkach 3D, silnikami krokowymi i serwomechanizmami precyzyjnej automatyki). W serii WIE dodatkową zaletą jest szeroka rozpiętość napięć wejściowych przetwornicy. Należy zwrócić uwagę, że elementy te odznaczają się sprawnością nawet 93% i zostały zaprojektowane zgodnie z normą IEC/EN62368-1. Standard ten określa wymagania stawiane urządzeniom audio, wideo, a także elementom systemów teleinformatycznych.

 
Powyższe parametry zależą od konkretnego modelu

TEL 12, TEL 12WI

 
Powyższe parametry zależą od konkretnego modelu.

Umieszczone w obudowie typu DIP-16 konwertery serii TEL12 oraz TEL12WI oferują wysoki stosunek mocy do zajmowanej przestrzeni (3,61 W na cm3), dzięki czemu znakomicie nadają się do kompaktowych aplikacji. Przykładami takich zastosowań mogą być instrumenty pomiarowe czy urządzenia z zakresu IoT. W przypadku pracy w wysokich temperaturach sięgających 85°C, które mogą występować w warunkach przemysłowych lub obudowach o ograniczonej wentylacji (a nawet hermetycznych), przetwornice mogą operować w granicach 50% swojego nominalnego obciążenia. Seria TEL12WI charakteryzuje się szerszym zakresem napięć wejściowych, w proporcji 4:1 (maksymalne:minimalne), podczas gdy artykuły TEL12 tolerują rozpiętość 2:1.

Przetwornice kolejowe DC/DC

Jak już wspomniano, zanim elementy elektroniczne stosowane w kolejnictwie zostaną dopuszczone do użytku w tej gałęzi przemysłu, muszą spełnić wiele wymogów prawnych. Są to normy dotyczące wytrzymałości m.in. na przeciążenia, zaniki zasilania, drgania, jak również wymóg niepalności. Przedstawione poniżej produkty zaprojektowano z myślą o najbardziej restrykcyjnych standardach obowiązujących w UE, USA i wielu innych krajach.

THN 10WIR

 
Fot. 2. Metalowa obudowa przetwornicy zajmuje powierzchnię 1 cala kwadratowego

Znakomite rozwiązanie do aplikacji wymagających niewielkiej mocy (10 W). W serii tej znalazły się artykuły oferujące wyjścia symetryczne (np. 12 V/‒12 VDC). Układy wyposażono w szereg zabezpieczeń (przeciążenie, zbyt wysokie napięcie wyjściowe, zwarcie). Poza spełnieniem restrykcyjnych wymogów norm obowiązujących w przemyśle transportowym, elementy serii THN 10WIR zbudowano w zgodzie z międzynarodowymi standardami określającymi specyfikację układów zasilania w urządzeniach multimedialnych zasilanych z sieci energetycznej (wewnątrz przetwornicy znalazł się filtr klasy A).

 
Powyższe parametry zależą od konkretnego modelu

TEP 40UIR

 
Fot. 3. Nagwintowane tuleje służą zarówno do mocowania przetwornicy, jak i montażu radiatora

Przetwornice TEP 40UIR zaprojektowano z myślą o niestabilnym zasilaniu, które może występować w warunkach przemysłu transportowego (zwłaszcza na kolei). Napięcia wejściowe tych produktów mogą wahać się w proporcji 12:1 (np. od 14 V do 160 VDC), podczas gdy na wyjściu produkowane jest źródło zasilania o stabilnych parametrach (i mocy 40 W). Dla pełnej stabilizacji w warunkach zmiennego napięcia producent rekomenduje instalację kondensatora wspomagającego przetwornicę. Obudowy TEP40 mają płaski, gładko wykończony wierzch oraz dwa nagwintowane otwory. Te cechy pozwalają na efektywne odprowadzanie ciepła przez opcjonalny, dokręcany radiator. Zgodnie z normą EN 45545-2 produkty zbudowano z materiałów niepalnych. Dodatkowe zalety TEP40 to pin umożliwiający zdalne wyłączenie przetwornicy oraz zabezpieczenie na wypadek zaniku zasilania (przewidywalne zachowanie komponentu chroni pozostałe elementy obwodu).

 
Powyższe parametry zależą od konkretnego modelu

TEN 60WIR

 
Fot. 5. 60-watowa przetwornica DC/DC fabrycznie wyposażona w radiator

Spośród wszystkich omawianych tu przetwornic, ta odznacza się najwyższą mocą (60 W). Artykuły z tej grupy mają wbudowany fabrycznie radiator. Jest to jedno ze sztandarowych rozwiązań Traco Power, przeznaczone do wymagających obwodów występujących w przemyśle kolejowym. Oferuje wysoką sprawność: nawet 92% aż do temperatury 70°C. W ofercie TME znajdziemy też modele wytwarzające napięcie symetryczne. Należy podkreślić, że wszystkie artykuły tej serii przystosowano do pracy w szerokim zakresie temperatur (od –40°C do 90°C), certyfikowano do użycia w pojazdach szynowych, a także zadbano o możliwość ich montażu w obwodach, które będą poddawane długotrwałym drganiom. Pomagają w tym bolce mocujące do wlutowania w PCB oraz radiator w kształcie obejmy (o profilu C).

 
Powyższe parametry zależą od konkretnego modelu

 

Tekst opracowany przez Transfer
Multisort Elektronik Sp. z o.o.

TME
www.tme.eu