Finova zwiększa wydajność i innowacyjność w maszynach do krojenia żywności - rozwiązania do sterowania ruchem firmy Panasonic Industry

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Zlokalizowana w Barcelonie firma Finova oferuje szeroką gamę projektów specjalistycznych maszyn i usług, głównie dla branży mięsnej. Nowo wprowadzona maszyna do krojenia Automatic SliceFil-655 charakteryzuje się zdolnością do wykonania 600 cięć na minutę. Dzięki współpracy z firmą Panasonic powstało kompleksowe rozwiązanie pozwalające osiągnąć precyzję, szybkość i dokładność w sterowaniu ruchem.

Finova zwiększa wydajność i innowacyjność w maszynach do krojenia żywności - rozwiązania do sterowania ruchem firmy Panasonic Industry

W centrum innowacyjnej koncepcji zastosowanej w firmie Finova znajduje się kontroler ruchu GM1 firmy Panasonic Industry, zarządzający synchronicznymi ruchami dwudziestu silników serwonapędów o mocy od 400 W do 1,5 kW. Zapewnia on kluczowe funkcje ruchu, w tym synchronizację elektronicznej wtyczki, na potrzeby kontroli precyzji cięcia produktu i synchronicznego ruchu otaczających taśm. Integracja kompleksowego rozwiązania do sterowania ruchem umożliwia zwiększenie precyzji, szybkości i dokładności maszyn firmy Finova, zapewniając dostarczanie produktów spełniających najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo usprawnienie to przyczynia się do poprawy ogólnej prezentacji produktu dla konsumenta końcowego.

Doskonała automatyzacja dla doskonałych plastrów

Wspomnianych dwadzieścia silników odpowiada za ruch różnych elementów maszyny Automatic SliceFil-655. Silnik serwonapędowy Minas A6 Multi doskonale sprawdza się w tej aplikacji dzięki zdolności minimalizacji miejsca i wymagań dotyczących okablowania w szafie elektrycznej, co jest istotne ze względu na znaczną liczbę zaangażowanych osi.

Minas A6 Multi charakteryzuje się układem dwuosiowym i szerokością zaledwie 50 mm na jednostkę. W porównaniu do istniejących systemów ten kompaktowy silnik serwonapędowy znacząco redukuje miejsce w szafie elektrycznej – nawet o 64%. System magistrali D-link zamontowany z przodu można skonfigurować bez użycia narzędzi, co ułatwia i oszczędza czas podczas instalacji. Dodatkowo Minas A6 Multi wyposażono w osiemnaście funkcji bezpieczeństwa.

Wszystkie silniki serwonapędowe używane w maszynie SliceFil-655 są zsynchronizowane i sterowane przez kontroler ruchu GM1. Integruje on programowalną logikę i sterowanie ruchem w jednym urządzeniu, zwiększając ogólną produktywność. W przypadku tej maszyny dostarcza kluczowe funkcje ruchu, w tym synchronizację elektronicznej krzywki w locie, na podstawie osi głównej. Ta funkcja umożliwia automatyczne dostosowywanie się do odchyleń grubości plastrów spowodowanych zmianami gęstości produktu spożywczego, zapewniając precyzyjne i jednolite rezultaty.

Kontroler ruchu został wybrany głównie ze względu na zdolności do sterowania osiami (obsługuje do 32 osi – 16 fizycznych i 16 wirtualnych), standaryzowaną komunikację przez EtherCAT oraz zaawansowane funkcje programowania z CODESYS. Wszystkie te cechy razem pozycjonują kontroler jako optymalny wybór do zastosowań w maszynach takich jak SliceFil-655, które wymagają skomplikowanych profili ruchu, w tym noży obrotowych, interpolacji ścieżki oraz synchronizacji i sprzęgania osi.

Inne urządzenia używane w maszynie to dwie jednostki HMI z serii HMs, wybrane ze względu na odpowiednie dla branży spożywczej IP67 i łatwość instalacji bez konieczności korzystania z szafy elektrycznej. Co ważne, jednostka komunikacyjna FPI4C jest zintegrowana z maszyną, ułatwiając zdalny dostęp do kontrolera ruchu GM1 w celu uzyskania wsparcia technicznego i umożliwiając bezproblemową komunikację między maszyną a innymi urządzeniami w prosty, niezawodny i bezpieczny sposób.

Finova produkuje szeroką gamę maszyn do przetwarzania i obsługi żywności. Obejmuje to wyposażenie do produkcji kiełbas, linie do wstrzykiwania i marynowania, maszyny do formowania i porcjowania, systemy gotowania i suszenia, linie do pakowania, a zwłaszcza szybkie systemy krojenia.

Finova wykorzystuje silniki serwonapędowe, PLC i wyświetlacze Panasonic do swoich modeli maszyn małoseryjnych, takich jak nadziewarki, mieszalniki i piece. Do linii do szybkiego krojenia firma stosuje silniki serwonapędowe wysokiej wydajności, kontrolę osi i wyświetlacze od Panasonic.

Więcej o Finova: https://www.finovaweb.com/en

Droga do obecnego rozwiązania

"Współpracujemy z Panasonic Industry od kilku lat i bardzo cenimy ich techniczne doświadczenie i wsparcie handlowe, a także doskonałą jakość produktu i zawsze terminowe dostawy", mówi Eduard Berenguer, kierownik techniczny w firmie Finova. "Na początku 2015 r. używaliśmy tylko ich silników serwonapędowych do naszych maszyn do nadziewania kiełbas. Od 2020 r. stosujemy również ich urządzenia do sterowania ruchem w tych maszynach, a od 2021 r. wprowadzamy wiele silników serwonapędowych, jednostek kontrolera ruchu, interfejsów człowiek-maszyna i jednostek komunikacyjnych do naszych automatycznych maszyn do krojenia".

 
Od lewej: Rocío Sevilla (Application Engineer w firmie Panasonic Industry Iberia), Eduard Berenguer (Technical Manager w firmie Finova) i Elena Ávila (Sales Engineer w Panasonic Industry Iberia)

Elena Ávila, inżynier sprzedaży w Panasonic Industry, zauważa: "Od 2021 r. ściśle współpracujemy z firmą Finova nad tym projektem, chcąc dostarczyć w pełni programowalne rozwiązanie do sterowania ruchem przy użyciu serwonapędów CODESYS i EtherCAT do ich zaawansowanych automatycznych maszyn do krojenia żywności. Przyczyniło się to do znaczącej poprawy wydajności, dokładności i niezawodności tych maszyn.

Decyzja o zintegrowaniu produktów Panasonic Industry ze znaczną częścią gamy maszyn Finova wynikała z udowodnionej jakości i niezawodności produktów tej firmy, obserwowanej podczas rozległych testów. Silne wsparcie techniczne i handlowe dostarczone przez Panasonic, a także sprawdzona historia terminowych dostaw komponentów, dodatkowo umocniły ten wybór. Z niecierpliwością oczekujemy na dalsze rozwijanie naszej współpracy w przyszłych latach", podsumowuje Elena Ávila.

 

Panasonic Industry Poland Sp. z o.o.
industry.panasonic.eu
info.pewpl@eu.panasonic.com
tel. 42 230 96 33
industry.panasonic.eu
info.pewpl@eu.panasonic.com
tel. 42 230 96 33