Z szafy sterowniczej do urządzeń obiektowych - rozwiązania dla bezproblemowego okablowania

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Tworzenie sieci automatyki i systemów sterowania stanowi ważny aspekt okablowania obiektowego. Na najwyższym poziomie technicznym jest to inteligentny system do przesyłania danych ze sterowników i czujników w zastosowaniach przemysłowych. Ponadto okablowanie obiektowe służy jako szkielet nowoczesnych sieci przemysłowych, które obejmują prawie wszystkie aspekty działania zakładu produkcyjnego lub systemu sterowania procesami.

Z szafy sterowniczej do urządzeń obiektowych - rozwiązania dla bezproblemowego okablowania

Kompleksowe zastosowanie okablowania z jednego źródła oferuje możliwość podłączenia i integracji wszystkich komponentów elektrycznych i elektronicznych – od czujników po elementy wykonawcze, jednostki sterujące lub urządzenia komunikacyjne. Pozwala to na bezproblemowe monitorowanie, sterowanie i optymalizację procesów przemysłowych. Okablowanie obiektowe zapewnia nie tylko wydajną transmisję danych i komunikację, ale także niezawodność i solidność systemu, pomagając w podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym, w oparciu na precyzyjnych danych.

Oferta złączy przemysłowych HDC firmy Weidmüller – zajmującej się elektroniką i techniką łączeniową – obejmuje rozwiązania dla wszystkich potrzeb w zakresie dystrybucji energii, w celu zapewnienia komunikacji. Jednocześnie gotowe, fabrycznie zmontowane produkty zmniejszają nakład pracy, podobnie jak technologie umożliwiające szybkie tworzenie niezawodnych połączeń w obiekcie.

Kluczowe elementy okablowania przemysłowego: decentralizacja i modularyzacja

Decentralizacja, cyfryzacja i modularyzacja to kluczowe elementy wpływające na wydajność i elastyczność wykonania okablowania przemysłowego, również w firmie Weidmüller.

Decentralizacja

Termin ten oznacza, że sterowniki i komponenty komunikacyjne są instalowane bliżej samych procesów lub systemów, często poza szafą sterowniczą. Zaletą takiego podejścia jest to, że okablowanie staje się krótsze i bardziej dostosowane, co pozwala zaoszczędzić miejsce i obniżyć koszty. Weidmüller oferuje zdecentralizowane rozwiązania automatyki, takie jak modułowy system magistrali zasilającej Fieldbus i komponenty Ethernet, które ułatwiają płynną integrację z okablowaniem obiektowym oraz zwiększają elastyczność i skalowalność.

 
Fot. 1. Złącza przemysłowe HDC Rock Star
 
Fot. 2. Przewody konfekcjonowane, krosowe i przyłączeniowe

Modularyzacja

Z kolei modularyzacja obejmuje również wykorzystanie znormalizowanych, wymiennych komponentów i modułów w celu uproszczenia projektowania i konserwacji systemu.

 
Fot. 3. Elementy pasywne i aktywne Industrial Ethernet

Gama produktów firmy Weidmüller obejmuje wiele komponentów modułowych. Zaliczają się do nich zarówno złącza wtykowe, jak i rozdzielacze sygnałów SAI, systemy przepustów kablowych i obudowy, które umożliwiają tworzenie niestandardowych rozwiązań oraz są wielokrotnego użytku i elastyczne w zastosowaniu dla użytkowników. Pomaga to skrócić czas przestojów podczas prac konserwacyjnych i ułatwia aktualizację systemów.

 
Fot. 4. Złącza okrągłe
 
Fot. 5. Złącza Single Pair Ethernet

Ogólnie rzecz biorąc, decentralizacja i modularyzacja poprawiają wydajność okablowania w obiekcie i upraszczają konserwację, pomagając sprostać wymaganiom stawianym przemysłowym systemom okablowania.

Weidmüller jako dostawca kompletnych rozwiązań – od okablowania szaf sterowniczych po komunikację maszyn

Wieloletnie doświadczenie w pracy z aplikacjami klientów dało firmie Weidmüller głębokie zrozumienie ich potrzeb i wyzwań, przed którymi stoją. Pozwala to oferować specyficzne rozwiązania idealnie dopasowane do indywidualnych zastosowań w różnych sektorach przemysłu. Firma jest w stanie bezproblemowo dostarczyć odpowiednie komponenty do każdego systemu. Weidmüller oferuje również kompletne serie komponentów jako "koszyk rozwiązań". Firmowe portfolio jest zorientowane na zaspokojenie indywidualnych wymagań aplikacji klientów i zawiera szeroką gamę propozycji – od interfejsów serwisowych, takich jak FrontCom Vario i FrontCom Micro, montowanych na ścianie szafy sterowniczej, przez systemem przepustów kablowych Cabtite i złącza przemysłowe HDC RockStar, po interfejsy czujnik-element wykonawczy, elementy aktywne i pasywne Industrial Ethernet, magistralę zasilającą FieldPower, a nawet oświetlenie LED do stosowania w maszynach i w obiekcie.

 
Fot. 6. Rozdzielacze sygnału
 
Fot. 7. Interfejsy serwisowe FrontCom Vario i FrontCom Micro
 
Fot. 8. System przepustów kablowych Cabtite

Podsumowanie

W świecie, w którym koncepcja Przemysłu 4.0 i sieci systemowe odgrywają coraz ważniejszą rolę, okablowanie obiektowe – pomagające firmom sprostać wymaganiom coraz bardziej zdigitalizowanych i zautomatyzowanych sektorów przemysłu – jest szczególnie istotne. Służy ono jako podstawa wydajnego zarządzania, elastyczności i przyszłej niezawodności złożonego środowiska przemysłowego. Rosnąca rola modularyzacji, która jest niezbędna dla uzyskania większej efektywności i wydajności, jeszcze bardziej podnosi znaczenie okablowania obiektowego. Weidmüller, ze swoją szeroką ofertą produktów i bogatym doświadczeniem, jest właściwym partnerem w zakresie rozwiązań do tego zastosowania.

 
Fot. 9. Magistrala zasilająca i obudowy Field Power
 
Fot. 10. Oświetlenie przemysłowe WIL LED

 

Więcej na stronie: www.weidmuller.pl/okablowanie_obiektowe