Silniki elektryczne do pomp

Celma Indukta, należąca do Grupy Cantoni, jest producentem szeregu typów silników elektrycznych wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z głównych zastosowań silników jest użycie ich do napędu pomp. Firma od wielu lat współpracuje z wieloma producentami pomp w kraju i zagranicą, dopasowując swoje wyroby do coraz wyższych wymagań klientów.

Posłuchaj
00:00

Wymagania

Łożyskowanie

Jednym z najważniejszych wymagań stawianych silnikom do pomp jest minimalny poosiowy luz wału silnika. Celma Indukta, jak również wielu innych producentów silników elektrycznych, stosuje elementy naprężające w układzie łożyskowania, umieszczając je po stronie napędowej. Ma to swoje zalety w innych zastosowaniach, jednakże w układzie z pompami stanowi konstrukcję nieodpowiednią. Dlatego też wykorzystanie ustalonego układu łożyska przedniego (napędowa strona silnika) eliminuje zmiany wymiarów końcówki wału ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej. Jest to szczególnie ważne dla zapewnienia minimalnych luzów w pompie, które w sposób bezpośredni mają wpływ na jej sprawność.

Ważnym elementem silnika są łożyska. Ich trwałość, bezobsługowość i niezawodność to cechy ważne nie tylko w zastosowaniach pompowych. Mając na uwadze zadowolenie klientów, jak również wysoką jakość produkowanych wyrobów, Celma Indukta sięga po łożyska czołowych producentów – SKF, FAG, NSK, PBF.

Wały

Ze względu na zastosowanie pomp i silników m.in. w przemyśle spożywczym wymagane jest wykonanie wałów ze stali nierdzewnej. Stale te, z powodu swoich własności magnetycznych, nie są zalecane jako materiał na wały silników indukcyjnych – a niektórych gatunków wręcz nie można użyć. Współpracując z jednostkami badawczo-rozwojowymi, jak również opierając się na własnych doświadczeniach, Celma Indukta stosuje w swoich silnikach wały zgrzewane z dwóch różnych gatunków stali. Takie rozwiązanie zostało zaprojektowane, sprawdzone i implementowane w silnikach dla przemysłu spożywczego.

Wykonania

Silniki do pomp monoblokowych

Ze względu na duże zapotrzebowanie na silniki do pomp monoblokowych, w których wirnik pompy nabudowany jest na wale głównym silnika, Celma Indukta – w porozumieniu z producentami – dostosowuje wały napędowe do bezpośredniego montażu pompy. Silniki te przeznaczone są do napędu pomp, w których wirnik mocowany jest bezpośrednio na wale silnika, a korpus pompy zostaje związany z silnikiem przy pomocy kołnierza.

Silniki takie charakteryzują się następującymi cechami:

  • wydłużonym, specjalnie ukształtowanym czopem końca wału, przystosowanym do bezpośredniego montażu wirnika pompy;
  • formą wykonania kołnierzową lub kołnierzową na łapach; kołnierz służy do mocowania korpusu pompy w przypadku wersji kołnierzowo-łapowej lub silnika na korpusie pompy w przypadku formy kołnierzowej; w niektórych wykonaniach kołnierz może mieć konstrukcję odmienną od znormalizowanej przez IEC;
  • łożysko po stronie napędowej silnika pełni jednocześnie funkcję łożyskowania pompy, stąd też zasadą jest stosowanie łożyska kulkowego, uchwyconego po stronie napędowej.

Wykonania JM/JP wg NEMA Premium

Celma Indukta ma w swojej ofercie silniki w wykonaniu JM/JP wg amerykańskich norm NEMA, spełniające wymagania wysokiej sprawności Nema Premium, przystosowane do napędu pomp. Silniki te mają specjalne końcówki wałów, jak również ustalone łożysko od strony napędowej. Szczegółowe parametry silników i wymiary końcówki wałka znajdują się na stronie internetowej www.cantonigroup.com.

 

Cantoni Motor S.A.
ul. 3 Maja 28
43-400 Cieszyn
www.cantonigroup.com

Więcej na www.cantonigroup.com
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Każda kropla się liczy - inteligentne rozwiązania dla efektywnej gospodarki wodnej
Roboty
Niskokosztowa automatyzacja od firmy igus - czyli robotyzacja dla każdego przedsiębiorstwa
Roboty
Paletyzacja z miksowaniem – rozwiązanie dla centrów dystrybucyjnych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Szczelny niczym nowoczesny monitoring. Jak efektywnie kontrolować sieć wodociągową?
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Gospodarka
Jak firma rodzinna stała się globalną - 60 lat NORD Drivesystems
Seminarium
Silnik krokowy 2.0 – nowe podejście do klasyki automatyki
Gospodarka
Globalny rynek silników elektrycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów