Na początku firma Irpark integrowała roboty mobilne AMR innych firm, dostępnych na rynku. Pomysł produkcji własnych modeli z tego obszaru wziął się z braków oraz wad, które zaobserwowano podczas integracji aktualnie dostępnych konstrukcji.
Specyfikacja
We własnych robotach firmowi specjaliści usprawnili programowanie, aby było intuicyjne i łatwe zarówno dla integratorów, jak też klientów końcowych. Wspólnie z obsługą opiera się ono na aplikacji webowej, dostępnej na wszystkich urządzeniach, które mają przeglądarkę internetową. Wystarczy podłączyć się do sieci robotów AMR. Modele AMR Irpark bez problemu komunikują się z maszynami, przekazując dane pomiędzy przemysłowymi protokołami komunikacyjnymi, takimi jak np. Modbus, EtherCat itp.
Począwszy od mechaniki, urządzenia w całości zostały zaprojektowane i są wykonywane w firmowym zakładzie. W pełni autorskie pozostają również: elektronika (tworzona i rozwijana przez tutejszy zespół specjalistów – od płyty głównej po sterowniki silników BLDC), a także wszystkie algorytmy sterowania. Również dzięki temu daje się potem w łatwy sposób dostosowywać roboty do nietypowych aplikacji.
Najmniejszy robot mobilny ma udźwig do 300 kg, a największe osiągają do 1500 kg. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i spełnienia najwyższych norm bezpieczeństwa stosowany jest system firmy SICK. Roboty obsługują 256 stref bezpieczeństwa, które przełączają się w sposób dynamiczny, zależnie od rodzaju wykonywanego ruchu.
W cechach nawigacyjnych dobiera się odpowiedni rodzaj LiDAR-u do warunków panujących w konkretnym zakładzie, ponieważ każda fabryka rządzi się swoimi prawami. Trasy wyznaczane są dynamicznie i tak też się zmieniają. Nowe możliwości tras sprawdzane są 20 razy na sekundę, co zapewnia bardzo wysoką dynamikę jazdy w trudnych warunkach otoczenia. Całość wspierana jest przez AI, aby wszystkie trasy były zawsze dobierane optymalnie. Użytkownik wybiera tylko punkty, do których robot ma dotrzeć, a ten już sam określa swoją drogę – wszystko dzięki zaawansowanym algorytmom matematycznym wspieranym przez sztuczną inteligencję.
Jeżeli robot mobilny ma wykonywać tylko proste czynności przewożenia towaru, jego uruchomienie może potrwać krócej niż 8 godzin.
Obecnie firmowy dział badań i rozwoju skupia się na rozwoju autonomicznego wózka widłowego o udźwigu do 1500 kg i możliwości podniesienia palety na wysokość 1,5 m. Planowy czas wdrożenia określono na trzeci kwartał 2025 r. Warto również dodać, że firma projektuje też specjalne zabudowy na roboty AMR, w formie wózków widłowych lub stałych zabudów.
Zastosowanie
Roboty mobilne AMR Irpark mogą być stosowane niemal w każdej branży, włącznie z przemysłem farmaceutycznym i spożywczym. Sprawdzają się zarówno w logistyce magazynowej (przemieszczanie towarów, kompletacja zamówień), jak i w produkcji (jako zaopatrzenie linii montażowych). Potrafią pracować w szerokim zakresie temperatur: od miejsc, gdzie notuje się –10°C, aż do magazynów, w których temperatura latem może sięgać 45°C, a także w zakładach, w których panuje wilgoć.
Przykładem zastosowania może być wdrożenie, jakie miało miejsce w jednej z egipskich fabryk past do zębów, należącej do światowego producenta. Projekt obejmował nie tylko wdrożenie samych AMR- ów, ale także kompleksowy system automatycznego uzupełniania linii pakujących.
Stworzono tam obieg, w którym roboty AMR najpierw odbierają sygnał z maszyny pakującej o konieczności dostarczenia nowych kartonów. Następnie autonomicznie udają się do magazynu, gdzie pobierają odpowiedni wózek wypełniony kartonami. Stamtąd transportują wózek do odpowiedniej linii pakującej i wymieniają go na pusty, po czym pusty wózek wraca do magazynu, a robot czeka na kolejne zadanie.
Zalety robotów mobilnych Irpark
Robot AMR Irpark 300

Cechy urządzenia
- Maksymalna prędkość: 1,8 m/s.
- Udźwig: 300 kg.
- Szybka ładowarka – maksymalna prędkość ładowania baterii: od 10% do 95% w godzinę.
- Czas pracy baterii: co najmniej 10 godzin.
- Wymienna bateria.
- Sterowanie poprzez aplikację webową z prostym interfejsem.
- Oznakowanie świetlne i dźwiękowe informujące o stanie pracy robota.
- Bezpieczna nawigacja bez ingerencji w infrastrukturę hali produkcyjnej, pozwalająca na bezkolizyjną współpracę z ludźmi.
- Możliwość dodatkowej sygnalizacji świetlnej.
ROI dla modelu AMR Irpark 300
Inwestycja w robota Irpark300 zwraca się w mniej niż dwa lata od wdrożenia przy pracy 1 zmianowej. Okres użytkowania przy prawidłowej eksploatacji obliczony jest na co najmniej piętnaście lat. Oczujnikowanie i komponenty bezpieczeństwa certyfikowane są na dwadzieścia lat pracy.
Żywotność baterii to 2–5 tys. cykli ładowań. Bateria stanowi część eksploatacyjną.
Zwiększona wydajność procesu
Dzięki zoptymalizowanym procesom, materiały przemieszczają się szybko i dokładnie, co prowadzi do zwiększonej wydajności. Redukując wąskie gardła i minimalizując czas oczekiwania pracowników, roboty mobilne przyczyniają się do płynniejszego przepływu materiałów.
Skalowalność, dostosowanie do zmieniających się wymagań
Roboty mobilne można dostosować do innych procesów produkcyjnych, np. przewożenia palet. Autonomiczne roboty mobilne mogą być łatwo reprogramowane lub modyfikowane, aby sprostać nowym wymaganiom, co sprawia, że są bardziej elastyczne i przystosowane do dynamicznych środowisk pracy.
Poprawa bezpieczeństwa
Stosowanie autonomicznych robotów mobilnych może zmniejszyć ryzyko wypadków poprzez eliminację czynników ludzkich i wykorzystanie zaawansowanych technologii zapobiegających kolizjom.
Redukcja kosztów
Poprzez zwiększenie wydajności, redukcję czasu oczekiwania i minimalizację błędów autonomiczne roboty mobilne mogą przyczynić się do znaczącej redukcji kosztów operacyjnych.
Optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich
Przejęcie rutynowych zadań przez roboty mobilne pozwala pracownikom skupić się na bardziej wartościowych zadaniach, co może prowadzić do wzrostu produktywności i zadowolenia z pracy.
Poprawa jakości
Precyzyjne i powtarzalne działania autonomicznych robotów mobilnych przyczyniają się do poprawy jakości produktów i usług.
Irpark
www.irpark.pl
+48 503-151-452
biuro@irpark.pl