W artykule omawiamy, jak systemy ERP wspierają zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, pomagają w tworzeniu list BOM (Bill of Materials) i marszrut produkcyjnych. Omawiamy też korzyści wynikające z wdrożenia systemów tej klasy.
Przeczytaj! Artykuł powstał przy współpracy z firmą Streamsoft.
Jak ERP wspiera zarządzanie zleceniami produkcyjnymi?
Systemy ERP automatyzuje proces przydzielania zasobów do operacji w zleceniu produkcyjnym. W tym celu analizuje m.in. stan i dostępność maszyn, gniazd, stanowisk roboczych czy matrycę kompetencji (słownik umiejętności). Z kolei po podpięciu do zleceń list materiałowych BOM, system automatycznie rozlicza surowce zużyte w ramach zlecenia produkcyjnego.
Co więcej, przebieg zlecenia widoczny jest na czytelnym wykresie Gantta. Dzięki temu menadżerowie mogą śledzić stopień realizacji produkcji na bieżąco, co umożliwia im szybką reakcję na wszelkie odchylenia od założonego planu. Z kolei Meldunki Zwrotne rejestrują dane o zużyciu materiałów i czasie pracy, co pomaga w późniejszym precyzyjnym rozliczaniu kosztów produkcji.
BOM i marszruta produkcyjna w ERP
W zarządzaniu procesem produkcji kluczową rolę odgrywają listy materiałowe - oraz marszruta produkcyjna. BOM to szczegółowy wykaz surowców, komponentów i materiałów potrzebnych do wytworzenia wyrobu końcowego, który zawiera szereg informacji, m.in. o numerze części, nazwie komponentu i ilości. Z kolei marszruta produkcyjna to plan opisujący w porządku chronologicznym sekwencję operacji i czynności niezbędnych do ukończenia danego produktu. Marszruta zawiera m.in. dane o kolejności operacji, czasie ich trwania oraz wymaganych zasobach.
Tworzenie BOM oraz marszruty przebiega w systemie ERP szybko i sprawnie. To z kolei ułatwia opracowanie szczegółowego planu produkcji, uwzględniającego materiały oraz wszelkie niezbędne kroki potrzebne do ich przetworzenia. Taka koordynacja pozwala uniknąć przestojów wynikających m.in. z niedoszacowanej ilości materiałów.
Harmonogram produkcji w systemie ERP
System ERP usprawnia również proces tworzenia precyzyjnych harmonogramów produkcji. Dostępny w systemie mechanizm APS automatycznie generuje symulację harmonogramu produkcji. Każdy da się edytować, korzystając z intuicyjnej metody Drag&Drop. Użytkownik może więc kształtować harmonogram zgodnie z priorytetami firmy.
Dlaczego warto wdrożyć systemy ERP w firmach produkcyjnych?
Podsumowując, systemy ERP dostarczają firmom znaczących korzyści. Zapewniają szybki podgląd istotnych dla produkcji danych (m.in. BOM), umożliwiają monitorowanie kosztów zużytych materiałów, pracy oraz operacji, upraszczając dokładną wycenę kosztów produkcji.
Systemy ERP wspierają również proces planowania i harmonogramowania produkcji, pozwalając na optymalne wykorzystanie zasobów wytwórczych oraz minimalizację czasu realizacji zleceń. Takie zautomatyzowane podejście nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale także przyczynia się do lepszego zarządzania zasobami.
ERP jako fundament nowoczesnej produkcji
Wdrożenie systemu ERP w obszarze produkcji przynosi wiele korzyści firmom wytwórczym, m.in. lepsze planowanie, harmonogramowanie oraz monitorowanie produkcji. Efektem jest zwiększenie wydajności, redukcja pomyłek oraz minimalizacja opóźnień.
Źródło: Streamsoft