Jak rozwija się polski rynek systemów ERP?

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Według analiz IDC, całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2022 roku wynosiła 321,67 mln dolarów, co stanowi spadek o 3,6% w porównaniu z rokiem 2021. Powodem tego są przede wszystkim wahania kursów walut związane z wojną na Ukrainie. Raport wskazuje jednak, że mimo różnych napięć, rynek pozostaje silny, napędzany stosunkowo pozytywnym stanem gospodarki – PKB Polski wzrósł w 2022 r. o 5,1% - oraz licznymi inicjatywami transformacji cyfrowej polskich organizacji.

Jak rozwija się polski rynek systemów ERP?

- Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych polski rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw ma nadal duże możliwości rozwoju. W czasach niepewności organizacje na nowo weryfikują efektywność swoich procesów biznesowych i częściej decydują sie na ich cyfryzację. To, co jest obecnie najbardziej poszukiwane, to rozwiązania zapewniające stabilność, bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, jednocześnie umożliwiające elastyczne działania i dynamiczne dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości - komentuje Edyta Kosowska, Product Manager IDC Europe.

Autorzy raportu wśród głównych czynników wpływających na polski rynek systemów ERP wymieniają:

  • transformację cyfrową rozpoczętą podczas pandemii Covid-19;
  • rozwój systemów ERP, w tym tworzenie oprogramowania opartego na chmurze, które można łatwo skalować, dostosowując do potrzeb rozwijającej się firmy;
  • nadchodzący obowiązek raportowania do Krajowego Systemu e-Faktur, co sprawia, że producenci oprogramowania muszą dostosować swoje systemy do przepisów, a konieczność spełnienia wymogów regulacyjnych może być impulsem do wprowadzenia zmian zwiększających efektywność biznesową;
  • niedobór wykwalifikowanych pracowników w niektórych obszarach i presja na podnoszenie wynagrodzeń, co sprawia, że firmy inwestują w rozwiązania IT zwiększające efektywność;
  • rozwój generatywnej sztucznej inteligencji.

Jednocześnie na popyt na oprogramowanie wpływają czynniki zewnętrzne, jak niepewność gospodarcza i spadek wzrostu PKB w Polsce w 2023 r. Może to spowodować konieczność odroczenia w czasie inwestycji w oprogramowanie. Ponadto do wydłużenia cykli sprzedaży rozwiązań ERP doprowadziło spowolnienie gospodarcze.

W Polsce pozycję największego krajowego dostawcy oprogramowania ERP potwierdził Comarch. Rynkowy udział firmy stale się umacnia, zwłaszcza w porównaniu z graczami globalnymi. W raporcie IDC "Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares" firma zajęła drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP, a pierwsze wśród producentów polskich. Comarch obejmuje obecnie blisko 24% rynku, generując przychody na poziomie 75,84 mln dolarów. Spółka utrzymała również pozycję lidera w segmencie małych firm, zdobywając 52,4% rynku.

W roku 2022 Comarch, jako jedyny z trzech największych producentów systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem, zwiększył swój udział w krajowym rynku tych rozwiązań – z 22,5 do 23,6%.

źródło: Comarch

Zobacz również