6 problemów na produkcji i w intralogistyce, które pomoże rozwiązać Comarch Asset Tracking

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Wiele firm nieustannie boryka się z problemami w procesach produkcyjnych i logistycznych. Wprowadzenie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0, umożliwiających automatyzację zakładów produkcyjnych i magazynów, może pomóc przedsiębiorcom osiągnąć wymierne korzyści oraz wyeliminować przestoje i zwiększyć wydajność.

6 problemów na produkcji i w intralogistyce, które pomoże rozwiązać Comarch Asset Tracking

Firma Comarch oferuje specjalistyczne rozwiązania, które mogą okazać się remedium na problemy z wydajnością procesów w branży produkcyjnej. Jednym z nich jest Asset Tracking, który umożliwia automatyczne określanie położenia oraz monitorowanie przepływu narzędzi, pojazdów czy osób. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym urządzeniom podłączonym do Internetu oraz dedykowanej aplikacji Asset Tracking App.

W jaki sposób system Asset Tracking może pomóc rozwiązać problemy branży produkcyjnej?

Dzięki Comarch Asset Tracking, wszystkie zasoby operacyjne mogą być zlokalizowane i zidentyfikowane w czasie rzeczywistym - nawet w złożonych środowiskach produkcyjnych. (obraz główny: Getty Images)

Przestoje w produkcji, niedobory i nadwyżki

Przestoje w produkcji mogą mieć wiele przyczyn, są to m.in. awarie maszyn, przerwy w dostawach energii elektrycznej czy błędy popełniane przez pracowników (często nieumyślnie). Przestoje mogą wynikać również z nieodpowiedniego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa lub z braku wiedzy na temat aktualnie dostępnych stanów magazynowych.
Rozwiązanie Comarch Asset Tracking pozwala kontrolować stan surowców dostępnych w magazynie i optymalnie nimi zarządzać, umożliwiając ich efektywne wykorzystanie. Na tej podstawie wszelkie dostawy mogą zostać zaplanowane odpowiednio do potrzeb przedsiębiorstwa, co pozwala uniknąć niedoborów i nadwyżek materiałów.

Marnotrawstwo czasu

Przechowywanie dużej liczby towarów i surowców stanowi spore wyzwanie. Również angażowanie pracowników w czasochłonne poszukiwanie zasobów powoduje, iż marnują oni czas, który można by wykorzystać bardziej produktywnie. Comarch Asset Tracking, pozwala na natychmiastową lokalizację towaru, którego aktualnie szukamy, dzięki czemu pracownicy mogą skupić się na innych, priorytetowych zadaniach, które wymagają ich obecności.
Wewnątrzbudynkowy system lokalizacji dostarcza danych o obecnym stanie magazynowym i lokalizacji zapasów, skracając w ten sposób czas potrzebny na weryfikację rzeczywistej ilości produktów. Dodatkowo dzięki systemowi możemy się upewnić, że dane zasoby znajdują się we właściwym miejscu.

Problematyczna inwentaryzacja

Sektor logistyczny i produkcyjny wymaga przeprowadzania okresowych inwentaryzacji, na podstawie których określany jest faktyczny stan zasobów przedsiębiorstwa. Aby zapewnić kompleksowe analizy i optymalizację, Comarch Asset Tracking umożliwia ciągły dostęp do informacji dotyczących zapasów magazynowych. Dzięki odpowiedniej agregacji danych możliwe jest utrzymywanie zasobów na poziomie zgodnie z realnym zapotrzebowaniem, co pomaga zminimalizować niedobory i nadwyżki.

Nieodpowiednia alokacja zasobów

Odpowiednie ulokowanie dostępnych zasobów przekłada się na zwiększanie zdolności produkcyjnych firmy poprzez wykorzystywanie ich zgodnie z zapotrzebowaniem. Umożliwia także dokładne zaplanowanie i realizowanie całego procesu produkcyjnego

Zbędne koszty

Systemy, które umożliwiają bieżące monitorowanie zasobów, pozwalają znacząco zoptymalizować koszty i wyeliminować straty finansowe. Dzięki narzędziom analitycznym (ślady przejazdów, diagramy spaghetti, ścieżki przepływu czy heatmapy) i generowanym cyklicznie raportom, możliwa jest optymalizacja wykorzystania zasobów. Monitorowanie pracy i stała kontrola maszyn, surowców i stanów magazynowych, pozwala optymalnie inwestować środki finansowe przedsiębiorstwa, zapobiegać przestojom i na bieżąco reagować na pojawiające się problemy. Raporty wykorzystania zasobów np. pojazdów czy narzędzi, dostarczą wymiernych danych na temat ich rzeczywistego użycia przez pracowników.

Konieczność poprawy bezpieczeństwa

Monitorowanie lokalizacji osób na terenie obiektu pozwala na szybką reakcję w przypadku wejścia pracownika do strefy zagrożenia, a także w momencie zbyt długiego przebywania w niej czy pozostawania w bezruchu. W połączeniu ze śledzeniem pojazdów i maszyn pomaga uniknąć także niebezpiecznych kolizji i wypadków. System pomaga monitorować, czy pojazdy poruszają się wyznaczoną trasą oraz zachowują wszelkie niezbędne zasady bezpieczeństwa.

Rozwiązanie Comarch Asset Tracking umożliwia stałą kontrolę i pozyskiwanie informacji o problemach, które przedsiębiorstwa napotykają w procesach produkcyjnych czy logistycznych. Bieżące monitorowanie kluczowych zasobów bezpośrednio przekłada się na optymalizację kosztów i wzrost konkurencyjności firmy.

Jeśli jesteś gotów wprowadzić swoją firmę w świat Przemysłu 4.0 oraz chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie rozwiązania Comarch Asset Tracking na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych, zachęcamy do zapoznania się z naszym bezpłatnym White Paperem

Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Twojej firmie implementacja Comarch Asset Tracking - skontaktuj się z nami.

źródło: Comarch