Przemysł 4.0: jak rozwiązania Comarch optymalizują produkcję?

Jednym z największych wyzwań stojących przed zakładami produkcyjnymi w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej jest obniżanie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu możliwości personalizacji produktów w warunkach wysokiej zmienności. W tych warunkach o przewadze konkurencyjnej decyduje umiejętność zbierania, błyskawicznego przetwarzania i biznesowego wykorzystywania danych. To właśnie w tym obszarze nowoczesne rozwiązania Comarch dla Przemysłu 4.0 przynoszą fabrykom najwięcej wymiernych korzyści.

Posłuchaj
00:00

Czym jest IV rewolucja przemysłowa i co oznacza dla metod produkcji?

Czwarta rewolucja przemysłowa obejmuje dużo więcej niż tylko metodologię produkcji. To przede wszystkim komunikacja między maszynami oraz między maszynami a systemami zarządzającymi. Wbrew wyrażanym często obawom o „zastępowaniu” pracowników przez maszyny, w Przemyśle 4.0 to inteligencja ludzka stanowi fundament, który przesądza o sukcesie mechanizmu działającego w „fabryce jutra”. Człowiek znajduje się tam w centrum inteligentnego systemu produkcji, gdzie technika ma za zadanie wspomagać jego zdolności poznawcze i fizyczne. U podstaw koncepcji Przemysłu 4.0 leżą takie elementy jak: Big Data, technologia chmurowa, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy oraz pozioma i pionowa integracja oprogramowania. To właśnie w tych obszarach Comarch oferuje narzędzia do optymalizacji produkcji.

Rozwiązania Comarch dla Przemysłu 4.0 – charakterystyka i korzyści

Comarch, globalny integrator i twórca innowacyjnych rozwiązań informatycznych z 29-letnim doświadczeniem, stworzył kompleksowy system dostarczany jako model SaaS (software as a service, oprogramowanie jako usługa) lub jako dedykowane rozwiązanie niestandardowe dla Przemysłu 4.0. W jego skład wchodzą urządzenia produkcyjne (PLC i czujniki) zintegrowane z odbiornikami (Comarch IoT Hubs) podłączonymi do bazy danych w chmurze (Comarch IoT Platform). Wśród najważniejszych korzyści płynących z przeprowadzonej w ten sposób digitalizacji fabryki można wymienić:

  • kontrolę dostępności urządzeń,
  • analizę jakości produkcji,
  • zwiększoną wydajność,
  • retrofitting,
  • integrację z systemem ERP,
  • integrację z liniami produkcyjnym,
  • redukcję dokumentacji papierowej,
  • pomiary OEE.

Aplikacja Industry 4.0

Kluczowym elementem systemu rozwiązań Comarch dla Przemysłu 4.0 jest aplikacja Industry 4.0 MES. Umożliwia ona gromadzenie i przetwarzanie danych zebranych bezpośrednio z maszyn i całych procesów produkcyjnych. W rezultacie uzyskane informacje pozwalają na większą kontrolę produkcji (NOK i OK) w czasie rzeczywistym. Na ich podstawie możliwe jest również zdefiniowanie wartości OEE, raportowanie o przestojach czy planowanie prac konserwacyjnych.

Asset Tracking

W przemyśle największą wartością są zasoby, którymi dysponuje dana organizacja. Dlatego kolejne rozwiązanie, Comarch Asset Tracking, pozwala na lokalizowanie i monitorowanie narzędzi, materiałów, produktów, pojazdów, a nawet osób zatrudnionych w zakładzie. Przy pomocy urządzeń połączonych z internetem i dedykowanej aplikacji możliwe jest śledzenie wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Integracja produktu z innymi systemami (np. ERP czy wspomnianym wcześniej MES) otwiera drogę do zwiększonej automatyzacji procesów. Generowane raporty i narzędzia analityczne pomagają natomiast identyfikować wąskie gardła oraz optymalizować wykorzystanie zasobów.

Smart Metering

Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność i wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0, jest inteligentny system pomiarowy Comarch Smart Metering. Wdrożony w fabryce w ramach systemu Industry 4.0 daje wymierne efekty biznesowe – umożliwia zdalny odczyt danych z liczników wody, gazu, energii elektrycznej oraz innych zasobów wykorzystywanych w procesie produkcji. Oparty na technologii IoT (Internet of Things, Internetu Rzeczy), gwarantuje dostęp do gromadzonych na bieżąco danych oraz umożliwia ich analizę w czasie rzeczywistym, co stanowi największą wartość całego rozwiązania, ponieważ otwiera furtkę do optymalizacji.

Prawdziwie inteligentna fabryka z Comarch Industry 4.0

Przemysł 4.0 to wykorzystanie potencjału pracowników, cyfrowe wsparcie w pracy, usprawnienie komunikacji w zakładzie, automatyzacja żmudnych procesów czy eliminacja błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Wdrożenie rozwiązań Comarch dla Przemysłu 4.0 umożliwia koncentrację zasobów firmy produkcyjnej na kluczowych zadaniach i rozwiązywaniu bardziej skomplikowanych, strategicznych kwestii, które przekładają się bezpośrednio na rozwój organizacji w przyszłości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o całym ekosystemie IoT Comarch, w tym o opisanych w tym artykule narzędziach, odwiedź naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz również formularz kontaktowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań dla Industry 4.0 od Comarch, pobierz nasz darmowy white paper >> https://www.comarch.pl/iot-ecosystem/white-paper-ludzie-vs-maszyny/.

Źródło: Comarch

Powiązane treści
Inwestycja w zdrowie pracowników inwestycją w efektywność firmy
Jak rozwija się polski rynek systemów ERP?
Intralogistyka 4.0 - co to jest i dlaczego Twoja firma produkcyjna tego potrzebuje?
Comarch Asset Tracking: Czy jesteś gotowy na Intralogistykę 4.0?
6 problemów na produkcji i w intralogistyce, które pomoże rozwiązać Comarch Asset Tracking
Automatyzacja w sektorze produkcyjnym na przykładzie wdrożenia Comarch IoT
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Gospodarka
Accenture kupuje Systemę
Prezentacje firmowe
Modernizacja maszyn zgodna z wymogami UE. Nie ryzykuj przestojów – sprawdź zgodność maszyn z normami UE!
Gospodarka
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów