Automatyzacja w sektorze produkcyjnym na przykładzie wdrożenia Comarch IoT

| Gospodarka Przemysł 4.0

Ostatnie, trudne dla polskiej gospodarki miesiące jeszcze bardziej skłaniają polskich przedsiębiorców sektora przemysłowego do wdrażania automatyzacji. Idąca za nią koncepcja Przemysłu 4.0 nie jest więc już sama w sobie trendem, ale także pewnego rodzaju koniecznością, która pozwala utrzymać ciągłość produkcji, zmaksymalizować efektywność oraz poprawić pozycję rynkową mimo trudnych warunków wynikających z trwającej pandemii. W Comarch jesteśmy gotowi na sprostanie nowym wymaganiom klientów, by ci mogli wykorzystać potencjał swojej firmy w 100%.

Automatyzacja w sektorze produkcyjnym na przykładzie wdrożenia Comarch IoT

Przemysł 4.0 z Comarch - jak maksymalnie wykorzystać potencjał produkcyjny?

Ciągłość produkcji i wykorzystanie pełnej efektywności to dążenie każdego przedsiębiorcy w sektorze produkcyjnym. Co zatem może przyczynić się do maksymalizacji produkcji? Według doświadczeń Comarch oraz naszych klientów, dużą rolę odgrywa automatyzacja wiążąca się z wdrażaniem rozwiązań Przemysłu 4.0. Kompleksowość rozwiązań Comarch dla Przemysłu 4.0 pozwala na zwiększenie wydajności produkcji, poprzez stały monitoring urządzeń i generowanie raportów OEE. Stały dostęp do istotnych danych pozyskanych z linii produkcyjnych zapobiega przestojom i awariom, które mogą spowolnić produkcję. Co najważniejsze automatyzacja produkcji nie oznacza wymiany istniejącej infrastruktury, ale dodanie do niej oprogramowania i czujników poprzez retrofitting, które pozwolą kontrolować produkcję w czasie rzeczywistym.

- Obecnie w czasie trwającej pandemii, która skłoniła wiele firm do zminimalizowania produkcji, bądź nawet jej zawieszenia, powstaje pytanie - co dalej? Przed nami czas podejmowania strategicznych decyzji, pozwalających przetrwać ten trudny okres. Przedsiębiorstwa produkcyjne potrzebują ciągłej optymalizacji procesów i kosztów wykorzystując automatyzacje i cyfryzację. W dobie prosperity można myśleć o zwiększaniu obrotu przy zachowaniu stałych kosztów. W czasie kryzysu firmy muszą przyjmować jednak odmienną strategię - optymalizację kosztów przy jednoczesnym spadku obrotów. Działania, które muszą podjąć osoby zarządzające przedsiębiorstwami muszą być oparte o dane. Z tego też powodu obecny czas to moment na analizy naszych przedsiębiorstw, czas szukania rozwiązań z zakresu przemysłowego Internetu Rzeczy napędzającego czwartą rewolucję przemysłową - mówił Paweł Zabój - Product Manager Industry 4.0, Comarch.

Automatyzacja produkcji w Diztler AG

Istotą automatyzacji jest optymalizacja produkcji oraz jej kosztów. Wiąże się to także z integracją istniejącej infrastruktury (w tym maszyn różnej generacji) oraz oprogramowania, które tak jak w przypadku wymagań naszego klienta miały spełniać standardy bezpieczeństwa informacji i niezawodności. Ditzler AG jako firma branży spożywczej musi spełniać nie tylko powyższe standardy, ale także kłaść nacisk na wysoką jakoś wytwarzanej żywności. Stąd też klientowi należało pomóc w stworzeniu warunków do monitorowania produkcji i pozyskiwania bieżących, cyfrowych raportów. Możliwe było to dzięki integracji aplikacji MES Industry 4.0, hardware'u Comarch (IoT Hub), środowiska chmurowego do gromadzenia danych - IoT Platform, systemu ERP i BI Point (systemu analitycznego). Istotne było, by klient miał informacje dotyczące każdej paczki mrożonek, by ta była zgodna w wytyczonymi standardami. Implementacja rozwiązań Comarch pozwoliła zwiększyć ROI oraz zautomatyzować proces generowania etykiet i raportów.

- Głównym powodem decyzji o wyborze rozwiązania IoT Industry 4.0 firmy Comarch było zapotrzebowanie na nowoczesną i otwartą platformę komunikacyjną dla wszystkich przyszłych projektów cyfryzacji produkcji. Jednocześnie musieliśmy stawić czoła wyzwaniu, jakim było zintegrowanie różnych generacji maszyn, z naciskiem na standaryzację, niezawodność i bezpieczeństwo informacji. Firma Comarch jako twórca oprogramowania i rozwiązań, a także producent sprzętu do montażu w ramach modernizacji, okazała się partnerem, który łączy oba te światy. Krótki, czteromiesięczny czas trwania projektu wymagał sprawnej realizacji projektu, którego poszczególne etapy były nadzorowane i realizowane zdalnie przez Comarch w Krakowie. Przy takim podejściu zawsze korzystaliśmy z całej wiedzy bezpośrednio u źródła - mówił Andy Kunz, szef działu IT/BPM.

O firmie Comarch

Comarch jest wiodącym dostawcą biznesowych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowej. Comarch Technologies bazuje na szerokiej wiedzy, którą Grupa Comarch zdobyła podczas 25-letniej działalności polegającej na zapewnianiu kompleksowych rozwiązań IT. Nadrzędnym celem działalności organizacji jest dostarczanie klientom najbardziej wiarygodnych i bezpiecznych rozwiązań obejmujących zaawansowane oprogramowanie i innowacyjną infrastrukturę sprzętową, wspieraną profesjonalnymi usługami.

Odwiedź Comarch Technologies w mediach społecznościowych!

   

źródło: Comarch

Zobacz również