Rola IIoT w cyfrowej transformacji sektora produkcyjnego - doświadczenia firmy Comarch

| Gospodarka Aktualności

Cyfrowa transformacja sektora produkcyjnego to nieunikniony proces, któremu towarzyszy praktyczna realizacja koncepcji Przemysłu 4.0, na świecie szerzej znanej pod nazwami Industry 4.0, Industrie 4.0. Jednak to nie sam termin jest tu znaczący, lecz zmiany technologiczne i organizacyjne, które ze sobą niesie. W firmie Comarch opracowujemy i rozwijamy konkretne produkty, które odpowiadają potrzebom rynku w dobie cyfrowej transformacji.

Rola IIoT w cyfrowej transformacji sektora produkcyjnego - doświadczenia firmy Comarch

Czym jest dla nas Industry 4.0?

Dla wielu, jest to jedynie modny i szeroko promowany koncept, który jest kolejną rewolucją przemysłową, jak w przypadku tych minionych. W Comarch, na koncepcję Industry 4.0 patrzymy raczej wieloaspektowo. Dla nas jest to nie tylko ewolucja modeli biznesowych i organizacyjnych, ale przede wszystkim możliwość dostarczenia rozwiązań technologicznych, które zautomatyzują procesy zachodzące w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jak wiemy, Industry 4.0 to nie jeden pojedynczy produkt czy usługa, ale propozycja różnych rozwiązań, których podstawą jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT).

Dlaczego IIoT?

Technologie, które towarzyszą realizowaniu koncepcji Industry 4.0, są różnorodne, mamy do czynienia z robotyzacją, VR/AR, sztuczną inteligencją. To jedynie kilka z długiej technologicznej listy. Dlatego w tym momencie skupimy się na jednej szczególnej, jaką jest IIoT, a więc rozwiązaniu chmurowemu dedykowanemu branży przemysłowej. W naszym przypadku mówimy o tworzeniu ekosystemu rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy charakteryzujących się szerokimi możliwościami deweloperskimi. Zarówno hardware, jak i software. Głównym elementem naszego ekosystemu jest Platforma IoT wraz z elementami jakimi są IoT Huby (odbiorniki) oraz Beacony Comarch (przekaźniki).

 
Co można osiągnąć, korzystając z szerokich możliwości technologii IIoT na płaszczyźnie produkcyjnej i biznesowej?

Smart Factory z rozwiązaniami Comarch

Myśląc o rozwijaniu przedsiębiorstwa produkcyjnego w ramach Industry 4.0, osoby odpowiedzialne za wdrożenia nowych technologii w firmie powinny wiedzieć, jakie rozwiązania pozwolą na stworzenie warunków dla Smart Factory. Nowoczesny zakład produkcyjny to według nas taki, w którym przede wszystkim pozyskuje się i precyzyjnie analizuje dane z urządzeń komunikujących się ze sobą, co możliwe jest dzięki implementacji rozwiązań chmurowych jak Platforma IoT oraz sensorów np. w postaci Beaconów. Istotne dla większości przedsiębiorców jest też wprowadzenie takich rozwiązań, w przypadku których nie będzie konieczna wymiana całej infrastruktury, a jedynie ich retrofitting. Stąd też, dużą uwagę przywiązujemy do inteligentnych produktów, jak Smart Metering czy Asset Tracking, o których dowiecie się więcej w obszernej analizie, dostępnej w formie darmowego whitepapera.

źródło: Comarch

Zobacz również