Rola IIoT w cyfrowej transformacji sektora produkcyjnego - doświadczenia firmy Comarch

Cyfrowa transformacja sektora produkcyjnego to nieunikniony proces, któremu towarzyszy praktyczna realizacja koncepcji Przemysłu 4.0, na świecie szerzej znanej pod nazwami Industry 4.0, Industrie 4.0. Jednak to nie sam termin jest tu znaczący, lecz zmiany technologiczne i organizacyjne, które ze sobą niesie. W firmie Comarch opracowujemy i rozwijamy konkretne produkty, które odpowiadają potrzebom rynku w dobie cyfrowej transformacji.

Posłuchaj
00:00

Czym jest dla nas Industry 4.0?

Dla wielu, jest to jedynie modny i szeroko promowany koncept, który jest kolejną rewolucją przemysłową, jak w przypadku tych minionych. W Comarch, na koncepcję Industry 4.0 patrzymy raczej wieloaspektowo. Dla nas jest to nie tylko ewolucja modeli biznesowych i organizacyjnych, ale przede wszystkim możliwość dostarczenia rozwiązań technologicznych, które zautomatyzują procesy zachodzące w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jak wiemy, Industry 4.0 to nie jeden pojedynczy produkt czy usługa, ale propozycja różnych rozwiązań, których podstawą jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT).

Dlaczego IIoT?

Technologie, które towarzyszą realizowaniu koncepcji Industry 4.0, są różnorodne, mamy do czynienia z robotyzacją, VR/AR, sztuczną inteligencją. To jedynie kilka z długiej technologicznej listy. Dlatego w tym momencie skupimy się na jednej szczególnej, jaką jest IIoT, a więc rozwiązaniu chmurowemu dedykowanemu branży przemysłowej. W naszym przypadku mówimy o tworzeniu ekosystemu rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy charakteryzujących się szerokimi możliwościami deweloperskimi. Zarówno hardware, jak i software. Głównym elementem naszego ekosystemu jest Platforma IoT wraz z elementami jakimi są IoT Huby (odbiorniki) oraz Beacony Comarch (przekaźniki).

 
Co można osiągnąć, korzystając z szerokich możliwości technologii IIoT na płaszczyźnie produkcyjnej i biznesowej?

Smart Factory z rozwiązaniami Comarch

Myśląc o rozwijaniu przedsiębiorstwa produkcyjnego w ramach Industry 4.0, osoby odpowiedzialne za wdrożenia nowych technologii w firmie powinny wiedzieć, jakie rozwiązania pozwolą na stworzenie warunków dla Smart Factory. Nowoczesny zakład produkcyjny to według nas taki, w którym przede wszystkim pozyskuje się i precyzyjnie analizuje dane z urządzeń komunikujących się ze sobą, co możliwe jest dzięki implementacji rozwiązań chmurowych jak Platforma IoT oraz sensorów np. w postaci Beaconów. Istotne dla większości przedsiębiorców jest też wprowadzenie takich rozwiązań, w przypadku których nie będzie konieczna wymiana całej infrastruktury, a jedynie ich retrofitting. Stąd też, dużą uwagę przywiązujemy do inteligentnych produktów, jak Smart Metering czy Asset Tracking, o których dowiecie się więcej w obszernej analizie, dostępnej w formie darmowego whitepapera.

Źródło: Comarch

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Gluetec wdraża Comarch ERP Enterprise
Zdalne monitorowanie aktywności pracowników z wykorzystaniem "mobilnego opiekuna" w trosce o ich bezpieczeństwo w trakcie pracy
Automatyzacja w sektorze produkcyjnym na przykładzie wdrożenia Comarch IoT
IoT w fabrykach i zdalnym monitoringu
Przemysł 4.0 - jak optymalizować produkcję na wielu płaszczyznach?
Comarch Asset Tracking: Czy jesteś gotowy na Intralogistykę 4.0?
Inwestycja w zdrowie pracowników inwestycją w efektywność firmy
Produkcja rozdzielnic. Większe przychody dzięki efektywniejszym procesom na stanowisku roboczym
Jak rozwija się polski rynek systemów ERP?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów