Kamery termowizyjne

Pandemia nie zaszkodziła znacząco branży kamer termowizyjnych – popularnych urządzeń diagnostycznych stosowanych w przemyśle i energetyce. Pomimo spadków w tych branżach, rozwojowi rynku termowizji sprzyjał m.in. wzrost zapotrzebowania na urządzenia do pomiarów temperatury pod kątem wykrywania zakażeń koronawirusem. Przedstawiamy skrótową analizę dotyczącą tych popularnych urządzeń diagnostycznych.

Zastosowania kamer termowizyjnych dotyczą wielu branż, w tym przemysłu. W tej branży z obrazowania w podczerwieni korzysta się przede wszystkim na potrzeby utrzymania ruchu, diagnostyki pracy maszyn i urządzeń oraz monitorowania przebiegu procesów technologicznych. Drugim, równie ważnym obszarem wykorzystania pomiarów w podczerwieni, jest energetyka, gdzie kamery służą do kontroli urządzeń i obiektów, a także oceny stanu infrastruktury. Ważnymi zastosowaniami termowizji są też te związane z termomodernizacjami budynków i ciepłownictwem, badaniami naukowymi i działalnością R&D, zastosowaniami specjalnymi i wojskowymi oraz medycznymi.

z wynikami redakcyjnej ankiety, w kraju dominują odbiorcy z dwóch pierwszych branż, a więc przemysłu i energetyki. Użytkownikami kamer są tu zarówno elektrycy, serwisanci i technicy, jak też różnego rodzaju diagności i osoby odpowiedzialne za zapewnianie poprawnej pracy urządzeń oraz instalacji (służby utrzymania ruchu). Z kolei w energetyce kamery termowizyjne są często w posiadaniu specjalizowanych zespołów, których zadaniem jest ocena stanu instalacji i cech obiektów oraz wykonywanie diagnostyki urządzeń.

Sytuacja na rynku dzisiaj i w przyszłości

 
Koniunktura w branży dystrybucji kamer termowizyjnych

Wpływ pandemii koronawirusa na omawianą branżę był zróżnicowany. Na tle kilku komentarzy dotyczących niewielkiego negatywnego wpływu lub braku występowania zmian, pojawiło się sporo odpowiedzi wskazujących, że zainteresowanie kamerami termowizyjnymi wzrosło. Powodem jest konieczność pomiarów temperatury ciała i wykrywania gorączki. Do takich aplikacji stosowane są zarówno tańsze, standardowe kamery termowizyjne, pirometry, jak też systemy rozwinięte na potrzeby tego typu zastosowań – taki jak przykładowo HeatBOT firmy WObit. Należy przy tym zaznaczyć, że wzrosty te dotyczą jedynie części rynku – sporej wolumenowo, ale jednak fragmentarycznej i związanej raczej z mniej zaawansowanymi technicznie modelami kamer.

 
Najbardziej perspektywiczne sektory rynku będące odbiorcami kamer termowizyjnych

Analizę kończymy przedstawieniem najbardziej perspektywicznych odbiorców omawianych urządzeń. Tutaj niespodzianek nie było, bowiem typowane były głównie te sektory, które wiodły prym w dotychczasowych zestawieniach. Respondenci wskazywali przede wszystkim przemysł produkcyjny i energetykę, w dalszej kolejności budownictwo oraz zastosowania specjalne/wojskowe. W przemyśle wykorzystanie kamer powinno dotyczyć m.in. diagnostyki maszyn i urządzeń, zastosowań w obszarze utrzymania ruchu oraz pomiarów ciągłych w procesach przetwórczych. Energetykę należy natomiast rozumieć jako całość aplikacji pomiarowych związanych z generowaniem, dystrybucją i wykorzystaniem energii, w tym dotyczących zasilania zakładów i innych obiektów. Dodatkowo, ze względu na sytuację pandemiczną, oczekuje się dalszego wzrostu zainteresowania kamerami ze strony służby zdrowia oraz innych odbiorców chcących monitorować temperaturę osób wchodzących do obiektów lub w nich przebywających.