Kamery termowizyjne

Kamery termowizyjne to bardzo popularne urządzenia diagnostyczne, z których korzystają użytkownicy z różnych branż. O ile dawniej rynek ten powiązany był głównie z energetyką i sektorem naukowo-badawczym, o tyle dzisiaj kamery należą do standardowych narzędzi wykorzystywanych przez serwisantów, techników i diagnostów.

 
Najczęstsze zastosowania kamer termowizyjnych

Rynek i jego liderzy

Krajowa branża kamer termowizyjnych, zdaniem respondentów redakcyjnej ankiety, ma obecnie wartość około 20‒30 mln zł, co wpisuje się w długoterminową średnią dla tego rynku. Większość uzyskanych przez nas w ostatnim badaniu odpowiedzi zawierała się w przedziale 16‒30 mln zł, zaś ogólne oceny sytuacji w branży były nieco gorsze, niż w latach poprzednich. Jednocześnie, co można również zauważyć, pandemia nie wpłynęła znacząco na konkurencję na tym rynku. Średnio 2/3 respondentów oceniło, że jest ona silna, co jest rezultatem podobnym do tych z lat poprzednich.

 
Popularne w kraju marki kamer termowizyjnych; wielkość napisu jest proporcjonalna do rozpoznawalności firmy

W sektorze produkcji i dystrybucji kamer termowizyjnych mamy od lat do czynienia z dominacją 2‒3 marek. Niezmiennie najpopularniejszymi, najbardziej rozpoznawalnymi producentami są FLIR Systems oraz Fluke. Pierwszy to amerykański wytwórca detektorów i kamer do praktycznie wszystkich zastosowań związanych z termowizją, który został przejęty przez Teledyne Technologies. Z kolei Fluke to działający od wielu dekad na rynku producent urządzeń diagnostycznych, pomiarowych i kalibracyjnych o obszernej ofercie przyrządów pomiarowych. Trzecią z firm, której wielkość w prezentowanych przez nas statystykach regularnie rośnie, jest Testo. Jest to niemiecki dostawca szerokiego asortymentu przenośnej aparatury pomiarowej, której część stanowią kamery termowizyjne. W zestawieniu pojawiają się też m.in. Optris oraz rodzimy Sonel, a także kilka innych przedsiębiorstw. Podobnie jak w przypadku innych tego typu zestawień publikowanych w IRA oraz APA, również to bieżące obrazuje rozpoznawalność konkretnych marek w ocenie respondentów, a nie udziały firm w rynku.

Krótko o technologiach

Jakie są nowoczesne urządzenia termowizyjne i jakie trendy technologiczne można zaobserwować w tej branży? Z badań wynika, że ewolucja jest powiązana przede wszystkim z postępami w obszarze elektroniki, algorytmiki, ze wzrostem możliwości komunikacyjnych i generalnie cyfryzacją. Rozwój przetworników podczerwieni i kamer ma charakter ewolucyjny i pozwala na zwiększanie rozdzielczości uzyskiwanych obrazów przy zmniejszaniu kosztów zakupu urządzeń. Respondenci wskazywali tu również na wzrost możliwości analizy zdjęć i nagrań wideo, miniaturyzację urządzeń, powszechność komunikacji Wi-Fi, a także wykorzystywanie coraz lepszych algorytmów, w tym bazujących na sztucznej inteligencji. Pojawiło się też hasło IR-fusion, czyli łączenie dwóch typów obrazów, ale to akurat nie jest nowością, a raczej funkcją standardową.