Nowa rodzina obrotowych enkoderów absolutnych A3M do sieci Profibus

Nowością SICK|Stegmann w dziedzinie przetworników kąta jest nowa rodzina obrotowych enkoderów absolutnych jedno- i wieloobrotowych ze zintegrowanym interfejsem Profibus DP V2 o roboczym oznaczeniu A3M60. W konstrukcji enkodera wykorzystano innowacyjną technologię skanowania opartą na efekcie Wieganda.

Posłuchaj
00:00

Dotychczasowe konstrukcje najczęściej bazowały na układzie optycznym w zakresie jednego obrotu oraz na wielostopniowych przekładniach z magnesami przy wykorzystaniu przetworników Halla. Konstrukcja takiego enkodera była bardzo złożona przy dużej liczbie elementów ruchomych przekładni, co powodowało dużą wrażliwość konstrukcji na zabrudzenie i kondensację wilgoci z otoczenia.

Szybszemu zużyciu ulegały też przekładnie. Nowa seria A3M jest bardzo zwartą konstrukcją pozbawioną elementów ruchomych (przekładnie) bazującą na skanowaniu magnetycznym. Jedyną ruchomą częścią jest toroidalny magnes usytuowany na wałku enkodera, którego pole magnetyczne oddziałuje na przetwornik Wieganda, indukując w nim ciąg impulsów, które zostają odpowiednio przetwarzane przez mikroprocesor.

Przetwornik Wieganda nie wymaga zasilania, a dodatkowo dostarcza energii do liczników FRAM. Magnes i przetwornik Wieganda tworzą niewielki zespół skanujący o średnicy zaledwie 30mm. Brak elementów ruchomych na PCB i niewielkie rozmiary układu skanującego pozwoliły znacznie zmniejszyć gabaryty enkodera i zwiększyć jego trwałość.

W dotychczasowych enkoderach sieciowych konstrukcja składała się z dwóch elementów: samego enkodera oraz odpowiedniego adaptera w formie nakładki, co wpływało na duże rozmiary całego urządzenia. W rodzinie A3M elektronika interfejsu Profibus DP V2 została zintegrowana z elektroniką enkodera w jednej obudowie, czyniąc z niego bardzo zwartą konstrukcję. Nowoczesny mikroprocesor umożliwia szybką kalkulację pozycji i akwizycję danych do 12 Mb w zakresie μs.

Opracowano dwie wersje: A - Advanced i B - Basic:

  • Wersja A o skalowalnej rozdzielczości do 31 bitów, w obudowie IP67, przystosowana do pracy w zakresie temperatur od -30 do +85°C z interfejsem Profibus DP V2.
  • Wersja B o rozdzielczości do 26 bitów, IP65, i zakresie temperatur od -10 do +70°C z Profibus DP V0. W obu można ustawiać pozycję zera i kierunek zliczania.

Obie wersje dostępne są w lekkich, aluminiowych obudowach o średnicy 60mm i długości < 60mm, mocowanie na serwokołnierzu z wałkiem d=6mm lub mocowanie czołowe z wałkiem d=10mm oraz z otworem nieprzelotowym do wałków 8, 10, 12 i 15mm. Wyprowadzenie sygnałów elektrycznych zrealizowano na 3 złączach konektorowych M12/5: standardowe do zasilania, kodowane Profibus in i Profibus out.

Do serii A3M dostępna jest szeroka gama akcesoriów kompatybilnych z poprzednimi wersjami. Wszystkie te cechy czynią enkoder bardzo solidnym i ekonomicznym, bezobsługowym urządzeniem do odpowiedzialnych aplikacji o ograniczonej przestrzeni w sieciach Profibus DP V2 i V0 w przemyśle opakowań, drukarniach, napędach pozycjonujących, robotyce, logistyce i wielu innych. W przygotowaniu są obecnie wersje z interfejsami Profinet i CANopen. Więcej informacji na stronach firmy lub bezpośrednio u doradców techniczno-handlowych firmy SICK.

Sick
www.sick.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
Silniki i napędy
Decentralna technika napędowa
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Powiązane treści
Regulacja prędkości obrotowej silników elektrycznych
Enkodery magnetyczne produkcji WObit
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów