Enkodery magnetyczne produkcji WObit

| Technika

Tytułowe enkodery są wciąż jednym z najchętniej stosowanych urządzeń pomiarowych w automatyce przemysłowej. Za ich pomocą precyzyjnie możemy określić położenie kątowe, prędkość obrotową i długość przebytej drogi. Dzieje się tak wskutek przetworzenia kąta obrotu elementu mierzonego na sygnał elektryczny. Zważywszy na stałe wysokie zainteresowanie rynku precyzyjnym kontrolowaniem tych wartości, firma WObit prezentuje urządzenia własnej produkcji.

Enkodery magnetyczne produkcji WObit

ENKODERY MAGNETYCZNE

Fot. 1. Enkodery magnetyczne inkrementalne MOK230, MOK240 i MOK250

Ze względu na budowę, enkodery możemy podzielić na optoelektroniczne oraz magnetyczne. Podstawą działania magnetycznych czujników kąta wykorzystujących efekt Halla jest przymocowany do wału magnes wytwarzający pole magnetyczne.

Czujnik umieszczony na płytce elektrycznej, wykorzystując to zjawisko, dokonuje precyzyjnego odczytu położenia kątowego. Poprzez bardziej kompaktową budowę oraz mniejsze wymagania adaptacyjne jest to korzystniejsze cenowo rozwiązanie w odniesieniu do technologii optycznej.

Fot. 2. Absolutny enkoder magnetyczny MMA36

Od niedawna w ofercie firmy WObit dostępne są nowe enkodery magnetyczne inkrementalne serii MOK230, MOK240 i MOK250, jak i absolutny serii MMA36. Przetworniki inkrementalne w zależności od modelu dostępne są w trzech średnicach obudów 30, 40 lub 50 mm, natomiast enkoder absolutny MMA36 ma średnicę obudowy 36 mm.

Urządzenia standardowo mają stopień ochrony IP64. Istnieje jednak możliwość zwiększenia ochrony do IP65 poprzez zastosowanie dodatkowego uszczelnienia. Dzięki temu dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach środowiskowych.

Fot. 3. Moduł pomiarowy z wyświetlaczem MD150E

Obecnie powyższe przetworniki inkrementalne wykonywane są w rozdzielczościach od 1 do 128 (co jeden) oraz 256, 512 i 1024 impulsów na obrót. Urządzenia dostępne są w trzech najbardziej popularnych standardach sygnału wyjściowego PushPull, otwarty kolektor oraz nadajnik linii. Enkoder absolutny MMA36 ma natomiast rozdzielczość 12 bitów oraz wyjście 4...20 mA.

Warto podkreślić, że nowe enkodery magnetyczne inkrementalne są programowane bezpośrednio przed wysyłką, dzięki czemu znacznie skraca się czas dostawy tych produktów. Łącząc szybki termin realizacji z bardzo atrakcyjną ceną, enkodery serii MOK2xx stwarzają zupełnie nowe możliwości w zakresie projektów realizowanych przez firmy z branży utrzymania ruchu, budowy maszyn i działań badawczo-rozwojowych. Zwłaszcza w okresie wzmożonego zapotrzebowania na komponenty automatyki i braku dostępności wielu dotychczasowych produktów.

URZĄDZENIA POMIAROWE

Fot. 4. Moduł pomiarowy ADE4-U

Do współpracy z przetwornikami obrotowo-impulsowymi WObit od wielu lat dostarcza urządzenia pomiarowe, pozwalające na proste przetwarzanie sygnału z jednego lub więcej urządzeń. W aplikacjach, w których potrzebne jest zliczanie impulsów z enkoderów inkrementalnych oraz miejscowe wyświetlanie wyników, doskonale sprawdzi się programowalny licznik MD150E.

Wskaźnik ten może także określać częstotliwość sygnału oraz przeskalować zliczoną wartość na wymaganą jednostkę (obroty, mm, obr./s, itp.). Licznik jest wyposażony w złącze USB, które pozwala na jego bezpośrednie połączenie z komputerem, a dostarczane z urządzeniem bezpłatne oprogramowanie MD150E-PC umożliwia szybką konfigurację wskaźnika i rejestrację pomiarów.

MD150E ma również interfejs Modbus-RTU służący do komunikacji z urządzeniami przemysłowymi (PLC, HMI) oraz dwa wyjścia przekaźnikowe, które mogą sygnalizować ustalone przez użytkownika progi pomiarowe.

Gdy nie jest konieczne wyświetlanie wyników, natomiast istnieje potrzeba zliczania sygnałów z kilku urządzeń, można zastosować moduł pomiarowy ADE4U. Stanowi on doskonałą podstawę do tworzenia wielopunktowych systemów pomiarowych, pozwala kontrolować pozycję oraz prędkość czterech niezależnie pracujących enkoderów.

Fot. 5. Wielokanałowy moduł pomiarowy ADAE42- ETH

Moduł pomiarowy ADE4-U ma pięć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowanym progiem załączania oraz wyłączania zależnym od pozycji danego enkodera. Po zaprogramowaniu odpowiednich progów przełączania ADE4-U może pracować jako niezależne urządzenie (bez nadzoru komputera PC). Podobnie jak opisane wcześniej urządzenia produkcji WObit ADE4-U wyposażony jest w złącze USB oraz interfejs RS-485 Modbus-RTU.

Spośród urządzeń WObit warto zwrócić uwagę również na wielofunkcyjny moduł ADAE42-ETH, przeznaczony do współpracy zarówno z czujnikami z wyjściem analogowym (napięciowym lub prądowym), jak i przetwornikami obrotowymi- impulsowo lub liniowymi z wyjściem kwadraturowym. ADAE42-ETH obsługuje do czterech czujników z wyjściem analogowym, a także do dwóch czujników z wyjściem kwadraturowym.

Dodatkowo wyposażony jest w sześć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowalnym progiem załączania oraz wyłączania, zależnym od wartości wejść analogowych, rejestrów matematycznych, położenia czy prędkości enkodera. Moduł pomiarowy ADAE42-ETH poza USB i RS-485 ma również interfejs Ethernet.

Więcej informacji o urządzeniach pomiarowych oraz enkoderach można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl oraz kontaktując się ze specjalistami firmy pod numerem 61 22 27 422.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.