Enkodery inkrementalne i absolutne w aplikacjach bezpieczeństwa

Zapewnianie bezpieczeństwa to kluczowa kwestia w projektowaniu maszyn i urządzeń, a jednocześnie wymóg nakładany na producentów przepisami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE. Przy wyborze enkodera zapewniającego bezpieczeństwo funkcjonalne obowiązuje zasada, że to ostatnie osiągane jest przez odpowiednie współdziałanie enkodera, urządzenia sterowniczego i elementu wykonawczego.

Posłuchaj
00:00

Na rynku dostępne są certyfikowane enkodery absolutne Sendix SSI z dodatkowym wyjściem przyrostowym sin/cos oraz enkodery inkrementalne w wersji sin/cos. Ale bezpieczeństwo to coś więcej - bezpieczne komponenty wyróżniają się solidnym i niezawodnym interfejsem oraz wyjątkową niezawodnością - zarówno w zakresie mechaniki, jak też elektroniki.

NIEZAWODNE DZIAŁANIE ENKODERA INKREMENTALNEGO

Aby za pomocą enkodera uzyskać pewną informację, urządzenie sterownicze za pomocą funkcji sin²+cos²=1, musi kontrolować prawidłowość analogowych sygnałów sinusoidalnych i cosinusoidalnych przesuniętych względem siebie o 90°.

NIEZAWODNE DZIAŁANIE ENKODERA ABSOLUTNEGO

Dla zapewnienia informacji o pozycji bezwzględnej urządzenie sterownicze zlicza impulsy przyrostowe i porównuje wynik z udostępnionymi również przez enkoder pozycjami bezwzględnymi.

NIEZAWODNE POŁĄCZENIE MECHANICZNE

Do bezawaryjnego działania w aplikacjach niezbędne jest w 100% niezawodne połączenie mechaniczne. Błąd wykluczany jest dzięki odpowiednio zwymiarowanym elementom nabudowanym.

NAJWYŻSZE BEZPIECZEŃSTWO - ENKODERY SENDIX SIL Z DOPUSZCZENIEM ATEX

W warunkach potencjalnie wybuchowych (np. branża chemiczna, petrochemie) enkodery muszą spełniać wyjątkowo restrykcyjne wymagania. Kübler jako pierwszy wprowadził na rynek niezwykłe połączenie - enkodery zapewniające jednocześnie bezpieczeństwo funkcjonalne i mające dopuszczenie ATEX. Takie są produkty Sendix 7014SIL, 7053SIL i 7063SIL.

Dla aplikacji w środowiskach wybuchowych firma proponuje też nowe enkodery inkrementalne (Sendix 7014SIL z sin/cos) oraz absolutne jedno- (Sendix 7053SIL z SSI, BiSS-C i sin/cos) i wieloobrotowe (Sendix 7063SIL z SSI, BiSS-C i sin/cos) z dopuszczeniem ATEX (dla stref 1, 2, 21 i 22). Enkodery te mają też ogniotrwałą obudowę oraz obudowę i kołnierz wykonane z aluminium odpornego na wodę morską (do zastosowania w aplikacjach morskich i przybrzeżnych).

Kübler
www.kubler.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
Jak zrobić enkoder? Odwiedzamy słubicką fabrykę należącą do Grupy Fraba
Enkodery, inklinometry i czujniki w ofercie firmy POSITAL
Enkodery do zadań specjalnych
Enkodery magnetyczne produkcji WObit
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Statyczne
Logowanie
Konferencja
Inteligentna robotyzacja w zasięgu ręki. ASTOR Tour 2025!
Targi krajowe
Targi Energetyczne ENERGETICS 2025

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów