Renishaw przedstawia nowości w dziedzinie pomiarów liniowych i kątowych

| Automaticon 2013

Targi Automaticon 2013 stwarzają doskonałą okazję do przedstawienia nowości w dziedzinie systemów pomiarowych. Z tej okazji korzysta także firma Renishaw, która ma jak zwykle do pokazania wiele nowych rozwiązań w zakresie przetworników do pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych.

Renishaw przedstawia nowości w dziedzinie pomiarów liniowych i kątowych

Rys. 1. Optoelektroniczny przetwornik kątowy RESA

Renishaw jako lider w branży metrologicznej rozwija układy pomiarowe, bazując na technologiach: optycznych i magnetycznych. W dziedzinie enkoderów optoelektronicznych poszerzono spektrum sygnałów wyjściowych enkoderów absolutnych serii Resolute o wyjścia sygnałowe zgodne z protokołami komunikacji sterowników produkcji Siemensa, Panasonica oraz Fanuca. Oprócz tych wyjść enkodery Resolute pracują w coraz powszechniejszym standardzie komunikacyjnym BISS C.

PRZETWORNIKI KĄTOWE

Przykładem przetwornika kątowego serii Resolute jest system RESA (rys. 1). Jest to enkoder, który ma naniesioną bezwzględną podziałkę na obudowie metalowego pierścienia o typoszeregu średnic od 52 do 550 mm. Nad podziałką zamocowana jest głowica odczytująca bezwzględną wartość położenia kątowego pierścienia, który zwykle mocuje się na elemencie obrotowym.

Zastosowania wymagające podwyższonej dokładności wymagają podwójnego układu głowic w celu eliminacji wpływu bicia osiowego na dokładność pomiaru. Niezwykłe parametry dokładnościowe oferowanego systemu RESA powodują, że jest on bardzo chętnie wykorzystywany w różnorodnych zastosowaniach, a możliwość pracy w zakresie temperatur od -40°C do 80°C powoduje, że w wielu aplikacjach jest on niezastąpiony.

SYSTEM BEZWZGLĘDNEGO POMIARU PRZEMIESZCZEŃ LINIOWYCH

Rys. 2. Absolutny przetwornik LMA

Jednym z najnowszych rozwiązań, które już cieszy się dużą popularnością wśród klientów, jest enkoder serii LMA. Jest to system bezwzględnego pomiaru przemieszczeń liniowych pracujący w otwartym protokole komunikacyjnym serii BISS C.

Niezwykle duża rozdzielczość (0,244 μm) jak na liniał magnetyczny oraz prędkość pomiaru powodują, że jest to rozwiązanie niezwykle atrakcyjne dla producentów maszyn przemysłowych. Miłą niespodziankę sprawi fakt, że enkoder serii LMA (patrz rys. 2) jest niewiele droższy od popularnych inkrementalnych enkoderów magnetycznych.

ODPORNE PRZETWORNIKI PIERŚCIENIOWE

Rys. 3. Magnetyczny przetwornik kątowy AksIM

Nie mniejszym powodzeniem cieszy się absolutny przetwornik pierścieniowy serii AksIM. Przetworniki te charakteryzują się wysoką odpornością na warunki pracy. AksIM (rys. 3.) ma rozdzielczość 18 bitów oraz wyjścia sygnałowe typu CAN, SSI, PWM oraz RS-422.

PRZETWORNIKI DLA PRODUCENTÓW SIŁOWNIKÓW

Producentów siłowników zapewne zainteresuje fakt wprowadzenia na polski rynek przetwornika absolutnego serii LinACE. Jest to układ pomiarowy składający się z wałka o kilku dostępnych średnicach z podziałką absolutną po którym przemieszcza się głowica, która odczytuje zakodowaną magnetycznie wartość bezwzględnego położenia z rozdzielczością 0,5 μm.

System LinACE (rys. 4) może pracować z prędkością do 5 m/s i na maksymalnym zakresie pomiarowym do 295 mm. Dostępne są wyjścia sygnałowe typu SSI, PWM, RS-422 oraz CAN.

POŁĄCZENIE POMIARÓW LINIOWYCH I KĄTOWYCH

Rys. 4. Absolutny przetwornik LinACE

Bardzo oryginalnym i jednocześnie pożądanym rozwiązaniem jest system Wrap-up, który wypełnia lukę pomiędzy dostępnymi na rynku układami liniowymi oraz kątowymi. Wrap-up należy do układów pomiarowych liniowych, które można zamocować na elemencie obrotowym, tak aby uzyskać ciągły pomiar w zakresie kąta pełnego.

Maksymalna średnica, na jakiej można mocować opisywany system, wynosi 1500 mm. Opatentowany system sprężyny, która jest trwale związana z liniałem daje gwarancję równomierności naciągnięcia liniału na obwodzie elementu obrotowego, tym samym umożliwiając uzyskanie rozdzielczości nawet 0,1 sekundy kątowej oraz dokładności ±0,01°.

 

Renishaw Sp. z o.o.
www.renishaw.pl