Materiały polimerowe firmy igus zapewniają niezawodność maszyn i oszczędność kosztów. Nowa trybotaśma oraz inne produkty do branży obrabiarek

| Technika

Presja cenowa w branży obrabiarek nieustannie rośnie, co jest wynikiem bardzo silnej konkurencji na rynku międzynarodowym. W związku z tym producentom szczególnie zależy, aby korzystać z wysokich jakościowo i niezawodnych komponentów oferowanych w niskich cenach. igus oferuje właśnie takie produkty - są nimi: trybotaśma wykonana z nowego materiału, bezsmarowe polimerowe łożyska talerzowe z indywidualnie regulowanym zakresem obrotu lub nowy, odporny na wióry e-prowadnik przewodów R2.75.

Materiały polimerowe firmy igus zapewniają niezawodność maszyn i oszczędność kosztów. Nowa trybotaśma oraz inne produkty do branży obrabiarek

Fot. 1. Trybotaśma wykonana z materiału iglidur V400 jest bardzo odporna na ścieranie i temperatury do 200°C

"Save money - safe quality" - to hasło firmy igus symbolizuje połączenie oferty niezawodności z oszczędnością kosztów dla klientów. Według nas koszty produktowe i procesowe ponoszone przez producentów obrabiarek powinny być redukowane, ale bez zmiany jakości.

Pozwalają na to nowe produkty, takie jak "trybotaśma", która wykonana jest z jeszcze bardziej wytrzymałego na zużycie materiału iglidur V400. Ponadto może ona pracować w temperaturach do 200°C, jest ekstremalnie odporna na agresywne media i łatwa w łączeniu. Przykładem jej zastosowań są miejsca w maszynach, gdzie wymagana jest duża swoboda w tworzeniu powierzchni ślizgowych.

OCHRONA PRZED WIÓRAMI, ODPRYSKAMI I PYŁEM - SZCZELNY E-PROWADNIK R2.75 Z POKRYWAMI OTWIERANYMI Z OBU STRON

Fot. 2. Odporny na wióry i odpryski e-prowadnik R2.75 ma pokrywy otwierane z obu stron, co znacznie skraca czas montażu

E-prowadnik z serii R2 został skonstruowany na bazie doświadczeń z efektywnymi kosztowo prowadnikami E2 (dwie części na ogniwo prowadnika) i wykonany z trybologicznie zoptymalizowanych polimerów. Zapewnia on bardzo dużą ochronę przed wiórami i odpryskami oraz cechuje się bezsmarowością i bezobsługowością.

Kontury pokrywy są gładkie a kubatura i niewielkie tolerancje produkcyjne sprawiają, że brud i odpryski nie kumulują się w przestrzeniach pomiędzy systemami zderzakowymi. Równocześnie pokrywy z mechanizmem uchylnym na obie strony oszczędzają czas montażu, ponieważ nie muszą być całkowicie wyjmowane celem włożenia przewodów do środka prowadnika.

Dzięki podwójnemu systemowi zderzakowemu e-prowadnik R2.75 może przenosić dodatkowe obciążenia oraz realizować długie przesuwy niepodparte. Zintegrowany podział wewnętrzny prowadnika zapewnia stabilne trzymanie wypełnienia - nawet w przypadku aplikacji przeznaczonych do montażu bocznego. Wszystkie przewody są bardzo dobrze chronione przed zużyciem i ścieraniem dzięki separatorom o gładkich konturach.

GOTOWE DO MONTAŻU TALERZOWE ŁOŻYSKO ŚLIZGOWE PRT Z INDYWIDUALNIE REGULOWANYM KĄTEM OBROTU

Fot. 3. Gotowe do montażu talerzowe łożyska ślizgowe PRT są teraz dostępne z indywidualną regulacją kąta obrotu

Gotowe do montażu talerzowe łożyska ślizgowe PRT, powszechnie stosowane w obrotowych ramionach paneli kontrolnych oraz ekranów w obrabiarkach, są teraz dostępne z opcją indywidualnej regulacji kąta obrotu. Zakres kąta jest dowolnie regulowany z dokładnością do 2°. Jeżeli podczas pracy wymagana jest dodatkowa regulacja kąta obrotu, można ją łatwo wykonać ręcznie przez przesunięcie ograniczników ruchu. Regulacja zakresu ruchu nie wymaga niczego więcej niż odkręcenia śrub mocujących, przemieszczenia ich w inne miejsce, umocowania specjalnie do tego przeznaczonymi wypustami/pinami oraz ponownego przykręcenia.

W łożysku talerzowym zastosowano polimerowe elementy ślizgowe z wytrzymałego i sprawdzonego materiału iglidur J, dzięki czemu nie wymaga ono smarowania i konserwacji, co zapobiega przestojom maszyny. Ochrona przed odpryskami, brudem i pyłem wzrasta, ponieważ nie ma oleju ani smarów. Dla uzyskania niskiego współczynnika tarcia bieżnie, po których ślizgają się wkładki, zostały pokryte warstwą twardej anody.

Istnieje możliwość zbudowania własnej konstrukcji łożyska na bazie wkładek z materiału iglidur J. Przez łączenie ze sobą tych elementów można wykonać systemy talerzowych łożysk ślizgowych o średnicy od 500 mm do praktycznie nieskończoności, wedle wymogów klienta. Talerzowe łożysko ślizgowe o średnicy jednego metra skonstruowane na podstawie tych elementów ślizgowych, w zależności od wersji, może przenosić obciążenie nawet do 10 ton.

igus
www.igus.pl