Innowacje w Simatic S7-1500 - języki programowania

Koncepcja programowania nowych sterowników Simatic S7-1500 jest identyczna, jak w znanych i sprawdzonych urządzeniach z serii Simatic S7-300/400. Języki programowania LAD, FBD, STL, SCL, Graph oraz struktura programu bazująca na blokach organizacyjnych OB, blokach funkcyjnych FB, funkcjach FC i blokach danych DB pozostały niezmienione.

Posłuchaj
00:00

Języki programowania

Spójność i kontynuacja obowiązującego schematu pozwalają na szybką i łatwą implementację programów pracujących w oparciu o sterowniki Simatic S7-300/400 w nowych sterownikach Simatic S7-1500. Środowisko programistyczne TIA Portal oferuje możliwość skorzystania z kilku języków programowania, których kod realizuje algorytm sterowania danego układu.

Dla potrzeb systemów Simatic S7-1200/1500 wszystkie języki programowania zostały poddane procesowi optymalizacji pod kątem zwiększenia wydajności i szybkości przetwarzania programu, identycznej dla każdego języka programowania. W przeciwieństwie do Simatic S7-300/400, gdzie program z języków LAD i FBD w pierwszej kolejności jest tłumaczony na język STL, w nowych sterownikach Simatic S7-1200/1500 każdy język jest bezpośrednio kompilowany na język maszyny (rys. 1).

Rys. 1.

Rys. 2.

Zastosowanie takiego rozwiązania w przypadku procesu pobrania programu ze sterownika (Upload program) pozwala użytkownikowi na uzyskanie identycznego źródła w języku, w jakim został napisany. Pobierane są również nazwy symboliczne zmiennych oraz wszystkie komentarze linii kodu programu.

TWORZENIE BLOKU

Składające się na strukturę programu bloki programowe, takie jak bloki OB, FB, FC, mogą być tworzone w dowolnym języku. Dla bloków pisanych w języku SCL nie są tworzone dodatkowe źródła, jak to miało miejsce w sterownikach Simatic S7-300/400. Wskazanie języka dla danego bloku programu odbywa się w spójnym i przejrzystym edytorze (rys. 2).

Artykuł jest fragmentem szkolenia "TIA-SYSUP - Migracja systemów automatyki do Simatic S7-1500" prowadzonego przez dział szkoleń SITRAIN firmy Siemens.

Jakub Chojnacki
Siemens

www.siemens.pl/sitrain

Zobacz więcej w kategorii: Technika
Silniki i napędy
Decentralna technika napędowa
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Powiązane treści
Programowanie sterowników SIMATIC S7-1500 - podstawowy
SIMATIC S7-1500T - Technologia Motion Control od strony praktycznej. Część 3
SIMATIC S7-1500T - Technologia Motion Control od strony praktycznej
Logowanie danych na karcie SD w sterownikach SIMATIC S7-1200/1500
Programowe dostosowanie konfiguracji sprzętowej sterowników SIMATIC S7-1200/1500 do wersji maszyny
Ujednolicona diagnostyka systemowa i procesowa w sterownikach PLC serii Simatic S7-1500
SIMATIC S7-1500 - przyszłość automatyki dostępna już dzisiaj
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów