Nowy wymiar interfejsów serwisowych nagrodzony przez ekspertów automatyki

| Technika

Innowacyjne interfejsy serwisowe FrontCom Vario firmy Weidmuller zajęły pierwsze miejsce w kategorii "Technologia sterowania i rozwiązania systemowe" konkursu o nagrodę Automation Award 2014

Nowy wymiar interfejsów serwisowych nagrodzony przez ekspertów automatyki

Fot. 1. Szybszy i bezpieczniejszy dostęp do elementów sterowania w szafie: odczyt danych produkcyjnych, wygodne rozwiązywanie problemów, konfiguracja i programowanie z FrontCom Vario w całkowicie prosty sposób, bez potrzeby wzywania specjalistów

Optymalne sterowanie i wysoka wydajność systemu zapewniają firmie utrzymanie efektywności i rentowności, dając jej jednocześnie nieocenioną przewagę rynkową nad konkurencją. Montowane na obudowach szaf sterowniczych, interfejsy serwisowe z zabezpieczeniem przed nieupoważnionym dostępem umożliwiają przeprowadzanie szerokiego zakresu prac diagnostycznych i serwisowych w trakcie eksploatacji systemu i skutecznie zwiększają dostępność i wydajność instalacji.

Technicy mają zagwarantowany swobodny, szybki i bezpieczny dostęp do elementów sterowania i elektroniki funkcjonalnej znajdujących się w szafie, bez przestojów ani konieczności oczekiwania na upoważniony personel. Jednocześnie znacząco zmniejsza się ryzyko niewłaściwego użycia lub wypadku.

W ramach serii FrontCom Vario stworzyliśmy interfejs serwisowy wyznaczający nowe standardy. System jest kompaktowy, prosty w montażu i zapewniający dużą elastyczność zastosowania. Dostępnych jest wiele modułów danych, sygnałowych i zasilających oraz atrakcyjne wzory ramek, dzięki czemu można skonfigurować rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych wymagań.

Fot. 2. Innowacyjny interfejs serwisowy FrontCom Vario zdobył pierwsze miejsce w konkursie o nagrodę Automation Award 2014 w kategorii "Technologia sterowania i rozwiązania systemowe", uzyskując 44,6% głosów

Liczba unikalnych funkcji sprawia, że FrontCom Vario jest szczególnie bezpiecznym, szybkim i przyszłościowym rozwiązaniem, dzięki któremu procesy konserwacji i optymalizacji instalacji przeprowadza się znacznie bardziej efektywnie a tym samym taniej.

Konstruktorzy i projektanci mają do czynienia ze szczególnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o planowanie projektu systemowego. Żadne dwie maszyny nie są takie same i każdy klient ma inne wymagania. Z FrontCom Vario oferujemy Państwu niezrównany zakres opcji dostosowania interfejsu serwisowego do indywidualnych wymagań. Na przykład, systemy gniazd typowe dla poszczególnych krajów lub różne typy wkładów, takich jak RJ-45, USB lub D-sub, które mogą być używane do ustanowienia połączenia z systemem w szafie. Dotyczy to również wszelkich modyfikacji i modernizacji niezbędnych podczas eksploatacji.

FrontCom Vario jest synonimem wyjątkowej elastyczności, ze względu na jego modułową konstrukcję i ponad 5000 możliwych kombinacji. Modułowy interfejs oferuje idealne połączenie w jednej ramce wkładów komunikacyjnych i zasilających oraz płytki na wkładki odpowiedniej do niemal każdej konfiguracji. Istnieją warianty wykonane z plastiku lub z wytrzymałego metalu do zastosowania w trudnych warunkach.

Fot. 3. FrontCom Vario jest synonimem wyjątkowej elastyczności ze względu na jego modułową konstrukcję i ponad 5000 możliwych kombinacji

Wszystkie warianty spełniają wymagania określone w standardzie IP65. Każdy wariant FrontCom Vario może być zaprojektowany z dostępnych modułów z wykorzystaniem następujących składników: ramki, wkłady oraz płytki na wkłady. Dostępny na stronie www.weidmuller.pl konfigurator produktu pomaga dokonać kompletacji w kilku prostych krokach, dając w rezultacie listę komponentów z numerami zamówieniowymi, którą można zachować, wydrukować lub wysłać w celu złożenia zamówienia.

Instalacja ramki jest dziecinnie prosta. Jeśli mamy odpowiednie wycięcie w obudowie lub szafie, wszystko co trzeba zrobić, to wypozycjonować gotową ramkę i przykręcić ją trzema śrubami. Płytki do mocowania wkładów różnią się między sobą kombinacją uchwytów na wkłady do zasilania, transmisji danych i sygnałów.

Każdy wariant dostępny jest również opcjonalnie z ekranowaniem. Jeśli chodzi o instalację, to płytkę na wkłady należy po prostu wcisnąć w ramkę. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na różne warianty wkładów z gniazdami do danych, sygnału lub zasilania i po prostu wcisnąć je do odpowiedniej płytki na wkładki. Cechą szczególną jest to, że montaż FrontCom Vario jest w pełni kompatybilny ze standardem rynkowym.

Fot. 4. Dostęp do szafy sterowniczej niewyposażonej w interfejs serwisowy

Korzyści z zastosowania nowoczesnych interfejsów serwisowych FrontCom Vario

  • Główna zaleta: FrontCom Vario łączy kilka funkcji w jednej ramce, zajmuje więc nie więcej niż połowę tego miejsca, co konwencjonalne interfejsy serwisowe.
  • Mniejsze koszty instalacji, ponieważ gniazda dla sygnałów, transmisji danych i zasilania znajdują się w jednej ramce.
  • Rozwojowa technologia, dzięki transmisji danych zgodnej z najnowszym standardem Cat. 6A. Moduły RJ-45 gwarantują najlepsze właściwości transmisyjne. Pozwalają na prędkość transmisji danych nawet do 10 Gbit/s.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu w trakcie eksploatacji i prac serwisowych.
  • Dostępny opcjonalnie wariant z zamkiem na kluczyk oferuje doskonałą ochronę przed nieautoryzowanym dostępem.
  • Swoboda planowania, dzięki szerokiemu portfolio dla najbardziej różnorodnych aplikacji
  • Elastyczność - możliwość tworzenia ponad 5000 kombinacji z elementów systemu w celu dostosowania do indywidualnych wymagań.
  • Prosta i jasna identyfikacja - duża powierzchnia na umieszczenie oznakowania na pokrywie pozwala na optymalny i czytelny opis sprzętu. Opcjonalna wewnętrzna ochrona przed dotykiem oferuje dodatkowe opcje oznakowania dla każdego interfejsu i ułatwia jasne przyporządkowanie.

Zalety te zdobyły uznanie jury konkursu "Automation Award 2014". Ta ważna dla sektora automatyki nagroda jest przyznawana podczas Targów SPS IPC Drives w Norymberdze. Interfejsy serwisowe FrontCom Vario zajęły pierwsze miejsce w kategorii "Technologia sterowania i rozwiązania systemowe", uzyskując 44,6% głosów.

Weidmüller Sp. z o.o.
www.weidmuller.pl